Կապանում մշակութային եռուզեռ էր. անցկացվեց ավանդական դարձած երաժշտական միջազգային մեծ փառատոնը
ԿԱՊԱՆ,19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուլիսի 4-ից Կապանում մեկնարկել է ամենամյա միջազգային երաժշտական մեծ փառատոնը և արդեն երկրորդ տարին է, ինչ այն համախմբում է հայ և օտարազգի նշանավոր երաժիշտների՝ հնարավորություն տալով վայելելու դասական և ջազ երաժշտությունը Սյունիքի մարզկենտրոնում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փառատոնի շրջանակում հուլիսի 4-ից 18-ը կազմակերպվել է հագեցած ծրագիր՝ ամենօրյա համերգներից մինչև պատանի երաժիշտների հետ վարպետության դասընթացներ։ Համերգներն անցկացվում են Կապանի արվեստի պետական քոլեջի Վ․ Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնի դահլիճում։ Վարպետության դասերին մասնակցում են շուրջ 40 շնորհալի պատանի երաժիշտներ Հայաստանից, ինչպես նաև երաժշտությամբ զբաղվող կապանցի երեխաներ։
Այս տարի մասնակցող պրոֆեսիոնալ երաժիշտների նոր անունների շարքում են դաշնակահար Ժուլիեն Լիբերը Բելգիայից, ջութակահար Էլլի Սուն Միացյալ Թագավորությունից, թավջութակահար Դենիս Սևերինը Շվեյցարիայից, կոնտրաբասիստ Նազարեթ Քյուրքչյանն Իսպանիայից, թավջութակահար Միքայել Հախնազարյանը Գերմանիայից, երաժիշտ Մարիուս Պրեդան Հունգարիայից, երգեհոնահար Իրինա Ռոզանովան Ռուսաստանից, ջազ երաժիշտ Արթուր Սաթյանը և այլոք։ Տպավորիչ կատարումներով հանդես եկան նաև անցյալ տարվա մեկնարկից ի վեր ակտիվ ներգրավվածություն ցուցաբերած անվանի երաժիշտներ Հայկ Ղազազյանը, Մարիաննա Շիրինյանը, Հայկ Մելիքյանը, Աննա Սարկիսովան, Լիանա Ալեքսանյանը, Անդրեյ Գրիդչուկը, Հրաչյա Ավանեսյանը, Նարեկ Ավագյանը, Տիգրան Սուչյանը, Արմեն Քարամյանը և այլոք։
Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնի հիմնադիր, բելգիահայ անվանի թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանի կարծիքով՝ Սյունիքի մարզկենտրոնը հիրավի մշակութային ադամանդ է, որի բացահայտումն այլևս իրողություն է։
«Մեր փառատոնը յուրահատուկ է մի քանի հանգամանքներով: Առաջին հերթին այն նախաձեռնվել և իրականացվում է հենց երաժիշտների կողմից։ Կցանկանայինք տեսնել նմանատիպ նախաձեռնություններ նաև Հայաստանի այլ մարզերում՝ հասանելի դարձնելով բարձր արվեստը մեր հանրության համար և տալով ճանաչողական ու զարգացման հնարավորություն երիտասարդ տաղանդներին»,- ասաց Ավանեսյանը։
Նրա գործընկեր, փառատոնի մասնակից և համագաղափարակից Արմեն Քարամյանը նույնպես կարևորեց երաժշտական միջոցառումը: Նա ևս մեծ ճանաչում է գտել երաժշտական աշխարհում: 1985 թվականին ավարտելով կոնսերվատորիան՝ տեղափոխվել է հայրենի Սյունիք և Կապանում ստանձնել երաժշտական քոլեջի դաշնամուրի ուսուցչի պաշտոնը՝ զգալիորեն նպաստելով Կապանի ակտիվ համերգային կյանքին: Գործընկերների խոսքով՝ երաժշտության հանդեպ հանձնառություններն ու անսահման կիրքը վկայում են արվեստի հանդեպ նրա նվիրվածության մասին:
«Քանի որ Կապանի արվեստի պետական քոլեջի դահլիճն ունի հրաշալի ակուստիկա, որոշեցինք այն ծառայեցնել ճիշտ նպատակին: Դա զգացինք նախանցյալ տարի, երբ Կապանում հանդիսավորությամբ նշվեց «Կարմիր Խաչի» միջազգային կազմակերպության գործունեության 30-ամյակը և այդ կապակցությամբ ելույթ ունեցանք ես և Սևակ Ավանեսյանը: Նախորդ տարվա փառատոնն ունեցավ մեծ հաջողություն: Այս տարվա փառատոնը մեկ քայլ առաջընթաց էր թե՛ որակական, թե՛ քանակական առումով: Ունենք հոյակապ հանդիսատես: Նման միջոցառումները ոգեշնչման աղբյուր են: Եթե դիտարկենք երկարաժամկետ կտրվածքով, ապա այս ամենի արդյունքները շոշափելի կլինեն մի քանի տարի անց: Արվում է հսկայական աշխատանք՝ մոբիլիզացնելով բոլոր ռեսուրսները, որպեսզի փառատոնը դառնա իրականություն: Սևակի դերն իսկապես մեծ է: Նա ուղղակի բոլորին վարակում է իր եռանդով ու նվիրվածությամբ»,- ասաց Քարամյանը:
