Փաշինյանը չբացառեց ՀԱՊԿ–ի հետ կապված իրավիճակի փոփոխությունը, եթե Բելառուսը դուրս գա կառույցից
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի բացառում Հայաստանի ու ՀԱՊԿ-ի հարաբերություններում իրավիճակի փոփոխությունը, եթե Բելառուսը դուրս գա կառույցից կամ այդ երկրի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ներողություն խնդրի հայ ժողովրդից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին հայտարարեց խորհրդարանի ամբիոնից ունեցած ելույթում:
«ՀԱՊԿ–ի հետ կապված կարո՞ղ է արդյոք որևէ բան փոխվել, տեսականորեն չի կարող բացառվել, եթե, օրինակ, Բելառուսն ինքը որոշի ՀԱՊԿ–ից դուրս գալ կամ Բելառուսի նախագահը Հայաստանի ժողովրդին ներողության կամ բացատրության այնպիսի խոսքեր ասի, որոնք Հայաստանի ժողովրդի համար կլինեն ընդունելի»,–ասաց Փաշինյանը:
Ավելի վաղ վարչապետը հիշեցրել էր, որ ՀԱՊԿ անդամ Բելառուսի նախագահը հայտարարել է, թե 44–օրյա պատերազմը նախապատրաստելուն մասնակցել է, քաջալերել է, հավատացել է, ցանկացել է Ադրբեջանի հաղթանակը: Վարչապետն ասել է, դրանից հետո ինքը չի պատրաստվում ՀԱՊԿ ֆորմատում նրա հետ հարց քննարկել: Փաշինյանը նաև նշել էր, որ ինքը և ՀՀ պաշտոնական ոչ մի ներկայացուցիչ Բելառուս չեն այցելի, քանի դեռ այդ երկրի նախագահն Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է:

Никол Пашинян не исключил изменения ситуации с ОДКБ, если Беларусь выйдет из структуры
Премьер-министр Армении Никол Пашинян не исключает изменения ситуации в отношениях между Арменией и ОДКБ, если Беларусь выйдет из организации или президент этой страны Александр Лукашенко принесет извинения армянскому народу.
Как передает “Арменпресс”, Пашинян заявил об этом в Парламенте РА.
“Может ли что-то измениться в отношении ОДКБ? Теоретически нельзя это исключить, если, например, Беларусь примет решение о выходе из ОДКБ или президент Беларуси принесет народу Армении слова извинения или разъяснения, которые будут приемлемы для народа Армении.
Ранее премьер напомнил, что президент Беларуси, член ОДКБ, заявил, что участвовал в подготовке 44-дневной войны, воодушевлял, верил и желал победы Азербайджана. Пашинян подчеркнул, что после этого он не собирается обсуждать с ним этот вопрос в формате ОДКБ. Пашинян также заявил, что ни он и никакие официальные представители Республики Армения не будут посещать Беларусь, пока Александр Лукашенко является президентом этой страны.