Հայտնի են «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի GAIFF Pro հարթակի հաղթողները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի GAIFF Pro արտադրության և ֆինանսավորման հարթակի հաղթողների անուններն արդեն հայտնի են։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ hարթակի աշխատանքները կայացել են IMS Documentary Film-ի և ՀԲԸՄ Հայաստանի հետ համագործակցության արդյունքում՝ վավերագրական ֆիլմերի վրա հատուկ շեշտադրմամբ։
Արդյունաբերության պլատֆորմի շրջանակում ներկայացված էր 15 երկրի կինոգործիչների և պրոդյուսերների 17 նախագիծ, որոնցից 12-ը մշակման փուլում են, իսկ 5-ը` ընթացիկ փուլում: Շարքը ներառում է նախագծեր Սաուդյան Արաբիայից, Կիպրոսից, Վրաստանից, Իրանից, Լիբանանից և Հայաստանից, ինչպես նաև համատեղ արտադրության գործընկեր երկրներից՝ ներառյալ Ֆրանսիան, Սերբիան, Գերմանիան, Միացյալ Նահանգները և Բելգիան։
Միջազգային ժյուրին մրցանակ է տվել զարգացման փուլում գտնվող Մոջգան Սայադիի «Արյան գին» նախագծին։ Նախագծին տրամադրվել է 5 հազար դոլար մրցանակ։ Հատուկ հիշատակման է արժանացել Լիլիթ Մխիթարյանի «Արարատից տասնչորս ու կես կիլոմետր հեռավորության վրա» ֆիլմը։
Դիանա Կարդումյանի «Լռիր» ֆիլմն արժանացել է ժյուրիի նախաարտադրության և գովազդային փաթեթի մրցանակի։ Մենթորական մրցանակի է արժանացել Նաիրի Հախվերդիի «Ռելսերի միջև» ֆիլմը։
Short Cuts Nest կարճամետրաժ նախագծերի արտադրության հարթակն անցկացվում էր երկրորդ անգամ, այն հարթակ է հայկական կարճամետրաժ ֆիլմերի նախագծերի համար։ Նպատակն է խթանել կարճամետրաժ ֆիլմերի ստեղծումը Հայաստանում։ Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմի նախագիծ ճանաչվեց Օվսաննա Շեկոյանի «Հանգիստ կապույտ» նախագիծը։ Հատուկ հիշատակման արժանացավ Սոնա Խաչատրյանի «Մասունք»-ը։

Объявлены победители платформы GAIFF Pro кинофестиваля “Золотой абрикос”
Уже известны имена победителей продюсерско-финансовой платформы GAIFF Pro ереванского кинофестиваля "Золотой абрикос".
Как сообщает Арменпресс, деятельность платформы состоялась в сотрудничестве с IMS Documentary Film и AGBU Аrmenia с особым упором на документальное кино.
В рамках производственной платформы было представлено 17 проектов кинематографистов и продюсеров из 15 стран, 12 из которых находятся на этапе разработки и 5 – в текущей стадии. В серию вошли проекты из Саудовской Аравии, Кипра, Грузии, Ирана, Ливана и Армении, а также стран-партнеров по совместному производству, включая Францию, Сербию, Германию, США и Бельгию.
Международное жюри присудило приз находящемуся в стадии разработки проекту Моджгана Саяди “Цена крови”. Проект получил премию в размере $5000. Отдельного упоминания удостоился фильм Лилит Мхитарян “В четырнадцати с половиной километрах от Арарата”.
Фильм Дианы Кардумян “Молчи” получил приз жюри за предпродакшн и рекламный пакет. Премию наставника получил фильм  Наири Ахверди “Между рельсами”.
Площадка по производству короткометражных фильмов Short Cuts Nest проводилась во второй раз, она - площадка для армянских короткометражных кинопроектов. Цель – содействие созданию короткометражных фильмов в Армении. Лучшим короткометражным кинопроектом признан проект Овсанны Шекоян “Тихая синева”. Отдельного упоминания удостоилась картина Соны Хачатрян “Масунк”.