Հայաստանն ու Թուրքիան պայմանավորվել են դիտարկել Ախուրիկ/Աքյաքա երկաթուղու սահմանային անցակետը բացելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ,30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Թուրքիայի կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ, Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը և դեսպան Սերդար Քըլըչը հուլիսի 30-ին հինգերորդ հանդիպումն են անցկացրել երկու երկրների սահմանի Մարգարա-Ալիջան անցման կետում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ հատուկ ներկայացուցիչները վերահաստատել են նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Բացի այդ, նրանք պայմանավորվել են տարածաշրջանային զարգացումներին համապատասխան գնահատել տեխնիկական կարիքները, որոնք հնարավորություն կընձեռեն գործարկել Ախուրիկ/Աքյաքա երկաթուղու սահմանային անցակետը, ինչպես նաև փոխադարձաբար դյուրացնել վիզայի ընթացակարգերը դիվանագիտական/պաշտոնական անձնագրեր ունեցողների համար։
Վերջում նրանք վերստին ընդգծել են կարգավորման գործընթացն առանց որևէ նախապայմանի շարունակելու պայմանավորվածությունը՝ երկու երկրների միջև լիարժեք կարգավորման վերջնական նպատակին հասնելու համար։

Армения и Турция договорились рассмотреть возможность открытия железнодорожного погранперехода Ахурик/Акьяка
Специальные представители в процессе армяно-турецкого урегулирования вице-спикер Национального собрания РА Рубен Рубинян и посол Сердар Кылыч (ТР) 30 июля провели пятую встречу на пограничном пункте Маргара-Алижан двух стран.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА, спецпредставители подтвердили договоренности, достигнутые в ходе предыдущих встреч.
Кроме того, они договорились оценить технические потребности в соответствии с региональными событиями, чтобы обеспечить функционирование железнодорожного пограничного перехода Ахурик/Акьяка, а также взаимно облегчить визовые процедуры для владельцев дипломатических/официальных паспортов.
В конце концов, они еще раз подчеркнули согласие продолжать процесс урегулирования без каких-либо предварительных условий для достижения конечной цели – полной нормализации отношений между двумя странами.