ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵՄ արտգործնախարարների խորհրդի որոշումները, որոնք առնչվում են Հայաստանին, ունեն կենսական նշանակություն և լավ հիմքեր են ստեղծում ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հետագա սերտ համագործակցության համար։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց քաղաքագետ Դավիթ Ստեփանյանը՝ անդրադառնալով ԵՄ արտաքին հարաբերությունների խորհրդի երկու որոշումներին, որոնց համաձայն՝ ԵՄ-ն Հայաստանի հետ սկսում է վիզաների ազատականացման երկխոսություն և ՀՀ-ին Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից հատկացվելու է 10 միլիոն եվրոյի օգնություն։
«Տասը միլիոն եվրոյի հատկացումը Հայաստանի պաշտպանական բյուջեի և պաշտպանական ծախսերի համար թեև ճակատագրական որոշում չէ, բայց կուզեի ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ առաջին անգամ է, երբ խաղաղության գործիքի ներքո Խաղաղության հիմնադրամից գումար է հատկացվում մի երկրի, որը հանդիսանում է ՀԱՊԿ-ի անդամ։ Այդ տեսակետից որոշումն իսկապես կարևոր է, որովհետև մենք շատ երկար ճանապարհ ենք անցել, մինչև կարողացել ենք գալ այդ որոշմանը, որն, իմ կարծիքով, կրելու է շարունակական բնույթ։ Շատ լավ հեռանկարներ են բացվում, որպեսզի Եվրամիության աջակցությունը Հայաստանի պաշտպանական ծրագրերին ու մեր երկրի դիմադրողականության բարձրացմանը գնալով ավելի ընդլայնվի»,- ասաց Ստեփանյանը։
Իսկ ինչ վերաբերում է վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսություն սկսելու գործընթացին, քաղաքագետն ընդգծեց, որ այդ որոշումը նույնպես կանխատեսելի էր, վաղուց սպասված քայլ։
«Մենք մոտ ապագայում՝ ամենաուշը երկու տարում, կունենանք այդ ազատականացումը։ Հայաստանի համար վիզային ռեժիմը կհանվի, եթե մեր քաղաքականության մեջ դեպի Եվրամիություն տանող ճանապարհին չլինեն փոփոխություններ։ Այս որոշումը նույնպես դրական է և ավելի է մեզ մոտեցնում եվրոպական ընտանիքին։ Հույս ունեմ, որ սա առաջին քայլերից մեկն է, որն ուղղված է դեպի Եվրոպա երկար, ծանր, բայց մեր դեպքում այլընտրանք չունեցող ճանապարհին։ Հայաստանը պետք է շարժվի դեպի ԵՄ, պետք է մոտ ժամանակում դառնա եվրոպական ընտանիքի լիիրավ անդամ»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Քաղաքագետն անդրադարձավ նաև Ժողովրդավարական արևմտամետ ուժերի հարթակի նախաձեռնությանը, որով նախատեսվում է ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հանրաքվեի վերաբերյալ սկսել համապետական ստորագրահավաք։
«Ես նույնպես այդ նախաձեռնության անդամներից մեկն եմ։ Կարծում եմ, որ դա մեզ համար այլընտրանք չունեցող քայլ է, որովհետև առանց դրա Հայաստանը չի կարող դիրքավորվել մեր տարածաշրջանում, այսինքն՝ մեր երկիրը որևէ լուրջ հեռանկար չունի առանց Եվրոպային ինտեգրվելու։ Մենք շրջապատված ենք թշնամի հարևաններով, որոնց անունները հայտնի են բոլորին։ Իրանը մեզ համար բարեկամ, գործընկեր պետություն է, որի հետ պետք է աշխատենք առանձին ֆորմատով՝ կառուցելով երկկողմ հարաբերություններ։ Վրաստանը նույնպես բացառություն է, այդ երկիրը մեզ համար ունի կենսական նշանակություն, որի հետ նույնպես պետք է սերտորեն աշխատենք։ Մեր ապագան միայն Եվրոպայի հետ է։ Արևմուտքն այս պարագայում ՆԱՏՕ-ն չէ, թեև հույս ունեմ, որ մի օր էլ Հյուսիսատլանտյան դաշինքին միանալու հայտ կներկայացնենք։ Սակայն տվյալ պահին, եթե համեմատում ենք մեր հեռանկարներն ու հնարավորությունները, դա միանշանակ Եվրամիությունն է, եվրոպական ուղղությունը»,- ասաց Ստեփանյանը։
Քաղաքագետը միանգամայն իրատեսական է համարում ԵՄ-ին անդամակցելու հանրաքվեի կայացումը։ Նա վստահություն հայտնեց, որ այդ նպատակով իրենց կհաջողվի հավաքել 50 հազար ստորագրություն։
«Կունենք նույնիսկ ավելի շատ ստորագրություններ, քանի որ հայ ժողովրդի մեծամասնությունը ցանկանում է դա տեսնել, ուզում է գնալ Եվրոպա, մեր երկիրը տեսնում է որպես արևմտյան արժեքային համակարգի մաս։ Եթե մեր երկրի ղեկավարության համար հասարակության, ժողովրդի մեծամասնության ձայնն ունի վճռորոշ նշանակություն, ապա դա անպայման տեղի կունենա։ Ժողովուրդն ակնկալում, սպասում և պահանջում է իշխանությունից հենց դա։ Եթե լինի հանրաքվե, միանշանակ վստահ եմ, որ կլինի դրական արդյունք»,- եզրափակեց քաղաքագետը։

Решения Совета министров иностранных дел ЕС, касающиеся Армении, имеют жизненно важное значение и создают хорошую основу для дальнейшего тесного сотрудничества между Арменией и ЕС.
