ԵՄ-ն կարող է դադարեցնել շենգենյան այցագրերի տրամադրումը Վրաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը կարող է դադարեցնել շենգենյան վիզաների տրամադրումը Վրաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին և վերանայել այդ երկրում եվրոպական հիմնադրամների աշխատանքը՝ օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Էստոնիայի արտգործնախարար Մարգուս Ցահկնան։
«Քննարկում է լինելու Վրաստանի համար նախատեսված տարբեր հիմնադրամներին աջակցելու շուրջ, լինելու է բարձրաստիճան պաշտոնյաներին շենգենյան այցագրերի տրամադրման արգելքի քննարկում», - Լյուքսեմբուրգում ԵՄ արտգործնախարարների խորհրդի նիստի նախաշեմին արած Ցահկնայի մեկնաբանություններն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Էստոնիայի արտգործնախարարի խոսքով՝ ԵՄ-ն կքննարկի սահմանափակող միջոցները «մի շարք ոլորտներում»։
Վրաստանը 2023 թվականին պաշտոնապես դարձել է Եվրամիությանն անդամակցելու թեկնածու։ Երկրում հունիսի սկզբին «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրինագծի ընդունումը մեծ քննադատության է արժանացել ԵՄ-ում և ԱՄՆ-ում, ինչպես նաև ուղեկցվել է բազմահազարանոց ցույցերով երկրի ներսում։ Օրինագիծը ենթադրում է ոչ կառավարական կազմակերպությունների և ԶԼՄ-ների գրանցում արտասահմանյան ուժի շահերը խթանող կազմակերպությունների գրանցամատյանում, եթե նրանց տարեկան եկամտի 20 %-ը ֆինանսավորվում է արտասահմանից։
Արևմտյան քաղաքական գործիչները հայտարարել են, որ այս օրենքը հակասում է եվրոպական սկզբունքներին ու արժեքներին։
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը հունիսի 24-ին հայտարարել է, որ Եվրամիությունը կփակի իր դռները Վրաստանի համար, եթե երկրի կառավարությունը շարունակի ներկայիս ուղեգիծը։

ЕС может прекратить выдачу шенгенских виз высокопоставленным чиновникам Грузии
Евросоюз может прекратить выдачу шенгенских виз высокопоставленным чиновникам Грузии и пересмотреть работу европейских фондов в стране из-за закона об иностранных агентах. Как передает Арменпресс, об этом сообщил министр иностранных дел Эстонии Маргус Цахкна.
"Будет обсуждение о поддержке различных фондов, предназначенных для Грузии, будет обсуждение запрета на выдачу шенгенских виз высокопоставленным чиновникам", - заявил Цахкна в преддверии заседания Совета министров иностранных дел ЕС в Люксембурге, сообщает РИА Новости.
По словам Цахкны, ЕС обсудит ограничительные меры "в целом ряде областей".
Грузия официально стала кандидатом на вступление в Евросоюз в 2023 году. Принятие закона “О прозрачности иностранного влияния” в стране в начале июня вызвало резкую критику ЕС и США, а также сопровождалось многотысячными демонстрациями внутри страны. Законопроект требует регистрации неправительственных организаций и СМИ в реестре организаций, продвигающих интересы иностранной державы, если 20% их годового дохода финансируется из-за границы.
Западные политики заявили, что этот закон противоречит европейским принципам и ценностям.
Глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель заявил 24 июня, что Евросоюз закроет свои двери для Грузии, если правительство страны продолжит идти по нынешнему пути.