Le Cordon Bleu Madrid-ի շեֆ խոհարարը «Երեմյան Ակադեմիայում» մաստեր կլաս է անցկացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Խոհարարական արվեստի և հյուրընկալության Երեմյան Ակադեմիան» հյուրընկալել էր հանրահայտ Le Cordon Bleu Madrid դպրոցի ներկայացուցիչներին՝ Իսպանական խոհանոցի ծրագրերի ղեկավար, շեֆ խոհարար Նատալի Վազկեզին և  Ընդունելության, մարքեթինգի ու վաճառքների բաժնի համակարգող Բեատրիս Նալդային։
Նախագիծն իրականացվում էր հերթական միջազգային համագործակցության շրջանակում, որն այս անգամ կայացել է Հայաստանում Իսպանիայի դիվանագիտական գրասենյակի հետ։
Ակադեմիայում Շեֆ Նատալի Վազկեզն անցկացրեց «Իսպանական խոհանոց. Le Cordon Bleu UFV-ի կողմից ավանդույթում կիրառված տեխնիկաներ» խորագրով երկօրյա մաստեր կլաս, որը ներառում էր ինչպես տեսական, այնպես էլ գործնական հատվածներ։  Շեֆ Նատալիան «Երեմյան Փրոջեքթսի» շեֆ խոհարարների, Ակադեմիայի շրջանավարտների և ուսանողների հետ կիսվեց իր փորձով ու հմտություններով։ Մասնակիցները նաև շեֆի հետ միասին պատրաստեցին իսպանական ավանդական ուտեստներ։
«Երեմյան Ակադեմիայի» տնօրեն Աիդա Տիգրանյանը նշում է.
«Մեզ համար վաղուց ավանդույթ է դարձել հյուրընկալել խոհարարության և սպասարկման ոլորտի աշխարհահռչակ մասնագետների։ Ուրախ ենք ընդունել հանրահայտ Cordon Bleu դպրոցի շեֆ խոհարար Նատալիին, ով մեծ ուրախությամբ համաձայնեց մեզ հետ կիսել իր երկար տարիների փորձն ու գիտելիքները։ Այս միջոցառումն իրականություն է դարձնել «Երեմյան Ակադեմիայի» և Հայաստանում Իսպանիայի թագավորության դեսպանության համագործակցության արդյունքում, որի համար ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Գրասենյակի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար տիկին Քրիստինա Կոնեսա Սանչոյին՝ իր ներդրած ջանքերի համար։ «Մենք շատ կարևորում ենք նման միջոցառումները, քանի որ դրանք լավագույնս են մոտիվացնում մեր ուսանողներին, ինչպես նաև մեզ՝ անընդհատ սովորելու ու սովորեցնելու, տիրապետելու աշխարհում այս ոլորտում տեղի ունեցող բոլոր իրադարձություններին, ինչը կնպաստի ոլորտում լավագույնը լինելու մեր դիրքերը պահպանելուն»։
Շեֆ Նատալի Վազկեզի խոսքով՝ այս նախագիծն առաջին հերթին հնարավորություն տվեց հայ գործընկերներին ծանոթացնել իսպանական մշակույթին և խոհանոցին.
«Տպավորված եմ «Երեմյան Ակադեմիայով». ինչպես շեֆերը, այնպես էլ բոլոր ուսանողները հիանալի որակ դրսևորեցին, և մենք հետ ենք գնալու Իսպանիա այն մտքով, որ Հայաստանում հանդիպել ենք պրոֆեսիոնալ խոհարարների։ Քանի որ ժամանակը շատ սուղ էր, ավանդական իսպանական ուտեստները մի քիչ ձևափոխել էի, որպեսզի կարողանայի հնարավորինս շատ բաղադրատոմսերով կիսվել ուսանողների հետ, և նրանք էլ հետագայում հիմնվելով ավանդականի վրա՝ սեփական ստեղծարարությամբ կարողանան զարգացնել այս բաղադրատոմսերը»,-նշել է շեֆ Նատալին ու հավելել, որ Հայաստանից կտանեն այստեղի մարդկանց հյուրընկալությունը, նրբանկատությունն ու հոգատարությունը։
Սա մի հիանալի փորձառություն էր ինչպես ուսանողների, այնպես էլ շեֆ Նատալիի համար։ Երբ եկանք Հայաստան, անգամ չգիտեինք, թե ինչ ենք գտնելու, տեսնելու այստեղ. ու մենք տեսանք պրոֆեսիոնալ թիմ։ Մարդիկ հիանալի են և շատ սիրալիր, շատ բարձր որակ կա ինչպես մթերքներում, այնպես էլ կիրառվող տեխնոլոգիաների մեջ։ Սա մեր առաջին այցն է Հայաստան, բայց չի լինի վերջինը»,-հավելում է Le Cordon Bleu Madrid-ի Ընդունելության, վաճառքի և մարքեթինգի բաժինների համակարգող Բեատրիս Նալդան։
Այս նախագիծն իրականություն էր դարձել ՀՀ-ում Իսպանիայի Թագավորության դեսպանության գրասենյակի՝ ի դեմս գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Քրիստինա Կոնեսա Սանչոյի հետ համագործակցությամբ.
