Հայաստանը ճանաչել է Պաղեստինի Պետությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Պաղեստինի Պետության ճանաչման վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը։
«Գազայում տիրող աղետալի հումանիտար իրավիճակը և շարունակվող ռազմական հակամարտությունն այսօր միջազգային քաղաքական օրակարգի՝ կարգավորում պահանջող առաջնային խնդիրներից մեկն է: Հայաստանի Հանրապետությունը կտրականապես մերժում է զինված հակամարտության ընթացքում քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը, քաղաքացիական բնակչության դեմ բռնությունները և քաղաքացիական անձանց պատանդառումն ու գերեվարումը և միանում է առանց նախապայմանների նրանց ազատ արձակման միջազգային հանրության պահանջներին:
Հայաստանի Հանրապետությունը միացել է ՄԱԿ-ի ԳԱ-ի բանաձևերին, որոնք կոչ են անում անհապաղ հրադադար հաստատել Գազայում: Ավելին, Հայաստանի Հանրապետությունն անկեղծորեն շահագրգռված է Մերձավոր Արևելքում խաղաղության և կայունության հաստատմամբ, հրեա և պաղեստինցի ժողովուրդների միջև տևական հաշտության կայացմամբ: Միջազգային տարբեր հարթակներում մենք մշտապես հանդես ենք եկել պաղեստինյան հարցի խաղաղ և համապարփակ կարգավորման օգտին և պաշտպանում ենք իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության լուծման՝ «երկու պետություն» սկզբունքը: Համոզված ենք, որ դա միակ ճանապարհն է երաշխավորելու, որ պաղեստինցիներն ու իսրայելցիները կարող են իրականացնել իրենց օրինական ձգտումները:
Ելնելով վերոնշյալից և վերահաստատելով իր հավատարմությունը միջազգային իրավունքին և ժողովուրդների հավասարության, ինքնիշխանության ու խաղաղ համակեցության սկզբունքներին՝ Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Պաղեստինի Պետությունը»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Armenia recognizes the State of Palestine
YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of the Republic of Armenia has issued a statement on the recognition of the State of Palestine.
“The catastrophic humanitarian situation in Gaza and the ongoing military conflict are among the primary issues on the international political agenda that require settlement. The Republic of Armenia categorically rejects the targeting of civilian infrastructure, violence against the civilian population and the hostage-taking of civilians during armed conflict, joining the international community's demands for their unconditional release.
“The Republic of Armenia has joined the resolutions of the UN General Assembly calling for an immediate ceasefire in Gaza. Furthermore, the Republic of Armenia is genuinely committed to establishing peace and stability in the Middle East and lasting reconciliation between the Jewish and Palestinian peoples. On various international platforms, our position has consistently been in favour of a peaceful and comprehensive settlement of the Palestinian issue, and we support the "two-state" solution to the Israeli-Palestinian conflict. We are convinced that this is the only way to ensure that both Palestinians and Israelis can fulfil their legitimate aspirations.
“Based on the foregoing and reaffirming our commitment to international law and the principles of equality, sovereignty, and peaceful coexistence of peoples, the Republic of Armenia recognizes the State of Palestine,” the statement reads.