Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով գտնվում է Պեկինում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Չինաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Լոու Ցինցզյանի հրավերով ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով գտնվում է Պեկինում: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Անդրանիկ Քոչարյանը, Լենա Նազարյանը, Թագուհի Ղազարյանը, Հայկ Ցիրունյանը և «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, հունիսի 19-ին ԱԺ նախագահի տեղակալի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է ՉԺՀ Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Շոկրատ Զաքիրի հետ:
«Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Չինաստանի հետ հարաբերությունները դիտարկում է որպես արտաքին քաղաքականության կարևոր առաջնահերթություններից մեկը, որն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրում:
ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ հայ-չինական առևտրատնտեսական համագործակցությունը զարգանում է մեծ տեմպերով:
Քննարկվել են ճանապարհաշինության, էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման ուղղությամբ համագործակցության արդյունավետությանը վերաբերող հարցեր:
ԱԺ փոխնախագահը ողջունել է ՉԺՀ-ի ակտիվ ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասի զարգացման գործում, ինչը դրական ազդեցություն ունի նաև մեր տարածաշրջանի կայունության և անվտանգության վրա:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է մնում «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին:
Արձանագրվել է, որ չինական ընկերությունները հետաքրքրություն են ցուցաբերում մասնակցելու Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքային, այդ թվում՝ ինչպես միջազգային մրցութային, այնպես էլ ներդրումային ծրագրերին:
Չինական ընկերություններն ակտիվ ներգրավված են ՀՀ-ում իրականցվող խոշոր նախագծերում, ինչպիսիք են Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի և Կապսի ջրամբարի շինարարությունը:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհը Հայաստանի համար ունի կենսական նշանակություն, այն ՀՀ կառավարության կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգի մասն է: Երկուստեք ընդգծվել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ու «Մեկ գոտի և մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունների կարևորությունն ու վեր հանվել դրանց ընդհանուր կետերը:
Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ Հայաստանը ձգտում է ընդլայնել իր մասնակցությունը բազմակողմ համագործակցության տարածաշրջանային կառույցներում: Այս տեսանկյունից առանձնացվել է Շանհայի կազմակերպության շրջանակում համագործակցության որակական զարգացման անհրաժեշտությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպմանը ներկայացվել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը և տարածաշրջանային զարգացումները, Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա իրականացվող սահմանազատման և սահմանագծման մասին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
«Մեր տարածաշրջանին անհրաժեշտ է երկարաժամկետ խաղաղություն: Խաղաղության օրակարգը մեր տարածաշրջանում այլընտրանք չունի: Միջազգային իրավունքի, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության սկզբունքների հարգումը կարևոր հիմք են այն հաստատելու համար»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահի տեղակալը:
Խոսելով մեր տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման անհրաժեշտության մասին՝ նա նշել է, որ Չինաստանը հարգում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը և անկախությունը, ինչպես նաև արտաքին հարաբերություններում ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու իրավունքը:
Նշվում է, որ Շոկրատ Զաքիրն իր ցավակցությունն է հայտնել Հայաստանի Լոռու և Տավուշի մարզերում վերջերս տեղի ունեցած բնական աղետի կապակցությամբ և Չինաստանի աջակցությունն է հայտնել աղետի գոտու վերականգնման հարցում:
Համաչինական ժողովի նախագահի տեղակալը կարևորել է Չինաստանի և Հայաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը՝ նշելով, որ հավելյալ ջանքեր կգործադրվեն առկա հարաբերություններն էլ ավելի զարգացնելու ուղղությամբ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը երախտագիտություն է հայտնել հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով երկու երկրների միջև բարեկամական կապերը, մշակութային և հոգևոր արժեքները, պետությունների՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համագործակցությունն ընդլայնելու անհրաժեշտությունը:

Делегация во главе с вице-спикером НС Армении с официальным визитом находится в Китае
Делегация во главе с вице-спикером Национального Собрания Армении, председателем группы дружбы Армения-Китай Акопом Аршакяном по приглашению председателя Комитета по внешним связям Всекитайского собрания народных представителей КНР, председателя группы дружбы Китай-Армения Лоу Циньцзяня с официальным визитом находится в Пекине.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, 19 июня делегация НС Армении провела встречу с заместителем председателя Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей КНР Шохратом Закиром.
Акоп Аршакян отметил, что Республика Армения рассматривает отношения с Китаем как один из важных приоритетов внешней политики, который включен в Программу правительства Армении на 2021-2026 годы.
Вице-спикер НС отметил, что армяно-китайское торгово-экономическое сотрудничество развивается высокими темпами.
Были обсуждены вопросы, связанные с эффективностью сотрудничества в сферах дорожного строительства, энергетики, развития высоких технологий.
Вице-спикер НС приветствовал активное участие Китая в развитии Южного Кавказа, что положительно влияет на стабильность и безопасность нашего региона.
Он подчеркнул, что Армения остается верной принципу “Одного Китая”.
Было зафиксировано, что китайские компании проявляют интерес к участию в имеющих важнейшее значение для развития экономики Армении инфраструктурных проектах, включая как международные тендерные, так и инвестиционные проекты.
Китайские компании активно участвуют в крупных проектах в Армении, таких как строительство автодороги Север-Юг и водохранилища Капса.
Вице-спикер НС отметил, что дорога Север-Юг имеет жизненно важное значение для Армении, она является частью концепции “Перекресток мира”. Стороны подчеркнули важность инициатив “Перекресток мира” и “Один пояс и один путь” и обозначили общие пункты двух проектов.
Акоп Аршакян отметил, что Армения стремится расширить свое участие в региональных структурах многостороннего сотрудничества. В этом контексте была подчеркнута необходимость качественного развития сотрудничества в рамках ШОС.
На встрече были представлены армяно-азербайджанский мирный процесс и региональные развития, а также достигнутые договоренности по делимитации и демаркации на основе Алма-Атинской декларации.
“Нашему региону нужен долгосрочный мир. Мирная повестка не имеет альтернативы в нашем регионе. Соблюдение принципов международного права, территориальной целостности и суверенитета являются важной основой для его утверждения”, - сказал вице-спикер НС.
Коснувшись необходимости установления долгосрочного мира в нашем регионе, Шохрат Закир отметил, что Китай уважает территориальную целостность, суверенитет и независимость Армении, а также право принимать самостоятельные решения во внешних отношениях.
Он выразил соболезнования в связи с недавним стихийным бедствием в Лорийской и Тавушской областях Армении и выразил поддержку Китая в восстановлении зоны бедствия.
Шохрат Закир также подчеркнул важность развития дружественных отношений между Китаем и Арменией, отметив, что будут прилагаться дополнительные усилия для дальнейшего развития существующих отношений.
Вице-спикер НС выразил благодарность за приглашение и теплый прием, подчеркнув дружественные связи между двумя странами, культурные и духовные ценности, необходимость расширения сотрудничества между государствами во всех сферах, представляющих взаимный интерес.