ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն ընդունել է ԱՄՆ-ի առաջարկած ծրագիրն Իսրայելի և Գազայի հատվածի միջև հրադադարի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը (ԱԽ) կողմ է քվեարկել Իսրայելի և Գազայի հատվածի միջև հրադադարի մասին ԱՄՆ-ի առաջարկած ծրագրին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Առաջարկը սահմանում է «լիարժեք և ամբողջական հրադադարի», պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման մոտ պահվող պատանդների ազատ արձակման, մահացած պատանդների աճյունների վերադարձի և Իսրայելում գտնվող պաղեստինցի բանտարկյալների փոխանակման պայմանները։
Անվտանգության խորհրդի 15 անդամներից 14-ը կողմ են քվեարկել ԱՄՆ-ի կողմից մշակված բանաձևին: Ռուսաստանը ձեռնպահ է մնացել։
Բանաձևում ասվում է, որ Իսրայելն ընդունել է հրադադարի առաջարկը, և կոչ է արվում ՀԱՄԱՍ-ին նույնպես համաձայնել դրան։
Այսպիսով, ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն միանում է մի շարք կառավարությունների, ինչպես նաև Մեծ յոթնյակի երկրներին, որոնք նույնպես աջակցել են մայիսի 31-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից հրապարակված, երեք մասից բաղկացած ծրագիրը:
ՀԱՄԱՍ-ը ողջունել է ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևը։ BBC-ն նշում է, որ ՀԱՄԱՍ-ն, ամենայն հավանականությամբ, կպահանջի երաշխիքներ, որ այս ծրագիրը կհանգեցնի մշտական հրադադարի և Գազայի հատվածից իսրայելական զորքերի ամբողջական դուրսբերման։
Հրադադարի ծրագրի առաջին փուլը վերաբերում է պատանդների և բանտարկյալների փոխանակմանը, ինչպես նաև կարճաժամկետ հրադադարին։ Ըստ ԱՄՆ բանաձևի նախագծի տեքստի՝ երկրորդ փուլով նախատեսվում է «ռազմական գործողությունների մշտական ավարտ», ինչպես նաև Գազայից իսրայելական ուժերի ամբողջական դուրսբերում։ Երրորդ փուլը կենտրոնանում է պաղեստինյան անկլավի երկարաժամկետ հեռանկարի վրա, որով պետք է մեկնարկի Գազայի հատվածի բազմամյա վերակառուցման ծրագիրը։
Գազայի հատվածում հակամարտությունը սկսվել է այն բանից հետո, երբ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման զինյալները 2023 թ․ հոկտեմբերի 7-ին ներխուժեցին Իսրայել՝ սպանելով շուրջ 1200 մարդու, գերեվարելով ավելի քան 250-ին։ Նոյեմբերին տեղի ունեցած 7-օրյա հրադադարի ընթացքում պատանդների կեսը վերադարձվել են՝ փոխանակվելով Իսրայելում պահվող բանտարկյալների հետ։ Ի պատասխան ներխուժման՝ Իսրայելը ռազմական գործողություններ է սկսել Գազայի հատվածում, որտեղ, ըստ տեղի իշխանությունների, զոհերի թիվը գերազանցել է 37 000-ը։

Совет Безопасности ООН поддержал предложенный США план перемирия между Израилем и сектором Газа
Совет Безопасности ООН (СБ) проголосовал за предложенный США план перемирия между Израилем и сектором Газа. Как передает "Арменпресс", об этом сообщает BBC.
Предложение устанавливает условия “полного и окончательного прекращения огня”, освобождения заложников, удерживаемых палестинским радикальным движением ХАМАС, возвращения останков мертвых заложников и обмена палестинских пленных, удерживаемых в Израиле.
За предложенный США проект резолюции проголосовали 14 из 15 членов Совбеза. Россия воздержалась.
В резолюции говорится, что Израиль принял предложение о прекращении огня, и содержится призыв к ХАМАСу также согласиться на него.
Таким образом, СБ ООН присоединяется к правительствам ряда стран, а также к государствам G7, которые также поддержали обнародованный президентом США Джо Байденом 31 мая трехэтапный план.
ХАМАС приветствовал резолюцию Совета Безопасности ООН. BBC отмечает, что ХАМАС, по всей видимости, потребует гарантий того, что этот план приведет к постоянному прекращению огня и полному выводу израильских войск из сектора Газа.
Первый этап плана прекращения огня касается обмена заложниками и пленными, а также предусматривает краткосрочное прекращение огня. Согласно тексту проекта резолюции США, второй этап предполагает “постоянное прекращение боевых действий”, а также полный вывод израильских войск из сектора Газа. Третий этап предлагает сконцентрироваться на долгосрочной перспективе палестинского анклава и запустить многолетний план восстановления сектора Газа.
Конфликт в секторе Газа начался после вторжения 7 октября 2023 года боевиков палестинского радикального движения ХАМАС в Израиль, убийства около 1200 человек и пленения более 250-ти. В ходе семидневного прекращения огня в ноябре половина заложников была возвращена и обменена на пленных, удерживаемых в Израиле. В ответ на вторжение Израиль развернул военные действия в секторе Газа, где, по данным местных властей, число погибших превысило 37 тысяч человек.