Վենեսուելայում ընտրությունների արդյունքները բողոքարկող ցուցարարների և իրավապահների միջև բախումներ են տեղի ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վենեսուելայի նախագահական ընտրություններում Նիկոլաս Մադուրոյի հաղթանակի հայտարարումից հետո հազարավոր ցուցարարներ հավաքվել են Կարակասում՝ նախագահական պալատի մոտ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ BBC-ն հաղորդում է, որ իրավապահները ցուցարարների դեմ կիրառել են արցունքաբեր գազ և ռետինե փամփուշտներ են արձակել։
Ընդդիմությունը հայտարարել է, որ ընտրությունների արդյունքները կեղծ են, և պնդում է, որ ընդդիմության թեկնածու Էդմունդո Գոնսալեսը ստացել է ձայների 73,2 %-ը։ Էքզիթ փոլերի արդյունքները նույնպես ցույց են տվել, որ հաղթանակ է տարել Գոնսալեսը։
Կարակասի փողոցներում մեծ թվով զինվորականներ և ոստիկաններ են տեղակայվել, ինչպես նաև ջրցան մեքենաներ՝ թույլ չտալու ցուցարարներին մոտենալ նախագահական պալատին։
Ցուցարարներն անվադողեր, աղբ և մեքենաներ են այրել։ Իրավապահների և ցուցարարների միջև բախումներ են տեղի ունեցել։ Ըստ դատախազության՝ 32 մարդ ձերբակալվել է։
Լատինական Ամերիկայի ինը երկրների (Արգենտինա, Կոստա Ռիկա, Էկվադոր, Գվատեմալա, Պանամա, Պարագվայ, Պերու, Դոմինիկյան Հանրապետություն և Ուրուգվայ) կառավարություններ հայտարարություն են տարածել՝ մտահոգություն հայտնելով Վենեսուելայում նախագահական ընտրությունների ընթացքի առնչությամբ և կոչ են արել վերանայել դրանց արդյունքներն անկախ դիտորդների ներկայությամբ։ Երկրները նաև Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության մշտական խորհրդի նիստ են հրավիրել, որը տեղի կունենա հուլիսի 31-ին։
Ի պատասխան՝ Կարակասը հետ է կանչել իր դիվանագիտական առաքելությունների բոլոր աշխատակիցներին յոթ երկրներից՝ Արգենտինայից, Դոմինիկյան Հանրապետությունից, Կոստա Ռիկայից, Պանամայից, Պերուից, Ուրուգվայից և Չիլիից։ Վենեսուելայի արտգործնախարարությունը լատինաամերիկյան երկրների հայտարարությունն անվանել է միջամտություն Վենեսուելայի ներքին գործերին։
Ըստ Վենեսուելայի ընտրական հանձնաժողովի՝ Նիկոլաս Մադուրոն հավաքել է ձայների 51 %-ը՝ երրորդ ժամկետով դառնալով երկրի նախագահ։

В Венесуэле произошли столкновения между протестующими против результатов выборов и сотрудниками правоохранительных органов
После объявления о победе Николаса Мадуро на президентских выборах Венесуэлы в Каракасе возле президентского дворца собрались тысячи протестующих. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Би-би-си, правоохранители применили против протестующих слезоточивый газ и открыли стрельбу резиновыми пулями.
Оппозиция заявила, что результаты выборов являются фальсифицированными, и утверждает, что кандидат от оппозиции Эдмундо Гонсалес получил 73,2% голосов. Результаты экзитполов также показали, что победу одержал Гонсалес.
На улицах Каракаса было развернуто большое количество военных и полицейских сил, а также водометы, чтобы не допустить приближения протестующих к президентскому дворцу.
Протестующие жгли шины, мусор и автомобили. Произошли столкновения между правоохранителями и протестующими. По данным прокуратуры, арестованы 32 человека.
Правительства девяти стран Латинской Америки - Аргентина, Коста-Рика, Эквадор, Гватемала, Панама, Парагвай, Перу, Доминиканская Республика и Уругвай - выступили с заявлением, в котором выразили обеспокоенность по поводу президентских выборов в Венесуэле и призвали пересмотреть их результаты в присутствии независимых наблюдателей. Страны также созвали сессию Постоянного совета Организации американских государств, которая состоится 31 июля.
В ответ Каракас отозвал всех сотрудников своих дипмиссий из семи стран - Аргентины, Доминиканской Республики, Коста-Рики, Панамы, Перу, Уругвая и Чили. В МИД Венесуэлы назвали заявление стран Латинской Америки вмешательством во внутренние дела Венесуэлы.
По данным избирательной комиссии Венесуэлы, Николас Мадуро набрал 51% голосов, став президентом страны на третий срок.