ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն ընդունել է ԱՄՆ-ի առաջարկած ծրագիրն Իսրայելի և Գազայի հատվածի միջև հրադադարի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը (ԱԽ) կողմ է քվեարկել Իսրայելի և Գազայի հատվածի միջև հրադադարի մասին ԱՄՆ-ի առաջարկած ծրագրին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Առաջարկը սահմանում է «լիարժեք և ամբողջական հրադադարի», պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման մոտ պահվող պատանդների ազատ արձակման, մահացած պատանդների աճյունների վերադարձի և Իսրայելում գտնվող պաղեստինցի բանտարկյալների փոխանակման պայմանները։
Անվտանգության խորհրդի 15 անդամներից 14-ը կողմ են քվեարկել ԱՄՆ-ի կողմից մշակված բանաձևին: Ռուսաստանը ձեռնպահ է մնացել։
Բանաձևում ասվում է, որ Իսրայելն ընդունել է հրադադարի առաջարկը, և կոչ է արվում ՀԱՄԱՍ-ին նույնպես համաձայնել դրան։
Այսպիսով, ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն միանում է մի շարք կառավարությունների, ինչպես նաև Մեծ յոթնյակի երկրներին, որոնք նույնպես աջակցել են մայիսի 31-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից հրապարակված, երեք մասից բաղկացած ծրագիրը:
ՀԱՄԱՍ-ը ողջունել է ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևը։ BBC-ն նշում է, որ ՀԱՄԱՍ-ն, ամենայն հավանականությամբ, կպահանջի երաշխիքներ, որ այս ծրագիրը կհանգեցնի մշտական հրադադարի և Գազայի հատվածից իսրայելական զորքերի ամբողջական դուրսբերման։
Հրադադարի ծրագրի առաջին փուլը վերաբերում է պատանդների և բանտարկյալների փոխանակմանը, ինչպես նաև կարճաժամկետ հրադադարին։ Ըստ ԱՄՆ բանաձևի նախագծի տեքստի՝ երկրորդ փուլով նախատեսվում է «ռազմական գործողությունների մշտական ավարտ», ինչպես նաև Գազայից իսրայելական ուժերի ամբողջական դուրսբերում։ Երրորդ փուլը կենտրոնանում է պաղեստինյան անկլավի երկարաժամկետ հեռանկարի վրա, որով պետք է մեկնարկի Գազայի հատվածի բազմամյա վերակառուցման ծրագիրը։
Գազայի հատվածում հակամարտությունը սկսվել է այն բանից հետո, երբ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման զինյալները 2023 թ․ հոկտեմբերի 7-ին ներխուժեցին Իսրայել՝ սպանելով շուրջ 1200 մարդու, գերեվարելով ավելի քան 250-ին։ Նոյեմբերին տեղի ունեցած 7-օրյա հրադադարի ընթացքում պատանդների կեսը վերադարձվել են՝ փոխանակվելով Իսրայելում պահվող բանտարկյալների հետ։ Ի պատասխան ներխուժման՝ Իսրայելը ռազմական գործողություններ է սկսել Գազայի հատվածում, որտեղ, ըստ տեղի իշխանությունների, զոհերի թիվը գերազանցել է 37 000-ը։

The proposal sets out conditions for a "full and complete ceasefire", the release of hostages held by Hamas, the return of dead hostages' remains and the exchange of Palestinian prisoners.
Fourteen of the 15 Security Council members voted in favour of the US-drafted resolution. Russia abstained.
It means the Security Council joins a number of governments, as well as the G7, in backing the three-part plan that was unveiled by President Joe Biden on 31 May.
According to the report, the resolution states that Israel has accepted the ceasefire proposal, and urges Hamas to agree to it too.
Hamas released a statement on Monday “welcoming” the Security Council resolution. The group is likely to demand guarantees the plan would lead to a permanent ceasefire and full Israeli withdrawal from the Gaza Strip, BBC adds.
According to the text of the US draft resolution, the first phase concerns a hostage-prisoner swap as well as a short-term ceasefire. The second phase includes a "permanent end to hostilities", as well as a full withdrawal of Israeli forces from Gaza. The third phase focuses on the enclave's long-term outlook, and it would start a multi-year reconstruction plan for Gaza.
The conflict began when Hamas attacked Israeli territory last Oct. 7, killing around 1,200 people and capturing more than 250 hostages, according to Israeli tallies. Israel in response launched a military assault on Gaza that has since killed over 37,000 people, according to health officials in the territory.