Հնդկաստանի վարչապետին և Բրազիլիայի նախագահին հրավիրել են Իտալիա՝ G7-ի գագաթնաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ յոթնյակում նախագահող Իտալիան Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիին, ինչպես նաև Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիու Լուլա դա Սիլվային՝ որպես Մեծ քսանյակի նախագահ, հրավիրել է G7-ի գագաթնաժողովին, որը կկայանա հունիսի 13-15-ը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս  մասին նշված է G7-ի պաշտոնական կայքում հրապարակված հաղորդագրությունից։
Հաստատվել է բոլոր հայտարարված հրավիրյալների մասնակցությունը։ Թե՛ Մոդին, թե՛ Լուլա դա Սիլվան ավելի վաղ հայտնել էին հրավերն ընդունելու իրենց մտադրության մասին:
Նրանցից բացի, հրավիրյալների թվում են Արգենտինայի, Ալժիրի, Հորդանանի, Քենիայի, Մավրիտանիայի (որպես Աֆրիկյան միության նախագահ), ԱՄԷ-ի, Սաուդյան Արաբիայի, Թուրքիայի, Թունիսի, մի շարք միջազգային կազմակերպությունների, ներառյալ՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Համաշխարհային բանկի ղեկավարները: Հայտնի է նաև Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի մասնակցությունը։
Կազմակերպիչ կողմի հրապարակած ծրագրի համաձայն՝ գագաթնաժողովի աշխատանքը կսկսվի հունիսի 13-ի առավոտյան՝ Մեծ յոթնյակի ղեկավարների մասնակցությամբ։ Նախատեսվում են նաև նստաշրջաններ՝ նվիրված Աֆրիկայի մայրցամաքին, կլիմայական փոփոխություններին և զարգացման հարցերին, Մերձավոր Արևելքին: Կկայանա Ուկրաինային նվիրված նստաշրջան, որին կմասնակցի Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
Հունիսի 14-ին G7-ի ձևաչափով աշխատանքը կշարունակվի միգրացիայի, Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի և տնտեսական անվտանգության հարցերի շուրջ:
Հրավիրված ղեկավարները կմասնակցեն արհեստական ​​բանականությանը, էներգետիկային, Աֆրիկային և Միջերկրածովյան տարածաշրջանին նվիրված նստաշրջանին: Այդ նույն նստաշրջանին կմասնակցի Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը։ Կազմակերպիչները գագաթնաժողովին նաև կտրամադրեն հարթակ երկկողմ հանդիպումների անցկացման համար։

Премьер-министра Индии и президента Бразилии пригласили в Италию на саммит G7
Италия, председательствующая в “Большой семерке”, пригласила премьер-министра Индии Нарендру Моди, а также президента Бразилии Луиса Игнасио Лулу да Силву, как президента “Большой двадцатки”, на саммит “Большой семерки”, который пройдет 13-15 июня.
Как передает “Арменпресс”, об этом говорится в сообщении, опубликованном на официальном сайте G7. Участие всех приглашенных подтверждено. И Моди, и Лула да Силва ранее заявили о своем намерении принять приглашение. Помимо них, среди приглашенных - главы Аргентины, Алжира, Иордании, Кении, Мавритании (в качестве президента Африканского союза), ОАЭ, Саудовской Аравии, Турции, Туниса, ряда международных организаций, в том числе Международного валютного фонда и Всемирного банка. Известно также участие Папы Франциска. Согласно программе, опубликованной стороной-организатором, работа саммита начнется утром 13 июня с участием лидеров G7.
Также запланированы заседания, посвященные африканскому континенту, вопросам изменения климата и развития и Ближнего Востока. Состоится заседание, посвященное Украине, в котором примет участие президент Украины Владимир Зеленский. 14 июня в формате G7 продолжится работа по вопросам миграции, Индо-Тихоокеанского региона и экономической безопасности. Приглашенные лидеры примут участие в заседании, посвященном искусственному интеллекту, энергетике, Африке и Средиземноморскому региону. На нем будет присутствовать и Папа Франциск.