ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է ՀԱՊԿ բյուջեի ճշգրտման անհրաժեշտության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարարությունը հայտարարել է, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) բյուջեն պետք է ճշգրտվի՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանն այս տարի որոշել է ձեռնպահ մնալ կազմակերպության գործունեության ֆինանսավորմանը մասնակցելուց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ վկայակոչելով ՌԴ ԱԳՆ-ից ստացված տեղեկությունը։
«Բնականաբար, հաշվի առնելով գնահատված ներդրումը կատարելուց Հայաստանի ղեկավարության մերժումը, անհրաժեշտ է ճշգրտել ՀԱՊԿ ընթացիկ տարվա բյուջեն»,- նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ից՝ հավելելով, որ Հավաքական անվտանգության խորհրդի համապատասխան որոշման նախագիծն այժմ գտնվում է մշակման փուլում։
Այդուհանդերձ, հաղորդվում է, որ անդամ պետությունների կողմից կատարվող վճարումների վերաբաշխման մասին խոսք չի գնում։
«Որոշ հատկանիշներով ՀԱՊԿ քարտուղարությունը և ՀԱՊԿ միացյալ շտաբը կրճատել են իրենց ծախսերը, բայց առաջին հերթին Երևանի կողմից իր աշխատակիցների հետ կանչման կամ համապատասխան կառույցներում քվոտային պաշտոնների չնշանակելու հաշվին»,- պարզաբանել են ԱԳՆ-ում։
Նշվում է նաև, որ աշխատանքները կշարունակվեն սովորականի պես, և ինչ-որ տեղ ՀԱՊԿ քարտուղարությունը կօգտագործի առկա պահուստները։
ՌԴ գերատեսչությունը հավելել է, որ Երևանը նախկինում ևս ունեցել է բյուջեի վճարումների պարտքեր․ ՀԱՊԿ-ի ֆինանսավորման խնդիրները լուծվում էին պահուստների հաշվին, և «պարտապանը» հետագայում մարում էր պարտքը։
«Ամեն դեպքում, մենք կարծում ենք, որ Երևանը պարտավոր է կատարել ֆինանսական պահանջները՝ համաձայն կազմակերպության կանոնադրության և ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների կողմից հաստատված այլ փաստաթղթերի», - նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։
Հայաստանի ներդրումը ՀԱՊԿ-ում 2024 թվականին որոշված է եղել 53,22 մլն ռուբլու չափով։
«Արմենպրես»-իհարցմանն ի պատասխան՝ ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը մայիսի 16-ին հայտնել էր, որ Հայաստանն այս տարի ձեռնպահ կմնա ՀԱՊԿ գործունեության ֆինանսավորմանը մասնակցելուց:
«Հայաստանի Հանրապետությունը ձեռնպահ կմնա «Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության 2024թ. բյուջեի մասին» ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի՝ 2023թ. նոյեմբերի 23-ի որոշմանը միանալուց և դրանով նախատեսված՝ կազմակերպության գործունեության ֆինանսավորմանը մասնակցելուց, միաժամանակ՝ չառարկելով տվյալ որոշման՝ սահմանափակ ձևաչափով ընդունմանը»,- նշել էր ԱԳՆ խոսնակը:

МИД России заявил о необходимости корректировки бюджета ОДКБ
В МИД Российской Федерации заявили, что бюджет Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) должен быть скорректирован с учетом того, что Армения решила в этом году воздержаться от участия в финансировании деятельности организации.
Как передает "Арменпресс", об этом сообщает "РИА Новости" со ссылкой на информацию, полученную из МИД России.
"Естественно, с учетом отказа армянского руководства внести начисленный взнос требуется скорректировать бюджет ОДКБ на текущий год”, - отметили в МИД РФ, добавив, что проект соответствующего решения Совета коллективной безопасности находится в стадии разработки.
Вместе с тем сообщается, что о перераспределении платежей между странами-членами речь не идет.
"По некоторым параметрам Секретариат ОДКБ и Объединенный штаб ОДКБ сократили свои расходы, но в первую очередь за счет отзыва Ереваном своих сотрудников или неназначения сотрудников на квотные должности в соответствующих труктурах", - пояснили во внешнеполитическом ведомстве.
Отмечается также, что работа продолжится в обычном режиме, а где-то Секретариат ОДКБ задействует имеющиеся резервы.
В ведомстве РФ добавили, что у Еревана в прошлом были долги по платежам в бюджет. Проблемы финансирования ОДКБ были решены за счет резервов, и “должник” впоследствии погасил долг.
"В любом случае мы считаем, что Ереван обязан выполнить финансовые требования в соответствии с уставом организации и другими документами, утвержденными руководителями государств-членов ОДКБ", - отметили в МИД России.
Взнос Армении в ОДКБ в 2024 году определен в размере 53,22 миллиона рублей.
В ответ на запрос "Арменпресс" официальный представитель МИД РА Ани Бадалян 16 мая заявила, что Армения в этом году воздержится от участия в финансировании деятельности ОДКБ.
“Республика Армения воздержится от присоединения к решению Совета ОДКБ от 23 ноября 2023 года “О бюджете ОДКБ на 2024 год” и участия в предусмотренном финансировании деятельности организации, при этом не возражая против принятия этого решения в ограниченном формате", - отметила представитель МИД.