Հնդկաստանում թունավոր ալկոհոլային խմիչքից 34 մարդ է մահացել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հնդկաստանի հարավային Թամիլ Նադուի նահանգում թունավոր ալկոհոլային խմիչք օգտագործելուց առնվազն 34 մարդ է մահացել: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է BBC-ից։
Միջադեպը տեղի է ունեցել Կալակուրուչիի շրջանում, որտեղ որոշ բնակիչների ինքնազգացողությունը վատացել էր հունիսի 18-ի գիշերը ոգելից խմիչք օգտագործելուց հետո։ Շուրջ 80 մարդ հոսպիտալացվել է: Նրանց ախտանիշները ներառում են գլխապտույտ, գլխացավ, փսխում, սրտխառնոց, ստամոքսի ցավ և աչքերի բորբոքում։
Երկու անձ ձերբակալվել է։ Բացի այդ, իշխանություններն անփութության համար ժամանակավորապես աշխատանքից ազատել են ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյայի և 10 աշխատողի, որոնք նահանգում վերահսկում են ապօրինի ալկոհոլի մաքսանենգությունը:
Անօրինական ճանապարհով ալկոհոլ արտադրողները հաճախ ավելացնում են մեթանոլ՝ սպիրտի խիստ թունավոր տեսակ, որը բարձրացնում է խմիչքի թնդությունը: Նույնիսկ փոքր քանակությամբ ընդունելու դեպքում մեթանոլը կարող է հանգեցնել կուրության, լյարդի վնասման և մահվան:

At least 34 die in India after drinking toxic alcohol
YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. At least 34 people have died after consuming toxic bootleg alcohol in the southern Indian state of Tamil Nadu, BBC reports citing officials.
The incident took place in Kallakuruchi district where several residents fell ill after consuming the liquor on Tuesday night.
At least 80 people are being treated in hospitals for illnesses such as excessive diarrhoea and officials say the death toll could rise further. Those who consumed the alcohol experienced symptoms like dizziness, headaches, vomiting, nausea, stomach pain and eye irritation, the report adds.
Two people have been arrested so far and a wider investigation is underway.
Authorities have also suspended a senior police official and ten members of the state's prohibition enforcement wing - which overseas the smuggling of illicit alcohol in the state - for negligence.
Dozens of people die in India each year after drinking bootleg alcohol from backstreet distilleries.
Bootleggers often add methanol - a highly toxic form of alcohol sometimes used as an anti-freeze - to their mixture to increase its strength. If ingested in even small quantities, methanol can cause blindness, liver damage and death.