Վանի առևտրաարդյունաբերական պալատն առաջարկում է Վանում ստեղծել Հայաստան-Թուրքիա տնտեսական կապերը համակարգող ներկայացուցչություն
Վանի առևտրաարդյունաբերական պալատը պատրաստ է իր ծառայողական շենքում տարածք տրամադրել այնպիսի ներկայացուցչության ստեղծման համար, որը տեղում կհամակարգի Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման արդյունքում ձևավորվող տնտեսական կապերն ու առևտրային հարցերը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Երևանում անցկացվող Հայաստան-Թուրքիա գործարար համաժողովի ընթացքում հայտարարել է Վանի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Նեջդեթ Թաքվան։
«Կարգավորման գործընթացի արդյունքում առաջացող տնտեսական հարաբերությունները, համակարգումը և առևտրային հարցերը տեղում կառավարելու համար մենք Վանում համապատասխան ներկայացուցչության ստեղծումը դիտարկում ենք որպես ռազմավարական անհրաժեշտություն։
Որպես Վանի առևտրի և արդյունաբերության պալատ՝ մենք նույնիսկ պատրաստ ենք մեր ժամանակակից ծառայողական շենքում տարածք տրամադրել նման ներկայացուցչության ստեղծման համար և այդ ուղղությամբ նախաձեռնություն ցուցաբերել»,-ասել է Թաքվան։
Վանի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահն ընդգծել է, որ ինքն ու իր գլխավորած պատվիրակությունը Հայաստանում չեն ներկայացնում Թուրքիայի ազգային քաղաքականությունը։ Նրանց նպատակը Վանի և տեղի գործարարների տնտեսական շահերն ու հնարավորությունները ներկայացնելն է։
«Այս հարցում, իհարկե, մենք այստեղ չենք ներկայացնում մեր երկրի ազգային քաղաքականությունը։ Մենք այստեղ ենք, ինչպես հարգարժան նախագահն էլ նշեց, մեր քաղաքի, մեր գործարարների շահերն ու տնտեսական հնարավորությունները ներկայացնելու և դրանք ընդլայնելու համար։
Այս առիթով, սկսելով խոսքս, ցանկանում եմ ողջունել Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ներկայացուցիչներին, հարգարժան նախագահին, հարգարժան դեսպանին, մամուլի ներկայացուցիչներին և այստեղ ներկա մեր բոլոր բարեկամներին։ Շնորհակալություն ընդունելության համար։
Մենք այսօր, որպես Վանի առևտրի և արդյունաբերության պալատի պատվիրակություն, գտնվում ենք Երևանում՝ հազարավոր տարիների ընդհանուր պատմության, հինավուրց աշխարհագրության և անխախտ հարևանության սրտում։
Մեզ համար մեծ պատիվ և հպարտություն է ձեզ՝ մեր թանկագին բարեկամների հետ նույն սեղանի շուրջ նստելը։ Մեզ այսքան ջերմ, անկեղծ և բարձր մակարդակի հյուրընկալությամբ ընդունելու համար մեր վարչության, մեր խորհրդի և Վանի գործարար աշխարհի անունից ձեզ բոլորիդ հայտնում եմ մեր երախտագիտությունը»,-ասել է Թաքվան։
Նա իր ելույթում անդրադարձել է Վանի և Երևանի միջև պատմական ու սոցիալ-մշակութային կապերին՝ շեշտելով, որ ընդհանուր աշխարհագրությունն ու պատմական ժառանգությունը կարող են հիմք դառնալ փոխադարձ բարեկեցության, սահմանային առևտրի և կայուն տարածաշրջանային խաղաղության համար։
«Աշխարհագրությունը ճակատագիր է։ Սակայն այդ ճակատագիրը փոխադարձ բարեկեցության, սահմանային առևտրի և կայուն տարածաշրջանային խաղաղության վերածելը կախված է մեզանից, այսինքն՝ մեր ընդհանուր կամքից»,-նշել է Վանի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահը։