Такое мнение в беседе с Арменпресс выразил политолог Давид Степанян, сославшись на два решения Совета по внешним связям ЕС: ЕС начнет диалог о либерализации визового режима с Арменией; Армении будет выделено 10 миллионов евро из Европейского фонда мира.
“Хотя выделение десяти миллионов евро на оборонный бюджет Армении и расходы на оборону не является судьбоносным решением, я хотел бы обратить внимание на то, что это первый случай, когда деньги из Фонда мира в рамках инструмента мира выделяются стране, входящей в ОДКБ. С этой точки зрения решение действительно важное, потому что мы прошли большой путь, прежде чем смогли прийти к этому решению, которое, на мой взгляд, будет носить постоянный характер. Открываются очень хорошие перспективы для того, чтобы поддержка Евросоюзом оборонных программ Армении и повышения сопротивляемости нашей страны все более расширялась", - сказал Степанян.
А что касается процесса начала диалога по либерализации визового режима, политолог подчеркнул, что это решение также было предсказуемым, долгожданным шагом.
“Эта либерализация произойдет в ближайшем будущем, самое позднее через два года. Визовый режим для Армении будет отменен, если не произойдет изменений в нашей политике на пути в Евросоюз. Это решение также является позитивным и приближает нас к европейской семье. Надеюсь, что это один из первых шагов на долгом, тяжелом, но в нашем случае безальтернативном пути в Европу. Армения должна двигаться в сторону ЕС, она должна в ближайшем будущем стать полноправным членом европейской семьи", - отметил наш собеседник.
Политолог коснулся также инициативы Платформы демократических прозападных сил, которая планирует начать общенациональный сбор подписей в связи с референдумом о членстве Армении в ЕС.
“Я также являюсь одним из участников этой инициативы. Я думаю, что это безальтернативный для нас шаг, потому что без него Армения не сможет позиционировать себя в нашем регионе, то есть без интеграции с Европой у нашей страны нет серьезных перспектив. Нас окружают враждебно настроенные соседи, имена которых известны каждому. Иран для нас – дружественное, партнерское государство, с которым нам следует работать в отдельном формате, выстраивая двусторонние отношения.
Грузия также является исключением, эта страна имеет для нас жизненно важное значение, с которой нам также следует тесно сотрудничать. Наше будущее только с Европой. В данном случае Запад – это не НАТО, хотя я надеюсь, что когда-нибудь мы подадим заявку на вступление в Североатлантический альянс. Однако на данный момент, если сравнивать наши перспективы и возможности, то это однозначно Евросоюз, европейское направление", - сказал Степанян.
Политолог считает вполне реальным проведение референдума о вступлении в ЕС. Он выразил уверенность, что для этого им удастся собрать 50 тысяч подписей.
“У нас будет еще больше подписей, потому что большинство армянского народа хотят это видеть, они хотят поехать в Европу, они видят нашу страну частью западной системы ценностей. Если голос большинства общества и народа будет иметь решающее значение для руководства нашей страны, то это обязательно произойдет. Народ ждет, ждет и требует от правительства именно этого. Если будет референдум, я точно уверен, что будет положительный результат", - заключил политолог.