Բանգկոկի հայտնի շուկայում բռնկված հրդեհից 1000 կենդանի է անկել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թաիլանդի մայրաքաղաք Բանգկոկի հայտնի բացօթյա Չատուչակ շուկայում վաղ առավոտյան խոշոր հրդեհ է բռնկվել, որի հետևանքով շուրջ 1000 կենդանի է անկել, գրեթե 100 խանութ՝ այրվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Կենդանիների գոտում վանդակներում այրվել են թռչուններ, շներ, կատուներ, օձեր, առնետներ, պիթոններ և գեկկոներ։ Այրվել է 1400 քառ․ մետր տարածք զբաղեցնող կենդանիների հատվածի 118 խանութների մեծ մասը։
100.jpg (1.21 MB)
Ըստ իշխանությունների՝ կրակը սկսվել է կարճ միացման պատճառով։ Մարդկային զոհեր չկան։
Այս միջադեպից հետո դարձյալ կոչեր են հնչել, որ փակվի շուկայի կենդանիների գոտին, որը բազմիցս քննադատության է ենթարկվել կենդանիների պահման վատ պայմանների պատճառով։
42000.jpg (779 KB)
Չատուչակը Հարավարևելյան Ասիայի ամենամեծ շուկաներից մեկն է։ Այնտեղ գտնվում են տասնյակ հազարավոր խանութներ։ Այն նաև Թաիլանդի ամենամեծ և ամենահայտնի շուկան է, ուր յուրաքանչյուր շաբաթ և կիրակի այցելում է գրեթե 200 000 զբասաշրջիկ։

Birds, dogs, cats and snakes were burnt to death in their cages in the pet zone, which also included rats, pythons and geckos. The fire damaged most of the 118 shops in the pet zone, which covers about 1,400 sq metres (15,000 sq feet), according to a preliminary inspection.
100.jpg (1.21 MB)
The blaze was started by an electrical short circuit, authorities said, adding that no human casualties or injuries have been reported,
According to BBC, the incident prompted renewed calls for authorities to shut the pet zone, which has long been criticized for the animals' poor living conditions and has reportedly led to high rates of disease and death.
42000.jpg (779 KB)
With tens of thousands of shops crowding narrow lanes, Chatuchak is one of South East Asia's biggest markets. It's also the largest and best-known of Thailand's weekend markets. It claims to draw nearly 200,000 tourists every Saturday and Sunday.