Նրա խոսքով՝ նույնիսկ այն ժամանակաշրջաններում, երբ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանը փակ է եղել, իսկ պաշտոնական հաղորդակցության հնարավորությունները՝ սահմանափակ, քաղաքացիական հասարակության և գործարար համայնքի ներկայացուցիչները շարունակել են հաղորդակցության ու առևտրային դիվանագիտության կամուրջներ կառուցել երկու հասարակությունների միջև։
«Իհարկե, այն ժամանակաշրջաններում, երբ սահմանային անցակետերը փակ են եղել, իսկ պաշտոնական հաղորդակցության ուղիները ժամանակ առ ժամանակ խցանվել են, նույնիսկ ամենադժվար ժամանակներում եղել են հատուկ դերակատարներ, որոնք բաց են պահել այս տարածաշրջանի հաղորդակցության ուղիները և քաղաքացիական ու առևտրային դիվանագիտության կամուրջներ կառուցել երկու հասարակությունների միջև։
Այս համատեքստում ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել այն կառույցներին և մարդկանց, որոնք տարիներ շարունակ աշխատել են քաղաքացիական և առևտրային դիվանագիտության ուղղությամբ։
Դրանցից մեկը Հայաստանի գործարար աշխարհի ներկայացուցիչներն են, որոնք մեծ ջանքեր են ներդրել երկու երկրների գործարարներին նույն առևտրային սեղանի շուրջ համախմբելու համար։
Մյուս կարևոր կառույցը Թուրքիայի տնտեսական քաղաքականության հետազոտությունների հիմնադրամն է, որը տնտեսական հարաբերությունների և առևտրային դիվանագիտության ակադեմիական հիմքերի ձևավորման գործում կարևոր աշխատանք է կատարել։
Շնորհակալություն ենք հայտնում նաև Եվրոպական միությանը և Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցող ծրագրի հայաստանյան և թուրքական գործընկերներին։
Այս բոլոր կառույցների և մարդկանց աշխատանքի շնորհիվ այսօր մենք այստեղ ենք և մեծ ուրախություն ու հպարտություն ենք զգում այս գործընթացի մի մասը լինելու համար։
Եթե երկու կողմերում տարիներ շարունակ աշխատած քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները և գործարարները չլինեին, այսօր մենք չէինք կարող ունենալ այսքան ուժեղ և հույսով լի մթնոլորտ»,- ընդգծել է Թաքվան։
Անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին՝ նա կարևորել է երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչների բանակցությունները, ուղիղ օդային բեռնափոխադրումներին և սահմանային անցակետերի տեխնիկական ենթակառուցվածքներին առնչվող զարգացումները։
Նրա գնահատմամբ՝ դիվանագիտությունը կարող է ճանապարհ բացել, սակայն այն մշտական դարձնող և երկու հասարակությունների համար բարեկեցություն ապահովող իրական ուժը առևտուրն է։
«Հարգարժան գործարար գործընկերներ, այժմ ուզում եմ խոսքս շարունակել տնտեսական իրողությունների, լոգիստիկ ծախսերի և առկա հնարավորությունների մասին։
Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հատուկ ներկայացուցիչների մակարդակով ընթացող գործընթացը, ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների և սահմանային անցակետերում իրականացվող տեխնիկական ենթակառուցվածքային աշխատանքները կարևոր զարգացումներ են։
Որպես Վանի առևտրի և արդյունաբերության պալատ՝ ցանկանում ենք ընդգծել, որ դիվանագիտության բացած ճանապարհը մշտական դարձնող և հասարակությունների համար բարեկեցություն ստեղծող իրական ուժը հենց առևտուրն է»,-հայտարարել է Թաքվան։
Նրա խոսքով՝ Վանն իր աշխարհագրական դիրքով Թուրքիայի՝ Հայաստանին, իսկ Հայաստանի տարածքով նաև տարածաշրջանի ավելի լայն շուկաներին կապվելու ամենամոտ և հարմար կենտրոններից մեկն է։
