Հայաստանը ստացել է խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ Ադրբեջանի առաջարկները․ ԱԽ քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը ստացել է խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ Ադրբեջանի հերթական առաջարկները։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք ադրբեջանական կողմը արձագանքել է խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ հայկական կողմի առաջարկներին։
«Այո, մեր ուղարկած 9-րդ տարբերակին արձագանք եղել է, նրանք ուղարկել են 10-րդ տարբերակը։ Հիմա մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,-ասաց նա։
Հարցին՝ թե կարելի է ասել, որ կողմերը ավելի են մոտեցել խաղաղության պայմանագրի կնքմանը, Գրիգորյանը պատասխանեց, որ բանակցություններում հայտնի մոտեցում կա՝ մինչև ամեն ինչ համաձայնեցված չէ՝ դեռ ոչինչ համաձայնեցված չէ։
«Կդժվարանամ այս հարցին պատասխանել, որովհետև գործընթացը դինամիկ է և երբեմն ունենում ենք առաջընթացներ, երբեմն չենք ունենում։ Կշարունակենք աշխատել այն նպատակով, որ հնարավորինս արագացնենք գործընթացը։ Հայաստանը պատրաստ է հնարավորինս արագ ստորագրել այդ պայմանագիրը, վերջերս էլ առաջարկ ենք արել մեկ ամսում ստորագրել»,-եզրափակեց Գրիգորյանը։

Армения получила предложения Азербайджана по проекту мирного договора: секретарь Совбеза РА
Армения получила очередные предложения Азербайджана по проекту мирного договора. Как передает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами сообщил секретарь Совета безопасности Армен Григорян, отвечая на вопрос, есть ли ответ с азербайджанской стороны на предложения Армении по проекту мирного договора.
“Да, на 9-ю версию, которую мы отправили, ответ был, они прислали 10-ю версию. Сейчас мы работаем в этом направлении”- сказал он.
На вопрос, можно ли сказать, что стороны приблизились к заключению мирного соглашения, Григорян ответил, что в переговорах существует известный принцип: пока все не согласовано - ничего не согласовано.
“Мне сложно ответить на этот вопрос, потому что процесс динамичный, иногда мы добиваемся прогресса, иногда и нет. Мы продолжим работу, чтобы максимально ускорить этот процесс. Армения готова подписать соглашение как можно скорее, недавно мы предложили подписать его в течение месяца”, - заключил Григорян.