Հատկանշական է, որ փառատոնը հյուրընկալել էր նաև 18-րդ դարի «Ստրադիվարի» և «Գվարների դել Ջեզու» հինգ ջութակների բացառիկ ցուցահանդեսը, որը Կապան էր բերել ջութակի աշխարհահռչակ վարպետ Ֆլորիան Լեոնարդը։ Հայաստանում նման ցուցահանդես կազմակերպվել էր առաջին անգամ։
Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի կարծիքով՝ նման մասշտաբի միջոցառումների անցկացումը չափազանց կարևոր է այն առումով, որ մշակույթը այցեքարտ դարձնելու ուղին բռնած Կապանի համար սա հիանալի հնարավորություն է աշխարհին ներկայանալու, այլ երկրների մշակույթներն ընդունելու, ճանաչելու, դրականը քաղելու, և, որ ամենակարևորն է, կրթվելու համար:
«Փառատոնն իր կրթական բաղադրիչով եզակի առիթ է ընձեռում տեղացի երաժիշտներին ու երաժշտական դպրոցների սաներին՝ ոլորտի լավագույն ներկայացուցիչներից սովորելու, մասնագիտական գիտելիքները հարստացնելու, զարգացնելու, ինչպես նաև նոր կապեր և համագործակցություններ հաստատելու համար»,- ասաց Փարսյանը:
Միջազգային երաժշտական փառատոնի աջակիցներն են Կապանի համայնքապետարանը, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը, Հայկական ընդհանուր բարեգործական միությունը, «Կարաս գինիներ» ընկերությունը, Երևանի կոնյակի գործարանի ԱՐԱՐԱՏ թանգարանը, VIWA շվեյցարական կազմակերպությունը, Սյունիքի մարզպետարանը, Հայաստանում Բելգիայի Թագավորության դեսպանությունը, Amaras Art Alliance-ը, «Համազգային» կազմակերպության Վաշինգտոնի մասնաճյուղը, ու մի շարք բարերարներ, ովքեր աջակցել են փառատոնի կազմակերպական աշխատանքներին։
Հիմնական հովանավորներից Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի կայուն զարգացման գծով տնօրեն Արմեն Ստեփանյանը նշեց, որ երկրորդ տարին անընդմեջ հանրությունն ականատես է լինում իսկապես մեծ մշակութային տոնի:
«Մեր կոմբինատը սիրով հովանավորում է միջոցառումը, և մեր աջակցությունն ամբողջովին տեղավորվում է կոմբինատի սոցիալական քաղաքականության համատեքստում, որովհետև մշակույթը սոցիալական կյանքի կարևորագույն բաղադրիչներից է, ինչպեսև կայուն զարգացման հիմքերից մեկը, առանց որի դժվար է պատկերացնել առողջ ապագան: Ուրախ ենք, որ մեր աջակցության շնորհիվ փառատոնի անցկացումը դառնալու է լավ ավանդույթ, որի կազմակերպումը, անցկացումն ու փակումը միանշանակ տպավորիչ էր ու հիշարժան: Լեփ-լեցուն դահլիճն իր աջակցությամբ և էներգետիկայով ավելի է տրամադրում երաժշտներին: Դժվար էր պատկերացնել, որ փակման օրն ավելի շատ մարդ կտեսնեինք, քան բացման օրը: Դա ևս մեկ փաստ է, որ փառատոնն իսկապես կայացած երևույթ է»,- ասաց Ստեփանյանը:
Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնն ամփոփվեց հուլիսի 18-ին՝ աշխարհահռչակ հունգարական «Ռոբի Լակատոշ և ընկերներ» խմբի համերգով, որից առաջ Կապանի տարբեր երաժշտական դպրոցների շուրջ երեսուն սաներ ստացան դրամական պարգևներ և կրթաթոշակներ Miaseen.org և MG Concerts կազմակերպությունների կողմից։

В Капане прошел Международный музыкальный фестиваль, уже ставший традиционным
4 июля в Капане стартовал ежегодный Международный музыкальный фестиваль, который уже второй год собирает известных армянских и зарубежных музыкантов, давая возможность в ​​областном центре Сюника насладиться классической и джазовой музыкой.
Как передает Арменпресс, в рамках фестиваля с 4 по 18 июля была показана весьма насыщенная программа - от ежедневных концертов до мастер-классов с молодыми музыкантами. Концерты проходили в в органном зале Капанского государственного художественного колледжа им. В. Стамболцяна. В мастер-классах приняли участие около 40 молодых музыкантов со всей Армении.