Թաքվան նշել է, որ սահմանային անցակետերն առևտրի համար բացելու դեպքում Վանի և Երևանի միջև ավտոմոբիլային ճանապարհի երկարությունը կարող է կազմել մոտ 290 կիլոմետր, իսկ ճանապարհը հնարավոր կլինի հաղթահարել շուրջ երեք-չորս ժամում։
«Վանն իր աշխարհագրական դիրքի շնորհիվ Թուրքիայի՝ Հայաստանին, իսկ Հայաստանի միջոցով նաև ավելի լայն տարածաշրջանային շուկաներին կապվելու ամենամոտ և ամենահարմար կենտրոններից մեկն է։
Եթե նայենք ռացիոնալ տնտեսական տվյալներին, պատկերը բավական պարզ է։
Սահմանային անցակետերն առևտրի համար բացվելու դեպքում Վանի և Երևանի միջև ավտոճանապարհային հեռավորությունը կարող է կազմել ընդամենը մոտ 290 կիլոմետր, այսինքն՝ շուրջ երեք-չորս ժամ ճանապարհ։
Այդ դեպքում Վրաստանի կամ Իրանի միջոցով իրականացվող, օրեր տևող շրջանցիկ փոխադրումները և վերաարտահանման լրացուցիչ ծախսերը կարող են վերանալ»,-ասել է Վանի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահը։
Նա Հայաստան-Թուրքիա տնտեսական հարաբերությունների հեռանկարային ուղղություններից է համարել նաև երկու երկրների արտադրական կարողությունների փոխլրացումը։
Թաքվայի ներկայացմամբ՝ Վանի կազմակերպված արդյունաբերական գոտում արտադրվող շինանյութերը, շինարարական քիմիական նյութերը, պլաստմասսայից և փաթեթավորման համար նախատեսված արտադրանքը, որակյալ կահույքն ու վերամշակող արդյունաբերության արտադրատեսակները կարող են բավարարել Հայաստանում առկա պահանջարկի մի մասը։
Միաժամանակ Հայաստանը, ըստ նրա, ուժեղ դիրքեր ունի մետալուրգիայի, տեքստիլի և մի շարք այլ ոլորտներում, ինչը կարող է հիմք ստեղծել ուղիղ համագործակցության համար։
«Մյուս կարևոր հարցը ոլորտային փոխլրացումն է։
Վանի կազմակերպված արդյունաբերական գոտու արտադրական ներուժը կարող է բավարարել Հայաստանում բարձր պահանջարկ ունեցող մի շարք ապրանքների պահանջարկը՝ շինանյութեր, շինարարական քիմիական նյութեր, պլաստմասսա, փաթեթավորում, որակյալ կահույք և վերամշակող արդյունաբերության արտադրանք։
Նույն կերպ Հայաստանը ուժեղ դիրքեր ունի մի շարք ոլորտներում, այդ թվում՝ մետալուրգիայի, տեքստիլի ոլորտներում, և այստեղ ևս ուղղակի համագործակցության հնարավորություն կա։
Սա մրցակցություն չէ։ Իրականում սա նշանակում է, որ երկու հարևան երկրների արդյունաբերությունները կարող են լրացնել միմյանց»,- ընդգծել է Թաքվան։
Նա հայ և թուրք գործարարներին առաջարկել է չսահմանափակվել միայն առևտրային հարաբերություններով և դիտարկել համատեղ արտադրություններ ու գործընկերություններ ստեղծելու հնարավորությունը։
Վանի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահի խոսքով՝ Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիներում արտադրություն կազմակերպելու և անհրաժեշտ տեղական ավելացված արժեք ապահովելու դեպքում հնարավոր կլինի օգտվել Եվրասիական տնտեսական միության շուկայի հնարավորություններից։
«Կա նաև 180 միլիոնանոց եվրասիական շուկան։
Մենք այստեղ չենք եկել միայն որպես առևտրականներ։ Մենք ցանկանում ենք նաև, որ մեր արտադրողները համատեղ գործընկերություններ ստեղծեն։
Հայաստանի առաջարկած ազատ տնտեսական գոտիներում արտադրություն կազմակերպելով և անհրաժեշտ տեղական ավելացված արժեք ապահովելով՝ հնարավոր է օգտվել Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ լինելու ընձեռած հնարավորություններից և մուտք ունենալ շուրջ 180 միլիոնանոց շուկա»,-նշել է նա։
