Նեթանյահուն ընդդիմության առաջնորդ Բենի Գանցին հորդորել է վերանայել կառավարությունը լքելու որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ընդդիմության առաջնորդ Բենի Գանցին կոչ է արել վերանայել կառավարությունից հեռանալու իր որոշումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Նեթանյահուն գրել է X սոցիալական հարթակի իր էջում:
«Իսրայելը մի քանի ճակատով գոյութենաբանական պատերազմ է մղում: Բենի՛, հիմա արշավը լքելու ժամանակը չէ, հիմա ջանքերը միավորելու ժամանակն է», - գրել է նա։
Նեթանյահուն իր հայտարարության մեջ խոստացել է շարունակել պատերազմը պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման դեմ, չնայած կենտրոնամետների առաջնորդի հեռանալուն։
«Իսրայելի քաղաքացիներ, մենք կշարունակենք այնքան, մինչև հաղթանակ տանենք և հասնենք պատերազմի բոլոր նպատակներին, առաջին հերթին՝ մեր բոլոր պատանդների ազատ արձակման և ՀԱՄԱՍ-ի վերացման», - հավելել է նա։
Իսրայելի ռազմական կաբինետի նախարար Բենի Գանցը հունիսի 9-ին հայտարարել է վարչապետի հետ տարաձայնությունների պատճառով կառավարությունը լքելու իր որոշման մասին։
«Նեթանյահուն մեզ թույլ չի տալիս դեպի հաղթանակ շարժվել Գազայի հատվածում: Ուստի ես այսօր կառավարությունից հեռանում են ծանր սրտով», - հայտարարել է Գանցը:
Նա նաև Նեթանյահուին կոչ է արել նշել ընտրությունների ստույգ ամսաթիվը, որոնք պլանավորված են 2024 թ. աշնանը։
Մայիսին Գանցը կոչ էր արել մինչև հունիսի 8-ը հաստատել Գազայի հատվածում նպատակներին հասնելու գործողությունների ծրագիրը և սպառնացել, որ հակառակ դեպքում կլքի կառավարությունը։
Ներկայիս արտակարգ կառավարությունը Նեթանյահուի կողմից ստեղծվել է 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումից հետո։ Բացի Նեթանյահուի կողմնակիցներից, այս կաբինետում տեղ են գտել մի քանի ընդդիմադիրներ, որոնցից առավել հեղինակավորը Գանցն էր։

Netanyahu asks Gantz not to resign from Israel’s War Cabinet
YEREVAN, JUNE 10, ARMENPRESS. Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has asked opposition leaderBenny Gantz to reconsider his decision to leavethe emergency government, which was formed in the immediate aftermath of the Hamas attacks on Oct. 7.
“Israel is in an existential war on several fronts. Benny, this is not the time to abandon the campaign — this is the time to join forces,” Netanyahu said in a post on the social platform X.
He also pledged to continue the war against the ruling Palestinian militant group Hamas in Gaza.
“Citizens of Israel, we will continue until victory and the achievement of all the goals of the war, primarily the release of all our hostages and the elimination of Hamas,” Netanyahu said.
Gantz announced his resignation from Prime Minister Benjamin Netanyahu's emergency government on Sunday. According to Reuters, in May, Gantz presented Netanyahu with aJune 8 deadlineto come up with a clear day-after strategy for Gaza, where Israel has been pressing a devastating military offensiveagainst Hamas.
On Sunday, Gantz said politics was clouding fateful strategic decisions in Netanyahu's cabinet. Quitting while hostages were still in Gaza and soldiers fighting there was an excruciating decision, he said.
Polls have shown Gantz, a former army commander and defence minister, to be the most formidable political rival to Netanyahu, whose image as a security hawk was shattered by the Oct. 7 attack by Hamas on Israel, Reuters adds.
Warning that the conflict in Gaza could take years, Gantz urged Netanyahu to agree on an election date in the autumn, to avoid further political infighting at a time of national emergency.