Լավրովն ու Ֆիդանը քննարկել են իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում և Հարավային Կովկասում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը և Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը հանդիպման ընթացքում քննարկել են Մերձավոր Արևելքում և Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակը, ինչպես նաև իրավիճակը ուկրաինական հակամարտության շուրջ ստեղծված։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշվում է ՌԴ ԱԳ նախարարության հաղորդագրության մեջ։
«Շոշափվել են միջազգային օրակարգի հիմնական հարցերը, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքում և Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակը։ Սերգեյ Լավրովը տեղեկացրել է ԲՐԻԿՍ-ում Ռուսաստանի նախագահության առաջնահերթությունների մասին։ Ուրվագծվել են ուկրաինական հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ ՌԴ հիմնարար գնահատականները»,- նշվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Դիվանագիտական ​​գերատեսչությունը նաև հավելել է, որ նախարարները համադրել են երկկողմ քաղաքական երկխոսության և առևտրատնտեսական համագործակցության ընթացիկ հարցերի վերաբերյալ դիրքորոշումները։
Ավելի վաղ Մոսկվայում հանդիպում էր տեղի էր ունեցել Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին հետախուզության ծառայության տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինի միջև, որի ընթացքում քննարկվել էին նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման շուրջ հարցեր։

Лавров и Фидан обсудили ситуацию на Ближнем Востоке и Южном Кавказе
В ходе встречи министра иностранных дел России Сергея Лаврова и министра иностранных дел Турции Хакана Фидана была обсуждена ситуация на Ближнем Востоке и Южном Кавказе и ситуация вокруг украинского конфликта.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщается на сайте МИД РФ.
“Были затронуты основные вопросы международной повестки, в том числе ситуация на Ближнем Востоке и Южном Кавказе. Сергей Лавров проинформировал о приоритетах российского председательства в БРИКС. Изложены принципиальные оценки Российской Федерации относительно ситуации вокруг украинского конфликта”, - говорится в сообщении МИД России.
В дипломатическом ведомстве также добавили, что министры согласовали позиции по актуальным вопросам двустороннего политического диалога и торгово-экономического сотрудничества.
Ранее в Москве прошла встреча министра иностранных дел Турции Хакана Фидана и директора Службы внешней разведки РФ Сергея Нарышкина, в ходе которой обсуждались и вопросы, связанные с подписанием мирного договора между Арменией и Азербайджаном.