Թաքվան Հայաստան-Թուրքիա տնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար ներկայացրել է երկու ռազմավարական և ինստիտուցիոնալ առաջարկ։
Առաջին առաջարկը վերաբերում է դիվանագիտական ներկայացուցչությանը և տնտեսական ու առևտրային հարցերի տեղական համակարգման մեխանիզմի ստեղծմանը։
Երկրորդը վերաբերում է մշակութային և առևտրային դիվանագիտության շրջանակում երկու երկրների միջև համագործակցությունն ինստիտուցիոնալ ու շարունակական դարձնելուն։
Նա ընդգծել է, որ փակ սահմանները խոչընդոտում են ոչ միայն տրանսպորտի և ապրանքների տեղաշարժին, այլև սահմանափակում են մարդկանց միջև հաղորդակցությունն ու փոխըմբռնումը։
«Թանկագին բարեկամներ, հարգարժան գործարարներ, սահմանների փակ լինելը սահմանափակում է ոչ միայն մեքենաների և ապրանքների տեղաշարժը։ Այն նաև սահմանափակում է մարդկանց մտածողության մեջ գոյություն ունեցող հաղորդակցության ուղիները։
Մենք այսօր այստեղ ենք այդ փակ ուղիները բացելու, արտադրական և տնտեսական հնարավորությունները մարդկային հարաբերությունների ջերմության հետ միավորելու համար։
Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել գործընթացին աջակցող բոլոր քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին և երկու երկրների գործարար աշխարհին»,- ասել է Վանի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահը։
Անդրադառնալով Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսի ելույթին՝ Թաքվան առաջարկել է Եվրոպական միությանն ավելի մեծ աջակցություն ցուցաբերել նաև Թուրքիայում գործող այն կառույցներին, որոնք աշխատում են Հայաստան-Թուրքիա համագործակցության զարգացման ուղղությամբ։
«Կարծում եմ՝ Եվրոպական միությունը Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցությանը զուգահեռ պետք է ավելի մեծ աջակցություն ցուցաբերի նաև Թուրքիայի այն գործընկեր կառույցներին, որոնք աշխատում են Հայաստան-Թուրքիա համագործակցության ուղղությամբ։ Կարծում եմ՝ այս հարցում Եվրոպական միությունը պետք է ավելի առատաձեռն լինի»,-եզրափակել է Նեջդեթ Թաքվան։
Երևանում սեպտեմբերի 3-4-ն անցկացվում է Հայաստանի և Թուրքիայի գործարար համայնքների մասնակցությամբ երկօրյա համաժողով։ Այն կազմակերպել է Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը՝ ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորմանը․ միջսահմանային կապերի ամրապնդում» ծրագրի շրջանակում։
Համաժողովի նպատակն է մեկ հարթակում համախմբել Հայաստանի և Թուրքիայի գործարար ու պետական կառույցների ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության հնարավորությունները, բացահայտելու փոխգործակցության նոր ուղղություններ ու ձևաչափեր, ինչպես նաև խթանելու նոր գործարար կապերի և գործընկերությունների ձևավորումը։

Türkiye’s Van Chamber of Commerce and Industry ready to host representative office for Armenia ties
The Van Chamber of Commerce and Industry, an organization representing the local business community of Türkiye’s Van, is ready to provide space in its administrative building for the establishment of a representative office that would coordinate on the ground the economic ties and trade-related issues emerging as a result of the normalization of Armenia-Türkiye relations.
