Արևմտյան երկրների ղեկավարները հանդես են եկել Գազայում պաղեստինցիների իշխանության վերականգման օգտին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գազայի հատվածում իշխանությունը պետք է իրականացնեն պաղեստինցիները՝ միջազգային հանրության աջակցությամբ՝ հաշվի առնելով անվտանգության բնագավառում Իսրայելի շահերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասված է Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի ղեկավարների համատեղ հայտարարության մեջ։
Կողմերն իրենց «լիակատար աջակցությունն» են հայտնել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից առաջարկված համապարփակ գործարքին, որը պետք է հանգեցնի Գազայում անհապաղ հրադադարի, բոլոր պատանդների ազատ արձակման, հումանիտար օգնության մատակարարումների աճի։
Չորս երկրների ղեկավարները կրկին ընդգծել են պաղեստինաիսրայելական ճգնաժամը երկու երկրների ստեղծման միջոցով կարգավորելու կարևորությունը, որը մնում է «միակ կենսունակ լուծումն՝ արձագանքելու երկու ժողովուրդների՝ խաղաղության և անվտանգության օրինական ձգտումներին»։
«Նրանք վերահաստատել են իրենց աջակցությունը Պաղեստինյան ինքնավարությանը և վարչապետ Մոհամմադ Մուստաֆայի բարեփոխումների ծրագրին և կոչ են արել ավելի մեծ օգնություն ցուցաբերել նրա կառավարությանը տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակով, այդ թվում՝ Իսրայելի կառավարության կողմից եկամուտների փոխանցման համատեքստում: Այդ առնչությամբ նրանք ընդգծել են Գազայի հատվածում Պաղեստինի օրինական կառավարման վերականգնման անհրաժեշտությունը՝ համապատասխան միջազգային աջակցությամբ և Իսրայելի անվտանգության շահերը հաշվի առնելով», - ասված է հայտարարության մեջ։
Ղեկավարներն ընդգծել են, որ մտադիր են «իրենց ավանդը ներդնել Գազայի հատվածում կայունության աջակցման միջազգային ջանքերում՝ բոլորի համար երկարաժամկետ տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման և նման ճգնաժամի կրկնություն թույլ չտալու նպատակով»:
Բացի այդ, ղեկավարներն ուշադրություն են հրավիրել «Լիբանանում կայունության պահպանման կարևորության վրա»՝ կոչ անելով «բոլոր կողմերին զերծ մնալ հետագա տարածաշրջանային էսկալացումից»:

Лидеры западных стран выступили за восстановление власти палестинцев в Газе
Власть в секторе Газа должна осуществляться палестинцами при поддержке международного сообщества с учетом интересов Израиля в области безопасности. Как передает “Арменпресс”, об этом говорится в совместном заявлении лидеров Великобритании, Германии, США и Франции.
Стороны выразили свою полную поддержку всеобъемлющей сделке, предложенной президентом США Джо Байденом, которая должна привести к немедленному прекращению огня в Газе, освобождению всех заложников и увеличению поставок гуманитарной помощи.
Лидеры четырех стран вновь подчеркнули важность урегулирования палестино-израильского кризиса путем создания двух государств, что остается единственным жизнеспособным решением, отвечающим законным стремлениям двух народов к миру и безопасности.
“Они подтвердили свою поддержку Палестинской администрации и программе реформ премьер-министра Мухаммеда Мустафы и призвали оказать его правительству большую помощь на региональном и международном уровне, в том числе в контексте перевода доходов израильским правительством. В связи с этим они подчеркнули необходимость восстановления законного палестинского управления в секторе Газа при соответствующей международной поддержке и с учетом интересов безопасности Израиля”, - говорится в заявлении.
Лидеры подчеркнули, что намерены “внести свой вклад в международные усилия по поддержке стабилизации в секторе Газа с целью обеспечения долгосрочной региональной безопасности для всех и недопущения повторения подобного кризиса”.
Также лидеры обратили внимание на “важность поддержания стабильности в Ливане”, призвав “все стороны воздерживаться от дальнейшей региональной эскалации”.