«2022 թվականի սեպտեմբերին՝ Հայաստանում Իսպանիայի դիվանագիտական գրասենյակի հիմնումից ի վեր, մեր հիմնական նպատակներից մեկն եղավ այստեղ իսպանական մշակույթը խթանելը, և իհարկե, հայ գործընկերների հետ ակտիվ համագործակցությունը։ Իսպանիայում գաստրոնոմիան կարևոր դեր ունի՝ ոչ միայն արտաքին հարաբերություններում և դիվանագիտության մեջ, այլ նաև այն մեր մշակույթի շատ կարևոր մասն է: Այս պատճառով էլ ես ի սկզբանե վստահ էի, որ առաջիկա տարիներին գաստրոնոմիան պետք է ներդնենք մեր մշակութային ծրագրերում: Համագործակցեցինք հենց «Երեմյան ակադեմիայի» հետ, որովհետև այն հայկական գաստրոնոմիկ աշխարհի լավագույն ինստիտուտն է, և այս 5 տարվա փորձը ցույց է տալիս ակադեմիայի գերազանցությունը»,- նշել է  Քրիստինա Կոնեսա Սանչոն»։
Երեմյան Ակադեմիայի խոհարարական ծրագրերի ղեկավար, շեֆ խոհարար Կարեն Խաչատրյանն էլ հավելեց.
«Le Cordon Bleu-ն աշխարհում համարվում է լեգենդար ու մեծ ճանաչում ունեցող դպրոց, այն ունի 100-ից ավել տարվա պատմություն։ Եվ մեզ համար շատ նշանակալի ու կարևոր իրադարձություն է Le Cordon Bleu-ին հյուրընկալել մեզ մոտ՝ մեր Ակադեմիայում և ծանոթանալ իրենց դասավանդման մեթոդիկային»։

YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. Yeremyan Culinary Arts and Hospitality Academy hosted representatives from the renowned Le Cordon Bleu Madrid School, including Natalia Vázquez, Head Chef of Spanish Cuisine Programs, and Beatriz Nalda, Admissions, Sales & Marketing Manager. This project was part of ongoing international cooperation, which this time took place in Armenia with the Spanish diplomatic office.
At the Academy, Chef Natalia Vázquez conducted a two-day masterclass titled "Spanish Cuisine: Techniques Used in Tradition by Le Cordon Bleu UFV," which included both theoretical and practical parts. Chef Natalia shared her experience and skills with chefs from "Yeremyan Projects," as well as Academy graduates and students. The participants also prepared traditional Spanish dishes with the chef.
Yeremyan Academy Director Aida Tigranyan said: "It has long been a tradition for us to host world-renowned experts in the field of cooking and service. We are happy to welcome Chef Natalia from the famous Le Cordon Bleu School, who gladly agreed to share her many years of experience and knowledge with us. This event has become a reality as a result of the cooperation between Yeremyan Academy and the Embassy of the Kingdom of Spain in Armenia.
I would like to thank Ms. Cristina Conesa Sancho, Chargée d'Affaires of the Embassy of Spain, for her efforts."
"We attach great importance to such events, as they motivate our students, as well as ourselves, to constantly learn and teach, and to master all the developments happening in this field worldwide. This will contribute to maintaining our position as the best in the field.
According to Chef Natalia Vázquez, the project primarily provided an opportunity to introduce Armenian partners to Spanish culture and cuisine.
"I am impressed by Yeremyan Academy. Both the chefs and the students demonstrated excellent quality, and we will return to Spain knowing that we met professional chefs in Armenia. Since the time was very short, I modified the traditional Spanish dishes slightly so that I could share as many recipes as possible with the students. They can later develop these recipes with their own creativity, based on the traditional ones," noted Chef Natalia. She added that they would leave Armenia with memories of the hospitality, delicacy and care of the people here.
"It was a great experience for both the students and Chef Natalia. When we came to Armenia, we did not know what to expect, and we found a professional team. The people are wonderful and very friendly, and there is a very high quality both in the products and in the technologies used. This is our first visit to Armenia, but it won't be the last," said Beatriz Nalda, Admissions, Sales and Marketing Manager.
This project was made a reality in cooperation with the Embassy of the Kingdom of Spain in Armenia, in the person of Ms. Cristina Conesa Sancho, Chargée d'Affaires.
"Since the establishment of the Spanish diplomatic office in Armenia in September 2022, one of our main goals has been to promote Spanish culture here and, of course, to actively cooperate with Armenian partners. In Spain, gastronomy plays an important role not only in foreign relations and diplomacy but also as a significant part of our culture. For this reason, I was certain from the beginning that we should include gastronomy in our cultural programs in the coming years.
We collaborated with the Yeremyan Academy because it is the best institute in the Armenian gastronomic world, and this five-year experience showcases the academy's excellence," said Cristina Conesa Sancho.
Chef Karen Khachatryan, head of Yeremyan Academy's Culinary Programs, added:
"Le Cordon Bleu is considered a legendary and well-known school worldwide, with over 100 years of history. Hosting Le Cordon Bleu at our Academy and learning about their teaching methodology is a very significant and important event for us."