President of the Van Chamber of Commerce and Industry Necdet Takva made the statement during the Armenia-Türkiye business forum held in Yerevan.
“Following the normalization process, we consider the establishment of an appropriate representative office in Van a strategic necessity in order to manage on the ground the economic relations, coordination and trade-related issues that arise.
As the Van Chamber of Commerce and Industry, we are even ready to provide space in our modern administrative building for the establishment of such a representative office and to take the initiative in this direction,” Takva said.
The President of the Van Chamber of Commerce and Industry stressed that he and the delegation he leads do not represent Türkiye’s national policy in Armenia. Their goal is to represent the economic interests and opportunities of Van and its business community.
“In this regard, of course, we are not representing our country’s national policy here. As the honorable president also noted, we are here to represent and expand the interests and economic opportunities of our city and our businesspeople.
On this occasion, as I begin my remarks, I would like to welcome the representatives of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia, the honorable president, the honorable ambassador, members of the press and all our friends present here. Thank you for your hospitality.
Today, as a delegation of the Van Chamber of Commerce and Industry, we are in Yerevan, at the heart of thousands of years of shared history, ancient geography and unbroken neighborhood.
It is a great honor and pride for us to sit at the same table with you, our dear friends. On behalf of our administration, our council and Van’s business community, I express my gratitude to all of you for receiving us with such warm, sincere and high-level hospitality,” Takva said.
In his remarks, he referred to the historical and socio-cultural ties between Van and Yerevan, emphasizing that shared geography and historical heritage can serve as a basis for mutual prosperity, cross-border trade and lasting regional peace.
“Geography is destiny. However, turning that destiny into mutual prosperity, cross-border trade and lasting regional peace depends on us, that is, on our common will,” the President of the Van Chamber of Commerce and Industry noted.
According to him, even during periods when the border between Armenia and Türkiye was closed and opportunities for official communication were limited, representatives of civil society and the business community continued to build bridges of communication and trade diplomacy between the two societies.
“Of course, during periods when border crossing points were closed and official communication channels were occasionally blocked, even in the most difficult times, there were special actors who kept the communication channels of this region open and built bridges of civil and trade diplomacy between the two societies.
In this context, I would like to thank the institutions and people who have worked for years in the field of civil and trade diplomacy.
One of them is the representatives of Armenia’s business community, who have made great efforts to bring the businesspeople of the two countries together around the same trade table.
Another important institution is the Economic Policy Research Foundation of Türkiye, which has done important work in forming the academic foundations of economic relations and trade diplomacy.
We also thank the European Union and the Armenian and Turkish partners of the program supporting the normalization of Armenia-Türkiye relations.
Thanks to the work of all these institutions and people, we are here today and feel great joy and pride in being part of this process.
If it were not for the civil society representatives and businesspeople who have worked for years on both sides, we would not be able to have such a strong and hopeful atmosphere today,” Takva stressed.
Referring to the process of normalizing Armenia-Türkiye relations, he highlighted the negotiations between the special representatives of the two countries, as well as developments related to direct air cargo transportation and the technical infrastructure of border crossing points.
In his assessment, diplomacy can open the way, but the real force that makes it permanent and ensures prosperity for the two societies is trade.
“Dear business partners, I now want to continue my remarks by discussing economic realities, logistics costs and existing opportunities.
The process taking place at the level of special representatives between Türkiye and Armenia, direct air cargo transportation and the technical infrastructure works being carried out at border crossing points are important developments.
As the Van Chamber of Commerce and Industry, we want to emphasize that the real force that makes the path opened by diplomacy permanent and creates prosperity for societies is trade itself,” Takva stated.
According to him, due to its geographical location, Van is one of the closest and most convenient centers for Türkiye to connect with Armenia and, through Armenia, with the broader regional markets.
