ԱՀԿ-ն պահանջել է անհապաղ ազատ արձակել Եմենում հութիների կողմից ձերբակալված ՄԱԿ-ի աշխատակիցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի և հումանիտար կազմակերպությունների աշխատակիցները, որոնք ձերբակալված են Եմենում, պետք է անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակվեն, հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X սոցիալական հարթակի իր էջում:
«Խորապես անհանգստացած եմ Եմենում ԱՀԿ-ի աշխատակցի, ՄԱԿ-ի այլ աշխատակիցների և հումանիտար աշխատողների ձերբակալման առնչությամբ: Մենք սերտորեն համագործակցում ենք ՄԱԿ-ի մեր գործընկերների հետ՝ ապահովելու նրանց անվտանգությունը», - գրել է նա:
Գեբրեյեսուսը կոչ է արել անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել ձերբակալվածներին:
«Հումանիտար աշխատողները երբեք չպետք է դառնան թիրախ», - հավելել է նա:
Իր հերթին, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Ֆոլկեր Թյուրքը հայտարարության մեջ կոչ է արել ազատ արձակել իր ղեկավարած գերատեսչության վեց աշխատակիցներին, ինչպես նաև «մյուս անձանց, որոնք ձերբակալվել են ՄԱԿ-ի, միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպությունների կամ մարդասիրական գործունեությամբ զբաղվող այլ կառույցների հետ կապերի պատճառով»։
Եմենյան «Անսար Ալլահ» շարժման հութի խռովարարներն ավելի վաղ հայտնել են, որ իրենց կողմից ձերբակալված անձինք «ամերիկա-իսրայելական լրտեսական ցանցի» անդամներ են, որոնք, իբր, կապված են ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության հետ և աշխատում են միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների քողի ներքո: Ֆոլկեր Թյուրքը հերքել է այս մեղադրանքները։
Հունիսի 7-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի գրասենյակը հայտնել է, որ հութիները ձերբակալել են Եմենի 10-ից ավելի քաղաքացիների, որոնք աշխատում են համաշխարհային կազմակերպության համակարգի հաստատություններում։
2014 թվականի օգոստոսից Եմենում շարունակվում է առճակատումը կառավարական ուժերի և «Անսար Ալլահ»-ի կողմնակիցների միջև։ 2015 թվականի մարտին կառավարության կողմից հակամարտությանը միացավ Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիան։ Եմենում քաղաքացիական պատերազմը հանգեցրել է աննախադեպ հումանիտար աղետի։ Ըստ ՄԱԿ-ի տվյալների՝ ավելի քան 24 միլիոն եմենցի կամ երկրի բնակչության մոտավորապես 80 %-ը հումանիտար օգնության կարիք ունի, իսկ ներքին տեղահանված անձանց թիվը գերազանցում է 4 միլիոնը:

ВОЗ потребовала немедленного освобождения сотрудников ООН, задержанных хуситами в Йемене
Сотрудники Организации Объединенных Наций и гуманитарных организаций, задержанные в Йемене, должны быть немедленно и безоговорочно освобождены, заявил генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аданом Гебрейесус.
Как передает “Арменпресс”, об этом он написал на своей странице в социальной сети X. “Глубоко обеспокоен задержанием сотрудника ВОЗ в Йемене вместе с другими сотрудниками ООН и гуманитарными работниками. Мы тесно сотрудничаем с нашими коллегами из ООН, чтобы обеспечить их безопасность”, - написал он.
Гебрейесус призвал к немедленному и безоговорочному освобождению задержанных. “Гуманитарные работники никогда не должны становиться мишенями” - добавил он. В свою очередь верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк в своем заявлении призвал освободить шестерых сотрудников возглавляемого им ведомства, а также “других лиц, задержанных из-за их связей с ООН, международными неправительственными организациями или другими структурами, поддерживающими гуманитарную деятельность”.
Повстанцы-хуситы йеменского движения “Ансар Аллах” ранее заявили, что арестованные ими люди были членами “американо-израильской шпионской сети”, предположительно связанной с Центральным разведывательным управлением США и работающей под прикрытием международных гуманитарных организаций. Фолькер Тюрк отверг эти обвинения.
7 июня офис генсека ООН сообщил, что хуситы арестовали более 10 граждан Йемена, которые работают в институтах системы мировой организации. С августа 2014 года в Йемене продолжается противостояние правительственных сил и сторонников “Ансар Аллах”. В марте 2015 года к конфликту присоединилась коалиция во главе с Саудовской Аравией. Гражданская война в Йемене привела к беспрецедентной гуманитарной катастрофе.
По данным ООН, более 24 миллионов йеменцев, или примерно 80% населения страны, нуждаются в гуманитарной помощи, а число вынужденных переселенцев превышает 4 миллиона человек.