Բեյրութում իսրայելական ավիահարվածի զոհերի թիվը հասել է 4-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելը հայտարարել է, որ Բեյրութի վրա իրականացված ավիահարվածի հետևանքով սպանվել է լիբանանյան շիա «Հեզբոլլահ» շարժման հրամանատարներից մեկը։ Ըստ Լիբանանի առողջապահության նախարարության՝ ավիահարվածի զոհերի թիվը հասել է 4-ի, որոնցից 2-ը չորս և վեց տարեկան երեխաներ են: Զոհերի շարքում կա նաև մեկ կին: Հարվածի հետևանքով վիրավորվել է 74 մարդ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ The Associated Press-ի աղբյուրը հայտնել է, որ Իսրայելի թիրախն էր Ֆուադ Շուքրը, որը պատասխանատու էր հուլիսի 27-ին Իսրայելի վրա հրթիռային հարվածի համար, որի հետևանքով 12 դեռահաս էր զոհվել։
Չնայած «Հեզբոլլահ»-ը հերքել էր իր առնչությունը հարձակմանը, սակայն Իսրայելը խոստացել էր խիստ արձագանք տալ դրան։
Լիբանանյան ԶԼՄ-ները հաղորդել են, որ հարվածն իրականացվել է անօդաչու թռչող սարքի միջոցով, որը երեք հրթիռ է արձակել Բեյրութի հարավային Դահիյա արվարձանի ուղղությամբ։ «Հեզբոլլահ»-ի պաշտոնյաներից մեկն Al-Manar հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է, որ «վաղ թե ուշ իսրայելական թշնամին կվճարի սրա համար»։
Լիբանանի վարչապետի պաշտոնակատար Նաջիբ Միքատին դատապարտել է Իսրայելի հարձակումը՝ նշելով, որ հրթիռներն ընկել են Բեյրութի ամենամեծ հիվանդանոցներից մեկից մի քանի մետր հեռավորության վրա։ Հարվածից փլուզվել է բազմաբնակարան շենքի մի հատվածը, մեծապես վնասվել է հարևան շենքը։ Հիվանդանոցը ոչ մեծ վնասներ է կրել։ Փլատակներում կարող են էլի մարդիկ լինել, զոհերի թիվը կարող է աճել։
Վերջին անգամ Իսրայելը Բեյրութի վրա ավիահարված էր իրականացրել հունվարին՝ սպանելով պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման պաշտոնյաներից մեկին՝ Սալեհ Արուրիին։
Լիբանանի հարցով ՄԱԿ-ի հատուկ համակարգող Ջանին Հենիս Պլասշարտը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ խորապես մտահոգված է հարվածի առնչությամբ, և հանդարտության կոչ է արել։

Число жертв израильского авиаудара по Бейруту достигло четырех человек
Израиль объявил, что один из командиров ливанского шиитского движения “Хезболла” погиб в результате авиаудара по Бейруту. По данным Минздрава Ливана, число жертв авиаудара достигло 4, из них двое детей четырех и шести лет. Среди пострадавших также одна женщина. В результате нападения пострадали 74 человека.
Как передает Арменпресс, источник Associated Press сообщил, что целью Израиля стал Фуад Шукур, ответственный за ракетный обстрел Израиля 27 июля, в результате которого погибли 12 подростков.
Хотя “Хезболла” отрицала свою причастность к нападению, Израиль пообещал дать на него решительный ответ.
Ливанские СМИ сообщили, что удар нанес беспилотник, выпустивший три ракеты в направлении Дахии, пригорода на юге Бейрута. Один из представителей "Хезболлы" заявил в эфире телеканала Al-Manar, что "рано или поздно израильский враг за это заплатит".
Исполняющий обязанности премьер-министра Ливана Наджиб Микати осудил нападение Израиля, отметив, что ракеты упали в нескольких метрах от одной из крупнейших больниц Бейрута. От удара обрушилась часть многоквартирного дома, а соседний дом сильно пострадал. Больнице нанесен незначительный ущерб. Под руинами могут оказаться еще люди, число жертв может увеличиться.
Последний раз Израиль наносил авиаудар по Бейруту в январе, в результате чего был убит один из руководителей палестинского радикального движения ХАМАС Салех Арури.
Специальный координатор ООН по Ливану Жанин Хеннис-Плассхерт выступила с заявлением, в котором отметила, что глубоко обеспокоена атакой, и призвала к сдержанности.