Takva noted that if border crossing points are opened for trade, the road distance between Van and Yerevan could be approximately 290 kilometers, and the journey could be completed in around three to four hours.
“Thanks to its geographical location, Van is one of the closest and most convenient centers for Türkiye to connect with Armenia and, through Armenia, with broader regional markets.
If we look at the rational economic data, the picture is quite clear.
If border crossing points are opened for trade, the road distance between Van and Yerevan could be only around 290 kilometers, meaning a journey of approximately three to four hours.
In that case, roundabout transportation through Georgia or Iran, which takes days, and additional re-export costs could disappear,” the President of the Van Chamber of Commerce and Industry said.
He also considered the complementarity of the production capacities of the two countries to be one of the promising areas of Armenia-Türkiye economic relations.
According to Takva, construction materials, construction chemicals, plastic and packaging products, quality furniture and processed industrial products manufactured in Van’s organized industrial zone could meet part of the existing demand in Armenia.
At the same time, according to him, Armenia has strong positions in metallurgy, textiles and a number of other sectors, which could provide a basis for direct cooperation.
“Another important issue is sectoral complementarity.
The production potential of Van’s organized industrial zone can meet the demand for a number of goods in high demand in Armenia: construction materials, construction chemicals, plastics, packaging, quality furniture and processed industrial products.
Likewise, Armenia has strong positions in a number of sectors, including metallurgy and textiles, and there is also an opportunity for direct cooperation here.
This is not competition. In fact, it means that the industries of the two neighboring countries can complement each other,” Takva stressed.
He proposed that Armenian and Turkish businesspeople not limit themselves to trade relations alone and consider the possibility of establishing joint production and partnerships.
According to the President of the Van Chamber of Commerce and Industry, organizing production in Armenia’s free economic zones and ensuring the necessary local added value would make it possible to benefit from the opportunities of the Eurasian Economic Union market.
“There is also a Eurasian market of 180 million.
We have not come here only as traders. We also want our producers to establish joint partnerships.
By organizing production in the free economic zones offered by Armenia and ensuring the necessary local added value, it is possible to benefit from the opportunities provided by Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union and gain access to a market of around 180 million,” he noted.
Takva presented two strategic and institutional proposals for the development of Armenia-Türkiye economic relations.
The first proposal concerns diplomatic representation and the establishment of a mechanism for the local coordination of economic and trade-related issues.
The second concerns making cooperation between the two countries institutional and continuous within the framework of cultural and trade diplomacy.
He emphasized that closed borders hinder not only the transportation and movement of goods but also limit communication and mutual understanding between people.
“Dear friends, honorable businesspeople, closed borders limit not only the movement of vehicles and goods. They also limit the communication channels that exist in people’s minds.
We are here today to open those closed channels, to combine production and economic opportunities with the warmth of human relations.
I would like to once again thank all the civil society organizations supporting the process and the business communities of the two countries,” the President of the Van Chamber of Commerce and Industry said.
Referring to the speech by Head of the EU Delegation to Armenia Ambassador Vassilis Maragos, Takva proposed that the European Union also provide greater support to institutions operating in Türkiye that are working to develop Armenia-Türkiye cooperation.
“I think that alongside the support provided by the European Union to Armenia, it should also provide greater support to its partner institutions in Türkiye that are working on Armenia-Türkiye cooperation. I think the European Union should be more generous on this issue,” Necdet Takva concluded.
A two-day forum bringing together the business communities of Armenia and Türkiye is being held in Yerevan on September 3-4. It is organized by the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia within the framework of the “Support to Armenia-Türkiye Normalization: Enhancing Cross-Border Linkages” project, funded by the EU.
The forum aims to bring together representatives of the business and government sectors of Armenia and Türkiye on one platform to discuss opportunities for economic cooperation between the two countries, identify new areas and formats for cooperation, and promote the establishment of new business ties and partnerships.
The event includes discussions and meetings on the potential for bilateral economic cooperation, the development of business ties and opportunities for cross-border cooperation.