Փաշինյանը չբացառեց ՀԱՊԿ–ի հետ կապված իրավիճակի փոփոխությունը, եթե Բելառուսը դուրս գա կառույցից
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի բացառում Հայաստանի ու ՀԱՊԿ-ի հարաբերություններում իրավիճակի փոփոխությունը, եթե Բելառուսը դուրս գա կառույցից կամ այդ երկրի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ներողություն խնդրի հայ ժողովրդից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին հայտարարեց խորհրդարանի ամբիոնից ունեցած ելույթում:
«ՀԱՊԿ–ի հետ կապված կարո՞ղ է արդյոք որևէ բան փոխվել, տեսականորեն չի կարող բացառվել, եթե, օրինակ, Բելառուսն ինքը որոշի ՀԱՊԿ–ից դուրս գալ կամ Բելառուսի նախագահը Հայաստանի ժողովրդին ներողության կամ բացատրության այնպիսի խոսքեր ասի, որոնք Հայաստանի ժողովրդի համար կլինեն ընդունելի»,–ասաց Փաշինյանը:
Ավելի վաղ վարչապետը հիշեցրել էր, որ ՀԱՊԿ անդամ Բելառուսի նախագահը հայտարարել է, թե 44–օրյա պատերազմը նախապատրաստելուն մասնակցել է, քաջալերել է, հավատացել է, ցանկացել է Ադրբեջանի հաղթանակը: Վարչապետն ասել է, դրանից հետո ինքը չի պատրաստվում ՀԱՊԿ ֆորմատում նրա հետ հարց քննարկել: Փաշինյանը նաև նշել էր, որ ինքը և ՀՀ պաշտոնական ոչ մի ներկայացուցիչ Բելառուս չեն այցելի, քանի դեռ այդ երկրի նախագահն Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է:

Pashinyan didn’t rule out the change Armenia-CSTOsituation if Belarus leaves the organization
YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. The situation in Armenia-CSTO might change if Belarus were to leave the organization, or if the President of Belarus, Alexander Lukashenko, were to apologize to the Armenian people, stated Prime Minister Nikol Pashinyan during his speechin the parliament
“Can anything change about the CSTO? Theoretically, it cannot be ruled out if, for example, Belarus decides to leave the CSTO or the President of Belarus says words of apology or explanation to the people of Armenia that will be acceptable to Armenians,”Pashinyan said.
Earlier, the prime minister recalled that the President of Belarus, a member of the CSTO, said that he participated in the preparation of the 44-day war, inspired, believed and wished for the victory of Azerbaijan. Pashinyan emphasized that he will not discuss any issues with him in the CSTO format. Pashinyan also stated that neither he nor any official representatives of the Republic of Armenia will visit Belarus while Alexander Lukashenko is the president of this country.