Կապանում մշակութային եռուզեռ էր. անցկացվեց ավանդական դարձած երաժշտական միջազգային մեծ փառատոնը
ԿԱՊԱՆ,19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուլիսի 4-ից Կապանում մեկնարկել է ամենամյա միջազգային երաժշտական մեծ փառատոնը և արդեն երկրորդ տարին է, ինչ այն համախմբում է հայ և օտարազգի նշանավոր երաժիշտների՝ հնարավորություն տալով վայելելու դասական և ջազ երաժշտությունը Սյունիքի մարզկենտրոնում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փառատոնի շրջանակում հուլիսի 4-ից 18-ը կազմակերպվել է հագեցած ծրագիր՝ ամենօրյա համերգներից մինչև պատանի երաժիշտների հետ վարպետության դասընթացներ։ Համերգներն անցկացվում են Կապանի արվեստի պետական քոլեջի Վ․ Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնի դահլիճում։ Վարպետության դասերին մասնակցում են շուրջ 40 շնորհալի պատանի երաժիշտներ Հայաստանից, ինչպես նաև երաժշտությամբ զբաղվող կապանցի երեխաներ։
Այս տարի մասնակցող պրոֆեսիոնալ երաժիշտների նոր անունների շարքում են դաշնակահար Ժուլիեն Լիբերը Բելգիայից, ջութակահար Էլլի Սուն Միացյալ Թագավորությունից, թավջութակահար Դենիս Սևերինը Շվեյցարիայից, կոնտրաբասիստ Նազարեթ Քյուրքչյանն Իսպանիայից, թավջութակահար Միքայել Հախնազարյանը Գերմանիայից, երաժիշտ Մարիուս Պրեդան Հունգարիայից, երգեհոնահար Իրինա Ռոզանովան Ռուսաստանից, ջազ երաժիշտ Արթուր Սաթյանը և այլոք։ Տպավորիչ կատարումներով հանդես եկան նաև անցյալ տարվա մեկնարկից ի վեր ակտիվ ներգրավվածություն ցուցաբերած անվանի երաժիշտներ Հայկ Ղազազյանը, Մարիաննա Շիրինյանը, Հայկ Մելիքյանը, Աննա Սարկիսովան, Լիանա Ալեքսանյանը, Անդրեյ Գրիդչուկը, Հրաչյա Ավանեսյանը, Նարեկ Ավագյանը, Տիգրան Սուչյանը, Արմեն Քարամյանը և այլոք։
Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնի հիմնադիր, բելգիահայ անվանի թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանի կարծիքով՝ Սյունիքի մարզկենտրոնը հիրավի մշակութային ադամանդ է, որի բացահայտումն այլևս իրողություն է։
«Մեր փառատոնը յուրահատուկ է մի քանի հանգամանքներով: Առաջին հերթին այն նախաձեռնվել և իրականացվում է հենց երաժիշտների կողմից։ Կցանկանայինք տեսնել նմանատիպ նախաձեռնություններ նաև Հայաստանի այլ մարզերում՝ հասանելի դարձնելով բարձր արվեստը մեր հանրության համար և տալով ճանաչողական ու զարգացման հնարավորություն երիտասարդ տաղանդներին»,- ասաց Ավանեսյանը։
Նրա գործընկեր, փառատոնի մասնակից և համագաղափարակից Արմեն Քարամյանը նույնպես կարևորեց երաժշտական միջոցառումը: Նա ևս մեծ ճանաչում է գտել երաժշտական աշխարհում: 1985 թվականին ավարտելով կոնսերվատորիան՝ տեղափոխվել է հայրենի Սյունիք և Կապանում ստանձնել երաժշտական քոլեջի դաշնամուրի ուսուցչի պաշտոնը՝ զգալիորեն նպաստելով Կապանի ակտիվ համերգային կյանքին: Գործընկերների խոսքով՝ երաժշտության հանդեպ հանձնառություններն ու անսահման կիրքը վկայում են արվեստի հանդեպ նրա նվիրվածության մասին:
«Քանի որ Կապանի արվեստի պետական քոլեջի դահլիճն ունի հրաշալի ակուստիկա, որոշեցինք այն ծառայեցնել ճիշտ նպատակին: Դա զգացինք նախանցյալ տարի, երբ Կապանում հանդիսավորությամբ նշվեց «Կարմիր Խաչի» միջազգային կազմակերպության գործունեության 30-ամյակը և այդ կապակցությամբ ելույթ ունեցանք ես և Սևակ Ավանեսյանը: Նախորդ տարվա փառատոնն ունեցավ մեծ հաջողություն: Այս տարվա փառատոնը մեկ քայլ առաջընթաց էր թե՛ որակական, թե՛ քանակական առումով: Ունենք հոյակապ հանդիսատես: Նման միջոցառումները ոգեշնչման աղբյուր են: Եթե դիտարկենք երկարաժամկետ կտրվածքով, ապա այս ամենի արդյունքները շոշափելի կլինեն մի քանի տարի անց: Արվում է հսկայական աշխատանք՝ մոբիլիզացնելով բոլոր ռեսուրսները, որպեսզի փառատոնը դառնա իրականություն: Սևակի դերն իսկապես մեծ է: Նա ուղղակի բոլորին վարակում է իր եռանդով ու նվիրվածությամբ»,- ասաց Քարամյանը:
