ԿԺԴՀ-ն շարունակում է աղբով լի փուչիկներ ուղարկել Հարավային Կորեա
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսային Կորեան լույս հունիսի 10-ի գիշերը աղբով լի շուրջ 310 փուչիկ է ուղարկել Հարավային Կորեայի տարածք: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yonhap գործակալությունը։
Հարավային Կորեայի զինված ուժերի շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեի տվյալներով՝ հունիսի 9-ի երեկոյան ուղարկված փուչիկների վերջին խմբաքանակը պարունակում էր մակուլատուրա և պլաստիկե իրեր, թունավոր նյութեր չեն հայտնաբերվել:
Զինվորականների գնահատմամբ՝ ԿԺԴՀ-ն հանգստյան օրերին ավելի քան 1600 աղբով լի փուչիկ է արձակել Հարավային Կորեայի տարածք։
Նշվում է, որ փուչիկների հերթական արձակումը հաջորդել է սահմանային գոտում Հարավային Կորեայի կողմից բարձրախոսներով քարոզչական հեռարձակումների վերսկսմանը։
Հունիսի 9-ի երեկոյան Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի քույր Կիմ Յո ՉԺոնը, որը Կորեայի աշխատավորական կուսակցության կենտկոմի բաժնի ղեկավարի տեղակալն է, նախազգուշացրել է, որ Հարավային Կորեան կբախվի «նոր հակազդեցության», եթե շարունակի Փհենյանի դեմ թռուցիկներ ուղարկել և քարոզչություն իրականացնել։
Նրա խոսքով, «անդադար մակուլատուրա հավաքելը սովորական բան կլինի Կորեայի Հանրապետության համար»:
«Խստորեն զգուշացնում եմ Սեուլին` անհապաղ դադարեցնել վտանգավոր գործողությունները, որոնք առճակատման ճգնաժամ են առաջացնում, և զսպել իրեն», - հավելել է Կիմ Յո Չժոնը։

КНДР продолжает запускать в Южную Корею воздушные шары с мусором
В ночь на 10 июня Северная Корея запустила на территорию Южной Кореи около 310 воздушных шаров, наполненных мусором. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на сообщение Yonhap.
Как сообщает Объединенный комитет начальников штабов Южной Кореи, последняя партия воздушных шаров, запущенная вечером 9 июня, содержала макулатуру и пластиковые предметы, токсичных веществ в них не было.
По оценке военных, за выходные КНДР запустила на территорию Южной Кореи более 1600 шаров с мусором.
Отмечается, что очередной запуск воздушных шаров последовал за возобновлением пропагандистских передач Южной Кореи через громкоговорители в приграничной зоне.
Вечером 9 июня сестра северокорейского лидера Ким Ё Чжон, которая является заместителем председателя ЦК Трудовой партии Кореи, предупредила, что Южная Корея столкнется с “новым противодействием”, если продолжит посылать антипхеньянские листовки и вести пропаганду.
По ее словам, “беспрерывно подбирать макулатуру - это будет обычным делом для Республики Корея”.
“Строго предупреждаю Сеул сразу же прекратить опасные действия, вызывающие кризис конфронтации, и сдержать себя”, - добавила Ким Ё Чжон.