ԵՐԵՎԱՆ,17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նյու Յորք աշխատանքային այցի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի գործադիր քարտուղար Տատյանա Մոլչանի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայաստանի ԱԳ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և ՄԱԿ կառույցների, այդ թվում՝ ՄԱԿ Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացանն առնչվող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի կողմից Կայուն զարգացման նպատակների արդյունավետ իրականացման ընթացքին, ՀՀ ԱԳ նախարարի կողմից ներկայացված երրորդ կամավոր ազգային զեկույցին։ Մտքեր են փոխանակվել «2030թ. օրակարգի» նպատակներին հասնելու ուղղությամբ ՄԱԿ ԵՏՀ հետ համագործակցության հնարավորությունների շուրջ, այդ թվում՝ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, վերականգնվող էներգետիկայի, կանաչ տնտեսության, շրջակա միջավայրի, ճանապարհային անվտանգության ապահովման բնագավառներում:
Արարատ Միրզոյանը և Տատյանա Մոլչանը քննարկել են նաև բազմակողմ հարթակներում, այդ թվում՝ Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների խմբի շրջանակներում, փոխգործակցության առաջնահերթությունները։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է նաև Հարավային Կովկասում անվտանգության իրավիճակի շուրջ վերջին զարգացումները։

YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. As part of his working visit to New York, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan met with Executive Secretary of the UN Economic Commission for Europe (ECE) Tatiana Molcean.
According to the readout issued by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, the interlocutors discussed issues related to the implementation of joint programs of Armenia and UN structures, including UNECE.
The process of effective implementation of sustainable development goals by Armenia and the third voluntary national report presented by Ararat Mirzoyan were touched upon.
The interlocutors exchanged thoughts on the possibilities of cooperation with the UNECE to achieve the goals of the 2030 Agenda, including in the areas of transport infrastructure, renewable energy sources, green economy, environment, and road safety.
Ararat Mirzoyan and Tatiana Molcean also discussed the priorities of cooperation at multilateral platforms, including within the group of landlocked developing countries. Mirzoyan also presented the latest developments regarding the security situation in the South Caucasus.