Թուրքիայում ռադիոկայան է փակվում «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթն օգտագործելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայի ռադիոյի և հեռուստատեսության բարձրագույն խորհրդի որոշմամբ չեղարկվել է Բաց Ռադիոյի (Açık Radyo) լիցենզիան․ պատճառն ապրիլի 24-ին ռադիոյի եթերում հնչած «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթն է։
Խորհուրդը «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթն օգտագործելու համար ռադիոյին տուգանելու և հեռարձակումը կասեցնելու որոշում էր ընդունել, իսկ լիցենզիան չեղարկելու որոշում է կայացրել այն բանից հետո, երբ Açık Radyo-ն հեռարձակման կասեցման որոշումը չի կատարել։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ռադիոյի ներկայացուցիչները հայտնեցին, որ իրենք հեռարձակումը կասեցնելու մասին որոշումը չեն կատարել, քանի որ ավելի վաղ դատարան էին դիմել և բողոքարկել այդ որոշումը, սակայն Բարձրագույն խորհուրդը, չսպասելով դատարանի որոշմանը, կայացրել է ռադիոկայանին լիցենզիայից զրկելու որոշում։ Ռադիոյից նաև փոխանցեցին, որ իրենք վճարել էին որպես տուգանք սահմանված գումարի մի մասը։
9 հոգուց բաղկացած խորհուրդը, որտեղ գերակշռում են իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ներկայացուցիչները, ռադիոն փակելու որոշում է ընդունել, քանի որ չի դադարեցրել հաղորդման հեռարձակումը, որն, ըստ խորհրդի, խախտել է «հասարակությանը ատելության և թշնամանքի դրդել կամ ատելության զգացում առաջացնել հասարակության մեջ՝ անկախ ռասայից, լեզվից, կրոնից, սեռից, դասակարգից կամ աղանդից» հոդվածը։
1995 թվականից հեռարձակվող ռադիոյի երեսուն տարվա ջանքերը մեկ որոշմամբ հողին են հավասարվեցվում։ Թուրքիայի ավելի ժողովրդավար և լայնախոհ մտավորականությունն անհանգստացած է, բայց զարմացած չէ, քանի որ Բարձրագույն խորհրդի կողմից լռեցնելու նպատակով պատժված ոչ իշխանամետ լրատվամիջոցների ցուցակը երկար է։
Բաց Ռադիոն իր ստեղծման առաջին իսկ օրից պաշտպանել է մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները, խթանել բազմամշակութային կյանքը, մշակույթների և ինքնությունների միջև հարաբերությունները։ Ռադիոյում արդեն երկար տարիներ է՝ եթերաժամ ունի նաև ԱԿՕՍ շաբաթաթերթը։ Ռադիոն մինչ այսօր 1300-ից ավելի կամավորների ջանքերով ավելի քան 1200 հաղորդում է պատրաստել քաղաքականության, սոցիոլոգիայի, հոգեբանության, մշակույթի, բնապահպանության և շատ այլ ոլորտների վերաբերյալ։
Ռադիոյի անձնակազմն ու տնօրինությունը իրավական բոլոր ուղիներով փորձելու է պաշտպանել իրենց իրավունքները և դեմ դուրս գալ մամուլի ազատության դեմ իրականացվող բռնաճնշմանը։

YEREVAN, JULY 4, ARMENPRESS. The Supreme Council of Radio and Television of Turkey has revoked the license of Açık Radio: the reason is the phrase "Armenian Genocide" said on the radio on April 24.
The Council had decided to fine the radio station and suspend its broadcasting for using the term "Armenian Genocide." It then canceled the station's license when Açık Radyo did not comply with the suspension order.
The council, consisting of nine members and dominated by representatives of the ruling Justice and Development Party, decided to close the radio station because it did not stop broadcasting the program, which, according to the council, violated the article "inciting hatred and hostility towards society or inciting hatred among the population, regardless of race, language, religion, gender, class, or sect."
The efforts of thirty years of radio broadcasting since 1995 are being nullified by one decision. The more democratic and open-minded intelligentsia of Turkey is worried, but not surprised, since the list of non-government media punished by the Supreme Council is long.
Since its very first day of establishment, Açık Radio has been defending fundamental human rights and freedoms, promoting multicultural life, relations between cultures and identities. The weekly AKOS has been broadcast on the radio for many years. To date, the radio has produced more than 1,200 programs on politics, sociology, psychology, culture, environmental protection and many other areas with the efforts of more than 1,300 volunteers.
The staff and management of the radio station will try to protect their rights by all legal means and oppose repression against freedom of the press.