Հրապարակվել են մանրամասներ Թրամփի դեմ մահափորձն իրականացնող երիտասարդի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի դեմ մահափորձ իրականացրած 20-ամյա Թոմաս Մեթյու Քրուքսն առաջին անգամ իրավապահների ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել հուլիսի 13-ին Փենսիլվանիայի Բաթլեր քաղաքում անցկացվող հանրահավաքի ժամանակ, երբ հանդիսատեսի շարքում մի քանիսը նկատել են նրա տարօրինակ վարքը միջոցառման վայրից դուրս։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը։
Այս մասին տեղեկություն ստանալուց հետո իրավապահները սկսել են որոնումները, սակայն նրան գտնել չի հաջողվել, և նա հասցրել է բարձրանալ տանիք ու այնտեղից կրակ բացել։
Հրաձգության հետևանքով զոհվել է մեկ հանդիսական, երկուսը վիրավորվել են, իսկ Թրամփը վիրավորում է ստացել աջ ականջին։ Քրուքսը սպանվել է իրավապահների կողմից դեպքի վայրում։ Քննիչները դեռ փորձում են պարզել, թե ինչն է ստիպել Քրուքսին իրականացնել այս հարձակումը։
Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն հայտնել է, որ միջադեպը հետաքննում են որպես ներքին ահաբեկչության հնարավոր գործողություն, սակայն հրաձիգի հստակ գաղափարական շարժառիթների բացակայությունը հանգեցրել է դավադրության տեսությունների ձևավորման։
ՀԴԲ-ն հայտնել է, որ Քրուքսը գործել է մենակ։ Նրա մեքենայում հայտնաբերվել են ռումբ պատրաստելու համար նախատեսված նյութեր։ Քննիչները սոցիալական ցանցերի նրա օգտահաշիվներում չեն գտել սպառնալիք պարունակող մեկնաբանություններ կամ գաղափարախոսական դիրքորոշումներ, որոնք կարող են բացատրել, թե ինչու է նա թիրախավորել Դոնալդ Թրամփին։
Քրուքսի հարազատները հրաժարվել են մեկնաբանություն տալ։ Ավելի վաղ նրա հայրը CNN-ին հայտնել էր, որ փորձում է հասկանալ, թե ինչ է կատարվում, և չի խոսի իր որդու մասին, մինչև չխոսի իրավապահների հետ։
Ըստ աղբյուրների՝ հանրահավաքի մասնակիցները ոստիկաններին հայտնել են, որ Քրուքսն իրեն տարօրինակ է պահում և քայլում է մագնիսաչափերի մոտ։ Հետո ոստիկաններին ասել են, որ Քրուքսը սանդուղքով բարձրանում է, ոստիկանները փնտրել են նրան, սակայն չեն կարողացել գտնել, նախքան նա կհասներ տանիքին։
Բաթլերի շերիֆը The Associated Press-ին հայտնել է, որ տեղի ոստիկաններից մեկը բարձրացել է տանիք և տեսել Քրուքսին, որը  շրջվել է նրա կողմ։ Ոստիկանն անմիջապես իջել է ներքև՝ դեպի անվտանգ վայր, քանի որ չէր կարող նման հանգամանքներում գործի դնել իր զենքը։ Ոստիկանն իջել է սանդուղքով, իսկ Քրուքսն անմիջապես կրակել է Թրամփի ուղղությամբ։ Իրավիճակին ծանոթ երկու պաշտոնյա լրատվամիջոցին հայտնել են, որ հենց այդ ժամանակ էլ Գաղտնի գործակալության դիպուկահարները կրակել են Քրուքսի վրա։ Շենքը, որի տանիքին եղել է Քրուքսը, գտնվել է հանրահավաքի անցկացման վայրից դուրս՝ Թրամփի կանգնած վայրից 150 մ հեռավորության վրա։ Նա կրակել է AR-15 ոճի կիսաավտոմատ հրացանից, որը գնել էր նրա հայրը։
Քրուքսն ավարտել էր Բեթել Փարկ ավագ դպրոցը 2022 թվականին։ Նա փորձել էր ներգրավվել դպրոցի հրաձգային թիմում, սակայն նրան մերժել էին, քանի որ նա վատ հրաձիգ էր եղել, հայտնել է թիմի ներկայիս կապիտանը։ Քրուքսն աշխատում էր տարեցների խնամքի տանը։ Նրա աշխատանքային պարտականությունների մեջ էր մտնում սննդի պատրաստումը։

YEREVAN, JULY 15, ARMENPRESS. The 20-year-old man who tried to assassinate former U.S. President Donald Trump first came to law enforcement’s attention at Saturday’s rally when spectators noticed him acting strangely outside the campaign event. The tip sparked a frantic search but officers were unable to find him before he managed to get on a roof, where he opened fire, the Associated Press reports.
In the wake of the shooting that killed one spectator, injured two others, investigators were hunting for any clues about what may have drove Thomas Matthew Crooks, of Bethel Park, Pennsylvania, to carry out the shocking attack. The FBI said they were investigating it as a potential act of domestic terrorism, but the absence of a clear ideological motive by the man shot dead by Secret Service led conspiracy theories to flourish, the report adds.
The FBI said it believes Crooks, who had bomb-making materials in the car he drove to the rally, acted alone. Investigators have found no threatening comments on social media accounts or ideological positions that could help explain what led him to target Trump.
Several rallygoers reported to local officers that Crooks was acting suspiciously and pacing near the magnetometers, according to a law enforcement official who spoke to the AP on condition of anonymity because they were not authorized to discuss the investigation. Officers were then told Crooks was climbing a ladder, the official said. Officers searched for him but were unable to find him before he made it to the roof, the official added.
Butler County Sheriff Michael Slupe told the AP that a local officer climbed to the roof and encountered Crooks, who saw the officer and turned toward him just before the officer dropped down to safety. Slupe said the officer couldn’t have wielded his own gun under the circumstances. The officer retreated down the ladder, and Crooks quickly took a shot toward Trump, and that’s when Secret Service snipers shot him, according to two officials who spoke to the AP on condition of anonymity.
The building from which the gunman opened fire, was outside the event,  less than 150 meters from where Trump was standing. He fired an AR-15-style semiautomatic rifle, purchased by his father.
Crooks graduated from Bethel Park High School in 2022. He tried out for the school’s rifle team but was turned away because he was a bad shooter, said Frederick Mach, a current captain of the team who was a few years behind Crooks at the school, the AP adds.
Crooks worked at a nursing home as a dietary aide, a job that generally involves food preparation.
The assassination attempt on former President Donald Trump took place at a rally in Pennsylvania on June 13. The former president was seen with blood on his right ear and cheek as he was rushed off the stage.