ՆԱՏՕ-ն քննարկում է իր միջուկային զինանոցը պատրաստության ռեժիմի բերելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել է, որ դաշինքի երկրները բանակցություններ են վարում մեծ քանակությամբ  միջուկային զենք ծավալելու և այն պատրաստության վիճակի բերելու շուրջ: Ստոլտենբերգը դա պատճառաբանել է «Ռուսաստանի և Չինաստանի կողմից սպառնալիքներով»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է The Telegraph պարբերականին տված հարցազրույցում։
Դաշինքի ղեկավարը նշել է, որ ՆԱՏՕ-ն պետք է իր միջուկային զինանոցը ցույց տա աշխարհին, որպեսզի «հստակ ուղերձ հղի իր թշնամիներին»։
«Ես չեմ խորանա գործառնական մանրամասների մեջ, թե քանի միջուկային մարտագլխիկ պետք է բերվի պատրաստության վիճակի, դրանցից որոնք պետք է թողնել պահեստում, բայց մենք պետք է խորհրդակցենք այդ հարցերի շուրջ: Հենց դրանով էլ մենք զբաղվում ենք», - ասել է նա:
Գլխավոր քարտուղարը նաև նշել է, որ միջուկային ոլորտում թափանցիկությունը պետք է դառնա ՆԱՏՕ-ի միջուկային ռազմավարության անկյունաքարը, որպեսզի դաշինքը պատրաստ լինի, իր խոսքով, ավելի վտանգավոր աշխարհի համար։
Նրա խոսքով՝ «ՆԱՏՕ-ի նպատակն, իհարկե, առանց միջուկային զենքի աշխարհն է, բայց քանի դեռ միջուկային զենք կա, մենք կմնանք միջուկային դաշինք»։
Ստոլտենբերգը հավելել է, որ Չինաստանը խոշոր ներդրումներ է անում ժամանակակից զենքերի, այդ թվում՝ միջուկային զենքերի ոլորտում։ Ըստ նրա՝ Չինաստանը մինչև 2030 թվականն իր միջուկային մարտագլխիկների թիվը կհասցնի 1000-ի, իսկ դա, գլխավոր քարտուղարի խոսքով, նշանակում է, որ դաշինքը միջուկային զենքով զինված երկու հնարավոր հակառակորդ ունի՝ Չինաստանը և Ռուսաստանը։

НАТО обсуждает вопрос приведения своего ядерного арсенала в режим готовности
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг заявил, что страны альянса ведут переговоры о разработке большого количества ядерного оружия и доведении его до состояния готовности. Столтенберг объяснил это “угрозами со стороны России и Китая”. Как передает "Арменпресс", об этом он заявил в интервью The Telegraph.
Глава альянса отметил, что НАТО должна продемонстрировать миру свой ядерный арсенал, чтобы послать четкий сигнал своим врагам.
“Я не буду вдаваться в оперативные подробности того, сколько ядерных боеголовок должно быть приведено в состояние готовности, а какие из них следует ставить на хранении, нам нужно проконсультироваться по этим вопросам. Именно этим мы и занимаемся”, - сказал он.
Генсек также отметил, что прозрачность в ядерной сфере должна стать краеугольным камнем ядерной стратегии НАТО, чтобы альянс был готов к более опасному миру.
По его словам “целью НАТО, конечно, является мир без ядерного оружия, но пока ядерное оружие существует, мы будем оставаться ядерным альянсом”.
Столтенберг добавил, что Китай делает крупные инвестиции в сферу современных вооружений, включая ядерное оружие. По его словам, Китай увеличит количество своих ядерных боеголовок до 1000 к 2030 году, а это, по мнению генсека, означает, что у альянса есть два потенциальных противника, имеющих ядерное оружие - Китай и Россия.