Հատկանշական է, որ փառատոնը հյուրընկալել էր նաև 18-րդ դարի «Ստրադիվարի» և «Գվարների դել Ջեզու» հինգ ջութակների բացառիկ ցուցահանդեսը, որը Կապան էր բերել ջութակի աշխարհահռչակ վարպետ Ֆլորիան Լեոնարդը։ Հայաստանում նման ցուցահանդես կազմակերպվել էր առաջին անգամ։
Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի կարծիքով՝ նման մասշտաբի միջոցառումների անցկացումը չափազանց կարևոր է այն առումով, որ մշակույթը այցեքարտ դարձնելու ուղին բռնած Կապանի համար սա հիանալի հնարավորություն է աշխարհին ներկայանալու, այլ երկրների մշակույթներն ընդունելու, ճանաչելու, դրականը քաղելու, և, որ ամենակարևորն է, կրթվելու համար:
«Փառատոնն իր կրթական բաղադրիչով եզակի առիթ է ընձեռում տեղացի երաժիշտներին ու երաժշտական դպրոցների սաներին՝ ոլորտի լավագույն ներկայացուցիչներից սովորելու, մասնագիտական գիտելիքները հարստացնելու, զարգացնելու, ինչպես նաև նոր կապեր և համագործակցություններ հաստատելու համար»,- ասաց Փարսյանը:
Միջազգային երաժշտական փառատոնի աջակիցներն են Կապանի համայնքապետարանը, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը, Հայկական ընդհանուր բարեգործական միությունը, «Կարաս գինիներ» ընկերությունը, Երևանի կոնյակի գործարանի ԱՐԱՐԱՏ թանգարանը, VIWA շվեյցարական կազմակերպությունը, Սյունիքի մարզպետարանը, Հայաստանում Բելգիայի Թագավորության դեսպանությունը, Amaras Art Alliance-ը, «Համազգային» կազմակերպության Վաշինգտոնի մասնաճյուղը, ու մի շարք բարերարներ, ովքեր աջակցել են փառատոնի կազմակերպական աշխատանքներին։
Հիմնական հովանավորներից Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի կայուն զարգացման գծով տնօրեն Արմեն Ստեփանյանը նշեց, որ երկրորդ տարին անընդմեջ հանրությունն ականատես է լինում իսկապես մեծ մշակութային տոնի:
«Մեր կոմբինատը սիրով հովանավորում է միջոցառումը, և մեր աջակցությունն ամբողջովին տեղավորվում է կոմբինատի սոցիալական քաղաքականության համատեքստում, որովհետև մշակույթը սոցիալական կյանքի կարևորագույն բաղադրիչներից է, ինչպեսև կայուն զարգացման հիմքերից մեկը, առանց որի դժվար է պատկերացնել առողջ ապագան: Ուրախ ենք, որ մեր աջակցության շնորհիվ փառատոնի անցկացումը դառնալու է լավ ավանդույթ, որի կազմակերպումը, անցկացումն ու փակումը միանշանակ տպավորիչ էր ու հիշարժան: Լեփ-լեցուն դահլիճն իր աջակցությամբ և էներգետիկայով ավելի է տրամադրում երաժշտներին: Դժվար էր պատկերացնել, որ փակման օրն ավելի շատ մարդ կտեսնեինք, քան բացման օրը: Դա ևս մեկ փաստ է, որ փառատոնն իսկապես կայացած երևույթ է»,- ասաց Ստեփանյանը:
Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնն ամփոփվեց հուլիսի 18-ին՝ աշխարհահռչակ հունգարական «Ռոբի Լակատոշ և ընկերներ» խմբի համերգով, որից առաջ Կապանի տարբեր երաժշտական դպրոցների շուրջ երեսուն սաներ ստացան դրամական պարգևներ և կրթաթոշակներ Miaseen.org և MG Concerts կազմակերպությունների կողմից։

Cultural excitement as Kapan holds the traditional international music festival
KAPAN, JULY 19, ARMENPRESS. July 4 marked the beginning of the annual international music festival held in Kapan. For a second year now, the festival united Armenian and foreign musicians together in bringing classical and jazz music to the regional center of Syunik.
