ՆԱՏՕ-ն քննարկում է իր միջուկային զինանոցը պատրաստության ռեժիմի բերելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել է, որ դաշինքի երկրները բանակցություններ են վարում մեծ քանակությամբ  միջուկային զենք ծավալելու և այն պատրաստության վիճակի բերելու շուրջ: Ստոլտենբերգը դա պատճառաբանել է «Ռուսաստանի և Չինաստանի կողմից սպառնալիքներով»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է The Telegraph պարբերականին տված հարցազրույցում։
Դաշինքի ղեկավարը նշել է, որ ՆԱՏՕ-ն պետք է իր միջուկային զինանոցը ցույց տա աշխարհին, որպեսզի «հստակ ուղերձ հղի իր թշնամիներին»։
«Ես չեմ խորանա գործառնական մանրամասների մեջ, թե քանի միջուկային մարտագլխիկ պետք է բերվի պատրաստության վիճակի, դրանցից որոնք պետք է թողնել պահեստում, բայց մենք պետք է խորհրդակցենք այդ հարցերի շուրջ: Հենց դրանով էլ մենք զբաղվում ենք», - ասել է նա:
Գլխավոր քարտուղարը նաև նշել է, որ միջուկային ոլորտում թափանցիկությունը պետք է դառնա ՆԱՏՕ-ի միջուկային ռազմավարության անկյունաքարը, որպեսզի դաշինքը պատրաստ լինի, իր խոսքով, ավելի վտանգավոր աշխարհի համար։
Նրա խոսքով՝ «ՆԱՏՕ-ի նպատակն, իհարկե, առանց միջուկային զենքի աշխարհն է, բայց քանի դեռ միջուկային զենք կա, մենք կմնանք միջուկային դաշինք»։
Ստոլտենբերգը հավելել է, որ Չինաստանը խոշոր ներդրումներ է անում ժամանակակից զենքերի, այդ թվում՝ միջուկային զենքերի ոլորտում։ Ըստ նրա՝ Չինաստանը մինչև 2030 թվականն իր միջուկային մարտագլխիկների թիվը կհասցնի 1000-ի, իսկ դա, գլխավոր քարտուղարի խոսքով, նշանակում է, որ դաշինքը միջուկային զենքով զինված երկու հնարավոր հակառակորդ ունի՝ Չինաստանը և Ռուսաստանը։

NATO in talks to put nuclear weapons on standby
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. NATO is in talks to deploy more nuclear weapons in the face of a growing threat from Russia and China, Secretary General Jens Stoltenberg said in an interview with The Telegraph.
The head of the alliance added that the bloc must show its nuclear arsenal to the world to send a direct message to its foes.
“I won’t go into operational details about how many nuclear warheads should be operational and which should be stored, but we need to consult on these issues. That’s exactly what we’re doing,” Stoltenberg said in the interview at the NATO headquarters in Brussels.
Secretary General Stoltenberg said nuclear transparency should be the cornerstone of NATO’s nuclear strategy to prepare the alliance for what he described as a more dangerous world.
“Transparency helps to communicate the direct message that we, of course, are a nuclear alliance,” Stoltenberg is quoted by The Telegraph as saying. “NATO’s aim is, of course, a world without nuclear weapons, but as long as nuclear weapons exist, we will remain a nuclear alliance, because a world where Russia, China and North Korea have nuclear weapons, and NATO does not, is a more dangerous world.”
He warned that China in particular was investing heavily in modern weaponry including its nuclear arsenal, which he said would grow to 1,000 warheads by as early as 2030.
According to Stoltenberg in a not-very-distant future NATO may face something that it has never faced before, “and that is two nuclear-powered potential adversaries – China and Russia.”