Իսրայելի ներխուժումը Լիբանան կարող է լայն հակամարտություն առաջացնել տարածաշրջանում․ ԱՄՆ բարձրաստիճան գեներալ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի ներխուժումը Լիբանան կարող է վերածվել ավելի լայն հակամարտության՝ ներգրավելով Իրանը և Իրանի աջակցությունը վայելող զինյալներին։ Նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ օդուժի գեներալ, զինված ուժերի շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ Չարլզ Բրաունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Բրաունի կարծիքով՝ Իրանը հակված է ավելի ակտիվորեն աջակցել «Հեզբոլլահ»-ին, քան ՀԱՄԱՍ-ին, հատկապես, եթե զգա, որ «Հեզբոլլահ»-ին «լուրջ վտանգ է սպառնում»։
««Հեզբոլլահ»-ն ավելի մարտունակ է, քան ՀԱՄԱՍ-ը, երբ խոսքը վերաբերում է ընդհանուր հնարավորություններին, հրթիռների քանակին և նման բաներին։ Եվ ես պարզապես կասեի, որ իմ կարծիքով, Իրանն ավելի հակված կլինի ավելի մեծ աջակցություն ցուցաբերել «Հեզբոլլահ»-ին», - Բրաունն ասել է լրագրողներին Բոտսվանայում կայանալիք աֆրիկյան երկրների պաշտպանության նախարարների հանդիպմանը մեկնելիս:
Նա հավելել է. «Կրկնում եմ, այս ամենը կարող է նպաստել տարածաշրջանում հակամարտության ընդլայնմանը և Իսրայելին իսկապես ստիպել անհանգստանալ ոչ միայն այն մասին, թե ինչ է տեղի ունենում երկրի հարավային մասում, այլև այն մասին, թե ինչ է տեղի ունենում հյուսիսում»։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հունիսի 23-ին Channel 14 հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման դեմ պատերազմի «ինտենսիվ փուլը շուտով կավարտվի», և որ զինվորականների ուշադրությունը կկենտրոնանա Լիբանանի հետ Իսրայելի սահմանի վրա։

США предупреждают Израиль, что вторжение в Ливан может вызвать широкий конфликт в регионе
Вторжение Израиля в Ливан может перерасти в более широкий конфликт с участием Ирана и поддерживаемых Ираном сил. Это мнение высказал председатель Объединенного комитета начальников штабов США Чарльз Браун. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство “Reuters”.
По словам Брауна, Иран склонен поддерживать “Хезболлу” активнее, чем ХАМАС, особенно если “он почувствовал, что “Хезболле” угрожает серьезная опасность”.
““Хезболла” более боеспособна, чем ХАМАС, в том, что касается общих возможностей, количества ракет и тому подобного. И я бы просто сказал, что, по моему мнению, Иран был бы более склонен оказывать большую поддержку “Хезболле”, - заявил Браун журналистам на встрече министров обороны африканских стран в Ботсване.
Он добавил: “Опять же, все это может способствовать расширению конфликта в регионе и действительно заставить Израиль беспокоиться не только о том, что происходит в южной части страны, но и о том, что сейчас происходит на севере”.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в интервью 14 каналу 23 июня заявил, что интенсивная фаза войны против радикального палестинского движения ХАМАС скоро закончится, и что внимание военных будет сосредоточено на границе Израиля с Ливаном.