According to "Armenpress", from July 4 to 18, the festival packed an eventful program: from daily concerts to master classes with young musicians. The concerts were held in the organ hall of the Kapan State College of Arts after V. Stamboltsyan. Around 40 talented young musicians from Armenia and children from Kapan interested in music participated in the master classes.
Among the professional musicians participating in the festival for the first time this year were pianist Julien Lieber from Belgium, Ellie Sun from the United Kingdom, cellist Denis Severin from Switzerland, double bassist Nazareth Kyurkchyan from Spain, cellist Mikayel Hakhnazaryan from Germany, musician Marius Preda from Hungary, organist Irina Rozanova from Russia, jazz musician Arthur Satyan and others. Famous musicians Hayk Ghazazyan, Marianna Shirinyan, Hayk Melikyan, Anna Sarkisova, Liana Aleksanyan, Andrey Gridchuk, Hrachya Avanesyan, Narek Avagyan, Tigran Suchyan, Armen Karamyan and others who had participated in the festival before, also gave impressive performances.
According to Sevak Avanesyan, famous Belgian-Armenian cellist and founder of the Kapan International Music Festival, the regional center of Syunik is a newly discovered cultural diamond.
"Our festival is unique for a number of reasons. First of all, it was initiated and implemented by musicians themselves. We would like to see similar initiatives in other regions of Armenia, so that high art can be made accessible to the public and so that young and talented musicians have more opportunities to develop their skills and be recognized,” said Avanesyan.
His coworker, festival participant Armen Karamyan also highlighted the musical event. Karamyan had also found recognition in the music world. After graduating from the conservatory in 1985, he moved to his native region of Syunik and began working as a piano teacher at the music college in Kapan, significantly contributing to the active concert life there. According to his colleagues, his commitment and boundless passion for music are proof of his devotion to the art.
"Since the Kapan State College of Arts hall has great acoustics, we decided to put it to good use. We realized its potential 2 years ago, when I and Sevak Avanesyan played for the 30th anniversary of the “Red Cross”. This year’s festival was a great improvement in both quality and quantity. We have a wonderful audience. Festivals like this are a great source of inspiration. If we want to look at this in the long term, the results will only show themselves in a few years. We are using all the resources at our disposal to make this festival a reality. Sevak’s role is immeasurable. His energy and dedication are infectious,” said Karamyan.
The festival also hosted an exclusive exhibition of five 18th-century “Stradivarius” and “Guarneri del Gesù” violins, which were brought to Kapan by word-famous master Florian Leonard. Such an exhibition was held in Armenia for the first time. According to Gevorg Parsyan, head of Kapan community, events of this magnitude are extremely important for Kapan, as it is renowned for its culture, and festivals like this provide it with an excellent opportunity to showcase itself to the world, to welcome other cultures, to gain recognition and most importantly, to educate itself.
"The educational component of the festival provides a unique opportunity for local musicians and students to learn from the best in their field, to enrich and develop their professional knowledge and to establish new connections and collaboration opportunities," said Parsyan.
The sponsors of the Kapan International Music Festival are the local municipality, the Zangezur Copper Molybdenum Combine, the Ministry of Education and Culture of the Republic of Armenia, the Armenian General Benevolent Union, the "Karas Wines" company, the ARARAT museum of the Yerevan brandy factory, the Swiss VIWA organization, the Syunik Governor's Office, the Embassy of the Kingdom of Belgium in Armenia, the Amaras Art Alliance, the Washington branch of the Hamazkayin organization, and a number of benefactors who supported the festival's organizational work.
The director of the sustainable development department of the Zangezur Copper Molybdenum Combine, one of the main sponsors, Armen Stepanyan, noted that for a second year in a row, the public is witnessing a truly great cultural holiday.
"Our Combine is happy to sponsor the event, and our support perfectly fits into the context of our social policy, as culture is one of the most important components of social life and a foundational pillar of sustainable development. It’s impossible to imagine a healthy future without it. We are glad that our support aids in turning the festival into a tradition. The organization, the festival itself and the closing ceremony were all impressive and memorable. A fully packed hall motivates the musicians even more. It was hard to imagine that we would see more people on the closing day than on the opening day. This just proves again that the festival is a well-established phenomenon," said Stepanyan.
The Kapan International Music Festival concluded on July 18 with a concert by the world-famous Hungarian group "Roby Lakatos and Friends", preceded by around thirty students from various music schools in Kapan receiving monetary awards and scholarships from Miaseen.org and MG Concerts organizations.