Կարևորում ենք վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը. ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է Նիդերլանդների խորհրդարանի պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 9-ին ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությանը: Նա ողջունել է պատվիրակության այցը ՀՀ Ազգային ժողով եւ նշել, որ նման այցերը կարեւոր են երկու խորհրդարանների միջեւ առկա համագործակցությունը խորացնելու տեսանկյունից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, խոսելով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններից՝ ԱԺ նախագահն ասել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս արժեքային եւ ամուր գործընկերությանը Նիդերլանդների հետ՝ վերահաստատելով ՀՀ պատրաստակամությունը մոտ լինել Եվրամիությանն այնքան, որքան ԵՄ-ն հնարավոր կհամարի:
«Կարեւորում ենք վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը եւ հույս հայտնում այդ հարցում տեսնել ձեզ մեր կողքին»,- ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը:
Նիդերլանդների խորհրդարանական պատվիրակությանը ներկայացնելով Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը՝ ԱԺ նախագահը կրկին հայտնել է ՀՀ հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների շուտափույթ կարգավորմանը՝ հիմնված միմյանց ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաեւ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հայրենադարձությանը, Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգության պահպանմանը եւ Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը վերաբերող հարցերին:

Armenian Parliament Speaker Alen Simonyan receives delegation of Parliament of the Netherlands
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. The Armenian National Assembly President Alen Simonyan received the delegation of the Standing Committee on Foreign Affairs of the House of Representatives (Parliament) of the Kingdom of the Netherlands on July 9. He welcomed the delegation's visit to the Armenian National Assembly and noted that such visits are important from the viewpoint of deepening the existing cooperation between the two Parliaments.
According to the readout issued by the Parliament, speaking about the Armenian-EU relations, Simonyan said that Armenia attaches great importance to a valuable and strong partnership with the Netherlands, reaffirming Armenia's willingness to be as close to the European Union as the EU deems possible.
“We value the start of the dialogue on the liberalization of visas and we hope to see you on our side in this matter,” Simonyan underscored.
Presenting the Crossroads of Peace initiative of the Armenian Government to the parliamentary delegation of the Netherlands, the NA President once again expressed Armenia’s commitment to the peace agenda and the settlement of the relations with Azerbaijan as soon as possible, based on mutual recognition of each other's sovereignty and territorial integrity, in accordance with the 1991 Alma-Ata Declaration.
At the meeting, the repatriation of the Armenian prisoners of war held in Azerbaijan, the preservation of the cultural heritage of Nagorno-Karabakh and the strengthening of the democratic institutions in Armenia were also discussed.