Среди новых имен профессиональных музыкантов, участников фестиваля этого года были: пианист Жюльен Либер из Бельгии, скрипачка Элли Сан из Великобритании, виолончелист Денис Северин из Швейцарии, контрабасист Назарет Киркчян из Испании, виолончелист Микаэл Ахназарян из Германии, Мариус Преда из Венгрии, органистка Ирина Розанова из России и др. Впечатляющими были выступления Айка Газазяна, Марианны Ширинян, Айка Меликяна, Анны Саркисовой, Лианы Алексанян, Андрея Гридчука, Грачья Аванесяна, Нарека Авагяна, Тиграна Сучян, Армена Карамяна и других музыкантов.
По мнению известного бельгийского виолончелиста, армянина, основателя Капанского международного музыкального фестиваля Севака Аванесяна, областной центр Сюника - настоящий культурный алмаз, открытие которого уже стало реальностью.
“Наш фестиваль уникален по нескольким причинам. Прежде всего, он инициируется и реализуется самими музыкантами. Мы хотели бы видеть подобные инициативы и в других районах Армении, делая высокое искусство доступным для нашей общественности и предоставляя возможности познания и развития молодым талантам”, - сказал Аванесян.
Его коллега  и единомышленник Армен Карамян также придал особую роль этому музыкальному событию. Он довольно известен в музыкальном мире. После окончания консерватории в 1985 году, он переехал в родной Сюник, и устроился на должность преподавателя фортепиано в музыкальном училище Капана, внося значительный вклад в активную концертную жизнь Капана. По словам его коллег, его целеустремленность и безграничная страсть к музыке являются доказательством его преданности искусству.
“Поскольку в зале Капанского государственного художественного училища прекрасная акустика, мы решили использовать его по назначению. Мы почувствовали это в прошлом году, когда в Капане торжественно отмечалось 30-летие Красного Креста, и мы с Севаком Аванесяном выступали по этому поводу. Прошлогодний фестиваль имел большой успех. Фестиваль этого года стал шагом вперед как качественно, так и количественно. У нас отличная аудитория. Такие мероприятия являются источником вдохновения. Если смотреть на это в долгосрочной перспективе, то результаты всего этого будут ощутимы уже через несколько лет. Проводится колоссальная работа по мобилизации всех ресурсов для воплощения фестиваля в реальность. Роль Севака действительно велика. Он просто заражает всех своей энергией и целеустремленностью”, - сказал Карамян.
Примечательно, что на фестивале также прошла эксклюзивная выставка пяти скрипок XVIII века Страдивари и Гварнери, привезенных в Капан всемирно известным скрипичным мастером Флорианом Леонардом. Подобная выставка была в Армении впервые.
По словам главы Капанской общины Геворга Парсяна, проведение мероприятий такого масштаба чрезвычайно важно в том смысле, что для Капана, вставшего на путь превращения культуры в визитную карточку, это прекрасная возможность заявить о себе миру, принимать и признавать культуры других стран, пожинать плоды и, самое главное, обучать:
“Фестиваль с его образовательной составляющей предоставляет уникальную возможность местным музыкантам и студентам музыкальных школ учиться у лучших представителей отрасли, обогащать и развивать свои профессиональные знания, а также устанавливать новые связи и сотрудничество”, - сказал Парсян.
Спонсорами Капанского международного музыкального фестиваля являются местная мэрия, Зангезурский медно-молибденовый комбинат, Министерство образования и культуры РА, Всеармянский благотворительный союз, компания “Карас Вайнс”, Музей Ереванского коньячного завода “АРАРАТ”, Швейцарская организация VIWA, Администрация Сюника, посольство Королевства Бельгии в Армении, Amaras Art Alliance, вашингтонский филиал организации “Амазкаин” и ряд благотворителей, поддержавших организационную работу фестиваля.
Армен Степанян, директор по устойчивому развитию Зангезурского медно-молибденового комбината, одного из главных спонсоров, отметил, что уже второй год подряд общественность становится свидетелем поистине большого культурного празднества.
“Наш комбинат с любовью спонсирует это мероприятие, и наша поддержка полностью вписывается в контекст социальной политики комбината, ведь культура - ​​одна из важнейших составляющих общественной жизни, а также одна из основ устойчивого развития, без которого трудно представить  здоровое будущее. Мы рады, что благодаря нашей поддержке фестиваль станет доброй традицией, организация, проведение и закрытие которого, безусловно, были впечатляющими и запоминающимися. Полный зал дает музыкантам больше поддержки и энергии. Трудно было представить, что в день закрытия мы увидим больше людей, чем в день открытия. Это еще одно доказательство, что фестиваль действительно состоялся”, - сказал Армен Степанян.
Капанский международный музыкальный фестиваль завершился 18 июля концертом известной венгерской группы “Робби Лакатош и друзья”. Вначале вечера около тридцати воспитанников различных музыкальных школ Капана получили денежные вознаграждения и стипендии от организаций Miaseen.org и MG Concerts.