Բանգլադեշի դատարանը չեղարկել է աշխատատեղերի քվոտաները ավելի քան 100 զոհի պատճառ դարձած ցույցերից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բանգլադեշի գերագույն դատարանը չեղարկել է պետական աշխատատեղերի քվոտաների համակարգը, որը զանգվածային ցույցեր էր առաջացրել ամբողջ երկրում՝ դառնալով ավելի քան 110 զոհի պատճառ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Ըստ քվոտաների համակարգի՝ պետական աշխատատեղերի 30 %-ը պետք է հատկացվեր 1971 թ. Անկախության պատերազմի վետերանների հարազատներին։
Դատարանի որոշման համաձայն՝ վետերանների հարազատներին կվերապահվի աշխատատեղերի միայն 5 %-ը։
Բանգլադեշի արդարադատության նախարար Անիսուլ Հուքը հայտարարել է, որ կառավարությունը դատարանի որոշումը կիրագործի մի քանի օրվա ընթացքում։ Որոշ ցուցարար ուսանողներ խոստացել են շարունակել բողոքի ակցիաները։
Ուսանողների պահանջներից են նաև վերջին օրերին զոհված ցուցարարների համար արդարադատության հաստատումը, ցուցարարների ձերբակալված առաջնորդների ազատ արձակումը, ինտերնետային ծառայությունների վերականգնումը և նախարարների հրաժարականը։
Մայրաքաղաք Դաքայի փողոցները դատարկ են պարետային ժամն ուժի մեջ մտնելուց հետո, սակայն, ըստ BBC-ի, հատուկենտ բախումները շարունակվել են նույնիսկ գերագույն դատարանի որոշումից հետո։
Նշվում է, որ շուրջ 115 մարդ է զոհվել ցույցերի ժամանակ, ընդ որում, միայն հուլիսի 19-ին՝ առնվազն 50 մարդ։ Տեղի լրատվամիջոցները հայտնում են, որ զոհերի թիվը շատ ավելի մեծ է։

YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS. Bangladesh's top court has scrapped most of the quotas on government jobs that had sparked violent clashes across the country that have killed more than 100 people, BBC reports.
A third of public sector jobs had been reserved for the relatives of veterans from the country’s war for independence from Pakistan in 1971.
But now the court has ruled just 5% of the roles can be reserved for veterans' relatives. Law Minister Anisul Huq said the government would implement the ruling within days. Some student leaders have vowed to continue protesting, the report adds.
The students' demands also include justice for protesters killed in recent days, the release of detained protest leaders, the restoration of internet services and resignations of government ministers.
Streets in the capital Dhaka are deserted as a second day of curfew is in force, but sporadic clashes continued even after the supreme court ruling, according to the BBC.
About 115 people are known to have died but local media report a much higher casualty figure. At least 50 people were killed on July 19 alone.