Հայաստանն ու Թուրքիան պայմանավորվել են դիտարկել Ախուրիկ/Աքյաքա երկաթուղու սահմանային անցակետը բացելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ,30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Թուրքիայի կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ, Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը և դեսպան Սերդար Քըլըչը հուլիսի 30-ին հինգերորդ հանդիպումն են անցկացրել երկու երկրների սահմանի Մարգարա-Ալիջան անցման կետում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ հատուկ ներկայացուցիչները վերահաստատել են նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Բացի այդ, նրանք պայմանավորվել են տարածաշրջանային զարգացումներին համապատասխան գնահատել տեխնիկական կարիքները, որոնք հնարավորություն կընձեռեն գործարկել Ախուրիկ/Աքյաքա երկաթուղու սահմանային անցակետը, ինչպես նաև փոխադարձաբար դյուրացնել վիզայի ընթացակարգերը դիվանագիտական/պաշտոնական անձնագրեր ունեցողների համար։
Վերջում նրանք վերստին ընդգծել են կարգավորման գործընթացն առանց որևէ նախապայմանի շարունակելու պայմանավորվածությունը՝ երկու երկրների միջև լիարժեք կարգավորման վերջնական նպատակին հասնելու համար։

Armenia and Türkiye agree to assess technical requirements to enable functioning of Akhurik/Akyaka railroad border gate
YEREVAN, JULY 30, ARMENPRESS. On July 30, Special Representatives for the normalization process between Armenia and Türkiye, Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia Ruben Rubinyan and Ambassador Serdar Kılıç held their fifth meeting on the Margara–Alican crossing on the border of the two countries, the foreign ministry said in a press release.
They reconfirmed the agreements reached at their previous meetings.
Furthermore, they agreed to assess the technical requirements to enable functioning of Akhurik/Akyaka railroad border gate in line with the regional developments as well as to simplify their mutual visa procedures for diplomatic/official passport holders.
Finally, they reemphasized their agreement to continue the normalization process without any preconditions towards achieving the ultimate goal of full normalization between their respective countries.