ԱՄՆ-ի սուզանավը Կուբայի ափեր է ժամանել ռուսական սուզանավի ժամանումից մեկ օր անց
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի միջուկային սուզանավը հունիսի 13-ին ժամանել է Կարիբյան ծով՝ Կուբայի հարավ-արևելյան ափերի մոտ, ռուսական ռազմանավերի՝ Հավանայի նավահանգիստ մտնելուց մեկ օր անց: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X սոցիալական ցանցում հաղորդել է ԱՄՆ Հարավային հրամանատարությունը:
Ըստ հաղորդագրության՝ Helena հարվածային սուզանավը Կուբայի Գուանտանամոյի ծոցում է գտնվում «պլանային այցի շրջանակներում»:
Ամերիկյան սուզանավը «ծովում ազգային անվտանգությունը և գլոբալ անվտանգությունն ապահովելու առաքելություն է իրականացնում»։ Հաղորդագրության մեջ նաև նշվում է, որ «նավի գտնվելու վայրը և տարանցումը պլանավորվել է ավելի վաղ»։
Պենտագոնի խոսնակի տեղակալ Սաբրինա Սինգհի խոսքով՝ ռուսական ռազմանավերի այցը սպառնալիք չի ներկայացնում ԱՄՆ-ի համար, սակայն նրանց տեղաշարժերին շարունակում են ուշադիր հետևել։
Ռուսաստանի «Կազան» ատոմային սուզանավը, «Խորհրդային Միության նավատորմի ադմիրալ Գորշկով» ֆրեգատը, «Ակադեմիկոս Պաշին» միջին ծովային տանկերը և «Նիկոլայ Չիկեր» փրկարարական քարշակը հունիսի 12-ին ժամանել են Հավանայի նավահանգիստ։ Ինչպես հաղորդել է Կուբայի հեղափոխական զինված ուժերի նախարարությունը, նավերն այնտեղ կմնան մինչև հունիսի 17-ը։ Կուբայի իշխանությունները այցը բացատրել են ՌԴ-ի հետ «պատմական բարեկամական հարաբերություններով»։

Подводная лодка США подошла к берегам Кубы на следующий день после прибытия российской подводной лодки
Атомная подводная лодка ВМС США прибыла в Карибское море к юго-восточному побережью Кубы 13 июня, на следующий день после входа российских военных кораблей в порт Гаваны. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило Южное командование США в социальной сети X.
Согласно сообщению, ударная подводная лодка Helena “находится в заливе Гуантанамо на Кубе в рамках планового посещения порта”.
Американская подводная лодка выполняет миссию “обеспечения национальной безопасности и глобальной безопасности в море”, говорится в сообщении. В нем же указано, что “местонахождение и транзит судна были запланированы ранее”.
По словам заместителя пресс-секретаря Пентагона Сабрины Сингх, визит российских военных кораблей не представляет угрозы для США, однако их перемещения продолжают внимательно отслеживаться.
Российская атомная подводная лодка “Казань”, фрегат “Адмирал флота Советского Союза Горшков”, средний морской танкер “Академик Пашин” и спасательный буксир “Николай Чикер” прибыли в порт Гаваны 12 июня и, как сообщило Министерство революционных вооруженных сил Кубы, останутся там до 17 июня. Сам визит кубинские власти объяснили “историческими дружественными отношениями” с РФ.