Հայկական ազգային հագուստը, ավանդույթներն ու մշակույթը կներկայացվեն վեցերորդ «ՏԱՐԱԶֆեստ»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «ՏԱՐԱԶֆեստ» 6-րդ փառատոնը, որն անցկացվելու է օգոստոսի 10-11-ին «Հաղթանակ» զբոսայգում, նպատակ ունի հանրության լայն շրջանակին ներկայացնել հայկական ազգային հագուստը, մշակույթը, ավանդույթներն ու սովորույթները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջոցառման առաջին հատվածում նախատեսվում է ցուցահանդես-վաճառք արհեստագործ վարպետների, Հայաստանի թանգարանների, հայկական արտադրանքը ներկայացնող ընկերությունների մասնակցությամբ։
Բարի ավանդույթ է նաև ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանությունների և ազգային փոքրամասնությունների մշակութային կենտրոնների մասնակցությունը։ Ընթացքում կանցկացվեն ազգային խաղեր, ուսուցողակրթական և ժամանցային ծրագրեր, ցերեկային ցուցադրություններ՝ ներկայացնելով երիտասարդ դիզայներների հավաքածուները։
Փառատոնի երկրորդ մասում կլինի ազգային հագուստի ցուցադրություն՝ ժամանակակից մատուցմամբ։ Կցուցադրվեն «Տերյան մշակութային կենտրոն»-ի, տեղացի և միջազգային դիզայներների տարազային և հայկական զարդանախշերի ու գորգանախշերի բաղադրիչ պարունակող հագուստների անհատական հավաքածուները։
Փառատոնի ողջ ընթացքում բարձր տրամադրությունն ու երաժշտական ծրագիրը կապահովեն հայկական ավանդական երգի-պարի համույթները, ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող մասնակիցները:
Փառատոնն իրականացվում է ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ, «Վիքթորի պարկ» ՍՊԸ-ի («Հաղթանակ» զբոսայգի) գործընկերությամբ: «ՏԱՐԱԶֆեստ» փառատոնն իրականացնելու գաղափարը պատկանում է «Տերյան մշակութային կենտրոն» ՀԿ-ին:

Армянский национальный костюм, традиции и культура будут представлены на шестом фестивале “ТАРАЗфест”
Цель VI фестиваля “ТАРАЗфест”, который пройдет 10-11 августа в парке “Ахтанак” (парк “Победы”), - представить армянский национальный костюм, культуру, традиции и обычаи широкому кругу общественности.
Как сообщает Арменпресс, в первой части мероприятия планируется выставка-продажа с участием мастеров-ремесленников, музеев Армении и компаний, представляющих армянскую продукцию.
Хорошей традицией является также участие аккредитованных в Армении посольств и культурных центров национальных меньшинств. В ходе мероприятия пройдут национальные игры, образовательные и развлекательные программы, дневные выставки, представляющие коллекции молодых дизайнеров.
Во второй части фестиваля пройдет выставка национальной одежды в современной подаче. Будут представлены индивидуальные коллекции костюмов “Культурного центра Терян”, местных и зарубежных дизайнеров, а также одежда, содержащая элементы армянских орнаментов и узоров ковров.
В течение всего фестиваля хорошее настроение и музыкальную программу будут обеспечивать традиционные армянские ансамбли песни и танца и участники, представляющие национальные меньшинства.
Фестиваль организован при поддержке Комитета по туризму Республики Армения, в партнерстве с ООО “Парк Победы”. Идея проведения фестиваля “ТАРАЗфест” принадлежит общественной организации “Культурный центр Терьян”.