Զիջումների սահմանը Հայաստանի Հանրապետության 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետրն է․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց այն հարցին, թե որն է Հայաստանի զիջումների սահմանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության հարց ու պատասխանի ժամանակ նա հիշեցրեց, որ 2018 թվականի ապրիլի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հետ կապված այնպիսի իրավիճակ էր ստեղծվել, որ Հայաստանը կամ պետք է գնար զիջումների, կամ պատերազմի ճանապարհով։
«2018 թվականից ամենամեծ խնդիրը, որի հետ ես և մենք առնչվել ենք Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հետ կապված հետևյալն է եղել, որ 2018 թվականի ապրիլի դրությամբ մի իրադրություն ենք ունեցել, որ մենք անխուսափելիորեն պետք է գնայինք զիջումների կամ պատերազմի ճանապարհով։ Սերժ Սարգսյանի ասած տրամաբանության մեջ։ Եվ ես ինձ այդ հարցը տվել եմ, ասել եմ՝ լավ, այս զիջումը անենք, այս զիջումը անենք, այն զիջումը անենք, և ո՞րտեղ է կանգնելու այդ զիջումների ընթացքը։ Եվ չեմ կարողացել ստանալ այդ հարցի պատասխանը։
Հիմա այդ հարցի պատասխանը ես ունե՞մ։ Այո, ես այդ հարցի պատասխանը ունեմ և այդ հարցի պատասխանն է Հայաստանի Հանրապետության 29 հազար 743 քկմ է։ Այն ժամանակ բոլոր առումներով ոչ թե շատ դժվար, այլ անհնար կլիներ ասեի՝ ժողովուրդ, մենք պետք է համաձայնվենք, որ Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում պետք է լինի ինքնավարություն այն տրամաբանությամբ, որ լինի համատեղ կառավարմամբ և մեր զիջումների սահմանը պետք է լինի 29 հազար 743 քկմ-ը»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այն ժամանակ անհնար կլիներ նման հայտարարությամբ հանդես գալը։
«Ես ինքս ինձ չէի կարող դա համոզել և դա իմ ամենամեծ սխալն է և ձախողումն է։ Այո, պետական գործիչը պետք է հասկանար, որ այդ ամեն ինչը պետք է վերցնի իր վրա։ Եվ այսօր դրա համար եմ անում դա, ես դա պետք է վերցնեմ իմ վրա, որովհետև եթե չվերցնեմ, ուրիշ ոչ-ոք չի վերցնի»,-եզրափակեց Փաշինյանը։

Предел наших уступок - это 29 тысяч 743 квадратных километра Республики Армения: премьер
Премьер-министр Никол Пашинян ответил на вопрос, каков предел уступок Армении. Как сообщает Арменпресс, в ходе правительственного часа в НС Пашинян напомнил, что по состоянию на апрель 2018 года в связи с проблемой Нагорного Карабаха сложилась ситуация, что Армении либо должна была пойти на уступки, либо должна была пойти по пути войны.
“С 2018 года самая большая проблема, с которой мы сталкивались в связи с проблемой Нагорного Карабаха, заключалась в том, что по состоянию на апрель 2018 года у нас сложилась ситуация, когда нам неизбежно надо были идти либо по пути уступок, либо по пути войны. В рамках логики Сержа Саргсяна. И я задал себе этот вопрос, я сказал: ладно, пойдем на эту уступку, пойдем на ту уступку, но где остановится процесс этих уступок? И я не смог получить ответ на этот вопрос.
Есть ли сейчас у меня ответ на этот вопрос? Да, у меня есть ответ на этот вопрос, и ответ на этот вопрос – 29 тысяч 743 квадратных километра Республики Армения. В то время было бы не сложно, а невозможно во всех отношениях сказать: народ, мы должны согласиться, что Нагорный Карабах должен быть автономен в составе Азербайджана в той логике, что он должен находиться под совместным управлением и пределом наших уступок должны быть 29 тысяч 743 квадратных километра”, - подчеркнул Пашинян.
По его словам, сделать такое заявление в то время было бы невозможно.
“Я не бы смог убедить себя в этом, и это моя самая большая ошибка и провал. Да, государственный деятель должен был понимать, что все это он должен взять на себя. И поэтому я делаю это сегодня, я должен взять это на себя, потому что если я этого не сделаю, никто другой не сделает”, - заключил Пашинян.