ՊՆ-ն նախատեսում է պահեստազորայինների եռամսյա վարժական հավաքներ անցկացնել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտպանության նախարարությունը «Վարժական հավաքներ հայտարարելու մասին» նախագիծ է շրջանառության մեջ դրել, որով նախատեսվում է 2024 թվականի սեպտեմբերի 15-ից մինչև դեկտեմբերի 15-ը պահեստազորայինների վարժական հավաքներ անցկացնել։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքից:
Որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է պահեստազորի առաջին խմբում հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների ռազմական հմտությունների կատարելագործման, վերապատրաստման և պատրաստման   վարժական հավաքների անցկացման անհրաժեշտությամբ:
Վարժական հավաքները հայտարարվում են պահեստազորում հաշվառված քաղաքացիների` 1) ռազմական ունակությունների կատարելագործման, 2) մասնագիտական վերապատրաստման, 3) մասնագիտական պատրաստման, 4) բարձրագույն կրթություն ունեցող ենթասպայական կազմից պահեստազորի սպաների պատրաստման նպատակով:

Ministry of defense plans three-month training camps for reservists
YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS.The Ministry of Defense has launched a project titled "On Announcing Training Camps," which plans to hold training camps for reservists from September 15 to December 15, 2024, according to a statement from the unified website for the publication of legal acts' drafts.
The draft decision is adopted due to the need to conduct training and training exercises for the reservists of the ranks, non-commissioned officers and officers of the first group of the reservists.
The trainings are announced with the aim of 1) improving the military capabilities of citizens registered in the reserve army, 2) professional training, 3) professional preparation, 4) training of reserve army non-commissioned officers with higher education.