Նեթանյահուն ընդդիմության առաջնորդ Բենի Գանցին հորդորել է վերանայել կառավարությունը լքելու որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ընդդիմության առաջնորդ Բենի Գանցին կոչ է արել վերանայել կառավարությունից հեռանալու իր որոշումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Նեթանյահուն գրել է X սոցիալական հարթակի իր էջում:
«Իսրայելը մի քանի ճակատով գոյութենաբանական պատերազմ է մղում: Բենի՛, հիմա արշավը լքելու ժամանակը չէ, հիմա ջանքերը միավորելու ժամանակն է», - գրել է նա։
Նեթանյահուն իր հայտարարության մեջ խոստացել է շարունակել պատերազմը պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման դեմ, չնայած կենտրոնամետների առաջնորդի հեռանալուն։
«Իսրայելի քաղաքացիներ, մենք կշարունակենք այնքան, մինչև հաղթանակ տանենք և հասնենք պատերազմի բոլոր նպատակներին, առաջին հերթին՝ մեր բոլոր պատանդների ազատ արձակման և ՀԱՄԱՍ-ի վերացման», - հավելել է նա։
Իսրայելի ռազմական կաբինետի նախարար Բենի Գանցը հունիսի 9-ին հայտարարել է վարչապետի հետ տարաձայնությունների պատճառով կառավարությունը լքելու իր որոշման մասին։
«Նեթանյահուն մեզ թույլ չի տալիս դեպի հաղթանակ շարժվել Գազայի հատվածում: Ուստի ես այսօր կառավարությունից հեռանում են ծանր սրտով», - հայտարարել է Գանցը:
Նա նաև Նեթանյահուին կոչ է արել նշել ընտրությունների ստույգ ամսաթիվը, որոնք պլանավորված են 2024 թ. աշնանը։
Մայիսին Գանցը կոչ էր արել մինչև հունիսի 8-ը հաստատել Գազայի հատվածում նպատակներին հասնելու գործողությունների ծրագիրը և սպառնացել, որ հակառակ դեպքում կլքի կառավարությունը։
Ներկայիս արտակարգ կառավարությունը Նեթանյահուի կողմից ստեղծվել է 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումից հետո։ Բացի Նեթանյահուի կողմնակիցներից, այս կաբինետում տեղ են գտել մի քանի ընդդիմադիրներ, որոնցից առավել հեղինակավորը Գանցն էր։

Нетаньяху призвал лидера оппозиции Бенни Ганца пересмотреть решение о выходе из правительства
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху призвал лидера оппозиции Бенни Ганца пересмотреть свое решение об уходе из правительства. Как передает “Арменпресс”, этот призыв Нетаньяху опубликовал на своей странице в социальной сети X.
“Израиль ведет экзистенциальную войну на нескольких фронтах. Бени, сейчас самое время объединить усилия”, - написал он.
Нетаньяху обещал продолжить войну против радикального палестинского движения ХАМАС, несмотря на уход центристского лидера.
“Граждане Израиля, мы будем продолжать до победы и достижения всех целей войны, в первую очередь освобождения всех наших заложников и ликвидации ХАМАС”, - добавил он.
Министр военного кабинета Израиля Бенни Ганц объявил 9 июня о своем решении покинуть правительство из-за разногласий с премьер-министром.
“Нетаньяху не дает нам двигаться к победе в секторе Газа. Поэтому сегодня покидаю правительство с тяжелым сердцем”, - заявил Ганц. Он также призвал Нетаньяху назвать точную дату выборов, запланированных на осень 2024 года.
В мае Ганц призвал к утверждению плана действий по достижению целей в секторе Газа к 8 июня и пригрозил, что в противном случае покинет правительство. Нынешнее чрезвычайное правительство было сформировано Нетаньяху в 2023 году, после нападения ХАМАС на Израиль 7 октября. Помимо сторонников Нетаньяху, в этом кабинете было несколько оппозиционеров, наиболее авторитетным из которых был Ганц.