Փարիզում Օլիմպիական խաղերի ընթացքում հանցավորության մակարդակը նվազել է
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օլիմպիական խաղերի մեկնարկից ի վեր իրավապահները Փարիզում և նրա մերձակայքում ձերբակալել են 200 մարդու: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկայակոչելով երկրի ներքին գործերի նախարար Ժերալդ Դարմանենին:
«Բերման է ենթարկվել է 200 մարդ, որոնցից 180-ը վերցվել է կալանքի տակ», - ասել է նախարարը։
Նա նշել է, որ խաղերի առաջին շաբաթվա ընթացքում արձանագրվել է հանցավորության մակարդակի «շատ զգալի» նվազում։ Դարմանենի խոսքով՝ ուժի կիրառմամբ կողոպուտների թիվը նվազել է 24 %-ով, ավտոմեքենաների առևանգումների թիվը՝ 10 %-ով։
Նախարարը հանցավորության մակարդակի նվազումը պայմանավորել է այն հանգամանքով, որ Օլիմպիական խաղերի ժամանակ կարգուկանոն ապահովելու համար գործի են դրվել չափազանց մեծ թվով իրավապահներ:
Իլ դը Ֆրանս տարածաշրջանում օլիմպիական օբյեկտների շրջանում տեղակայվել է 35 000 ոստիկան և ժանդարմ, 18 000 զինվորական և անվտանգության մասնավոր ընկերությունների մի քանի հազար աշխատակից:

В Париже во время Олимпийских игр снизился уровень преступности
С начала Олимпиады сотрудники правоохранительных органов арестовали в Париже и его окрестностях 200 человек. Как передает Арменпресс, об этом сообщает "Интерфакс" со ссылкой на заявление министра внутренних дел страны Жеральда Дарманена.
“Задержаны 200 человек, 180 из них взяты под стражу”, - сказал министр. Он отметил, что за первую неделю игр зафиксировано “очень значительное” снижение уровня преступности. По словам Дарманена, количество ограблений с применением силы сократилось на 24%, количество угонов автомобилей - на 10%.
Снижение уровня преступности министр объяснил тем, что к работе привлечено чрезмерное количество сотрудников правоохранительных органов. Для обеспечения порядка во время Олимпийских игр в регионе Иль-де-Франс в районе олимпийских объектов размещены 35 000 полицейских и жандармеров, 18 000 военнослужащих и несколько тысяч сотрудников частных охранных компаний.