ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը  հուլիսի 4-ին Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) պետությունների ղեկավարների 24-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում  Աստանայում հանդիպել է Կատարի էմիր շեյխ Թամիմ բեն Համադ Ալ Թանիի հետ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը:
Քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների վիճակը, Իսրայելի և Պաղեստինի միջև հակամարտությունը, Թել Ավիվի Լիբանանի միջև առկա տարաձայնությունները, տարածաշրջանային ու միջազգային այլ  խնդիրներ։
Էրդողանը կոչ է արել միջազգային հանրությանը, առաջին հերթին իսլամական աշխարհի երկրներին, անհապաղ քայլեր ձեռնարկել և միավորել ուժերը՝ կանխելու նման զարգացումները և կանգնեցնելու Իսրայելին։
Թուրքիայի նախագահը նաև ընդգծել է Գազայի հատվածում հումանիտար ճգնաժամի կարգավորմանն ուղղված միջոցառումների ակտիվացման և տարածաշրջան մարդասիրական օգնության անխափան առաքումն ապահովելու անհրաժեշտությունը։ Նա ընդգծել է, որ Թուրքիան շարունակում է մեծացնել իր ջանքերն այս ուղղությամբ։
Էրդողանը հուլիսի 4-ին հանդիպել է նաև  Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի հետ:
Թուրքիայի և Չինաստանի նախագահների հանդիպումը փակ է եղել մամուլի համար։
Հանդիպմանը թուրքական կողմից մասնակցել են արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ալփարսլան Բայրաքթարը և գանձապետարանի և ֆինանսների նախարար Մեհմեդ Շիմշեքը։

Turkish President Erdoğan meets Qatar Emir at SCO summit in Astana
YEREVAN, JULY 4, ARMENPRESS. Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, currently attending the 24th Summit of the Council of Heads of State of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) in Astana, held a crucial meeting with Emir Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani of Qatar.
According to Turkey's Anadolu news agency, the discussions primarily focused on bilateral relations between Türkiye and Qatar, alongside pressing regional and global concerns including Israel's recent military actions.
According to the source, President Erdoğan underscored the alarming escalation of Israel's aggression in the region, emphasizing the urgent need for the international community, particularly the Islamic world, to take immediate collective action to halt Israeli attacks on Palestine and prevent further destabilization.
Addressing the humanitarian crisis in Gaza, Erdoğan stressed the importance of intensifying efforts to resolve the crisis and ensure uninterrupted humanitarian aid reaches the region. Türkiye reaffirmed its commitment to bolstering humanitarian efforts in Gaza amid ongoing tensions.