Թուրք ֆուտբոլիստը խփած գոլը տոնել է «Գորշ գայլեր»-ի ժեստով. սոցցանցերում պահանջում են որակազրկել նրան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի կենտրոնական պաշտպան Մերիհ Դեմիրալը Եվրոպայի առաջնության 1/8 եզրափակչի Ավստրիայի դեմ խաղի ժամանակ իր խփած գոլը տոնելիս՝ ցույց է տվել ծայրահեղ ազգայնական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության ժեստը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ սոցիալական ցանցերում տարբեր կազմակերպություններ և օգտատերեր պահանջում են հատաքննություն անցկացնել և որակազրկել ֆուտբոլիստին։
«Թուրքիայի հավաքականի խաղացող Մերիհ Դեմիրալը պետք է որակազրկվի մինչև Եվրո-2024-ի ավարտը ֆաշիստական և ռասիստական նշանի համար, որը նա ցույց է տվել՝ իր գոլը տոնելիս»,- «X»-ի իր էջում գրել է «Քուրդիստանի Ամերիկյան բարեկամներ» կազմակերպության համահիմնադիր Դիլիման Աբդուլքադերը։
Գերմանական «WELT» հեռուստաընկերությունն առանձին հոդվածով անդրադարձել է միջադեպին «Դեմիրալը Եվրոպայի առաջնությունում Թուրքիայի գոլը տոնում է ծայրահեղական գայլի ողջույնով» վերնագրով և նշել, որ այդ ժեստը խաղին հաղորդել է ծայրահեղ ազգայնական երանգ:
Գերմանացի լրագրող Թոբիաս Հուչը «Գորշ գայլերի» ողջույնը համեմատում է նացիստական Գերմանիայում «հիտլերյան ողջույնի» հետ։
«Գոլի հեղինակ Մերիհ Դեմիրալը ստադիոնում «Գորշ գայլերի» ֆաշիստական ողջույն է տվել։ Նա թուրքերին համարում է որպես «բարձրագույն ռասա», որը պետք է ոչնչացնի բոլոր «ցածրագույն ռասաներին» (քրդեր, հրեաներ, քրիստոնյաներ, հայեր, եզդիներ և այլն): Սա կարելի է համեմատել Հիտլերի գերմանական ողջույնի հետ, քանի որ «Գորշ գայլերը» նաև Ադոլֆ Հիտլերին տեսնում են որպես ռասիզմի և բնաջնջման գաղափարախոսության մոդելներից մեկը: Այս ամենը պետք է հանգեցնի Դեմիրալի՝ Եվրո-2024-ին մասնակցության արգելմանը»,- X-ի իր միկրոբլոգում գրել է գերմանացի լրագրողը։
Շվեդ գրող և լրագրող Ռասմուս Կանբեքը ևս կարծում է, որ ՈՒԵՖԱ-ն կարգապահական միջոցներ պետք է ձեռնարկի Թուրքիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի դեմ այս ծայրահեղ ռասիստական ժեստի համար:
Թեմային անդրադարձել է նաև ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը:
«Թուրքիայի կենտրոնական պաշտպան Մերիհ Դեմիրալը Եվրոպայի առաջնությունում Ավստրիայի դարպասը գրաված իր գոլը տոնել է ֆաշիստական «Գորշ գայլեր»-ի ողջույնով․ ռասիստական ժեստ, որը թունավոր ատելություն և ցեղասպանություն է արտահայտում քրիստոնյաների և քրդերի դեմ: Դեմիրալը պետք է ցմահ հեռացվի միջազգային բոլոր խաղերին մասնակցելուց»,- նշված է Հայ դատի տարածած հայտարարության մեջ։

Турецкий футболист, забив гол, показал жест “серых волков”: в социальных сетях требуют его дисквалификации
Мерих Демирал, защитник сборной Турции по футболу, показал жест ультранационалистической организации “серые волки”, выразив этим радость по поводу гола, забитого им в матче против Австрии в 1/8 финала чемпионата Европы. Как передает Арменпресс, различные организации и пользователи социальных сетей требуют проведения расследования и дисквалификации футболиста.
“Игрок сборной Турции Мерих Демирал должен быть дисквалифицирован до конца Евро-2024 за фашистский и расистский жест, который он продемонстрировал во время празднования гола”, - написал соучредитель организации “Американские друзья Курдистана” Дилиман Абдулкадер на своей странице в X.
Немецкая WELT рассмотрела инцидент в отдельной статье под заголовком “Демирал празднует гол Турции на чемпионате Европы приветствием экстремистского волка” и отметила, что этот жест придал игре крайне националистический оттенок.
Шведский писатель и журналист Расмус Канбек также считает, что УЕФА должна принять дисциплинарные меры против Федерации футбола Турции за этот крайне расистский жест.
К этой теме обратилась и Комиссия “Ай Дата” США.
“Защитник Турции Мерих Демирал отпраздновал свой гол в ворота Австрии на чемпионате Европы фашистским приветствием “серых волков”, расистским жестом, означающим ненависть и геноцид против христиан и курдов. Следует пожизненно запретить Демиралу участвовать во всех международных играх”, - говорится в заявлении “Ай Дата”.