Մեքսիկայում հրապարակվել են նախագահական ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեքսիկայի Ազգային ընտրական ինստիտուտն ավարտել է հունիսի 2-ին կայացած նախագահական ընտրությունների ձայների հաշվարկը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գերատեսչության կայքում հրապարակված տվյալների համաձայն՝ հաղթող Կլաուդիա Շեյնբաումն ստացել է ընտրողների 59,76 %-ի աջակցությունը՝ դառնալով երկրի առաջին կին նախագահը։ Նրա օգտին իր ձայնն է տվել 35 923 969 մարդ։ Նրա ամենալուրջ մրցակիցը՝ ընդդիմադիր Սոչիտլ Գալվեսը, ստացել է ձայների 27,45 %-ը, իսկ երրորդ տեղն զբաղեցրած Խորխե Ալվարես Մեյնեսը՝ 10,32 %-ը։
Քվեարկությանը մասնակցել է Մեքսիկայի 60 114 180 քաղաքացի։ Մասնակցությունը կազմել է 61,04 %։
Հունիսի 2-ին կայացած ընդհանուր ընտրություններում մեքսիկացիները նաև քվեարկել են կոնգրեսի նոր կազմի համար, որոշել են 8 նահանգների նահանգապետներին և Մեխիկոյի քաղաքապետին։ «Շարունակենք միասին պատմություն կերտել» կառավարամետ կոալիցիան մեծամասնություն է ապահովել խորհրդարանի երկու պալատներում, ինչպես նաև հաղթել է 6 նահանգներում նահանգապետների ընտրություններում։ Մեխիկոյի քաղաքապետի ընտրություններում հաղթել է կոալիցիայի թեկնածու Կլարա Բրուգադան։
Մեքսիկայի նոր նախագահի երդմնակալությունը տեղի կունենա ընտրություններից չորս ամիս անց՝ հոկտեմբերի 1-ին։ Մեքսիկայի Կոնգրեսի նոր կազմն առաջին նիստը կանցկացնի դրանից մեկ ամիս շուտ:
Այս ընտրություններն առանձնացել են բռնությունների մեծ մակարդակով։ Քրեական կազմակերպությունների կողմից սպանվել են տասնյակ քաղաքական թեկնածուներ և դիմորդներ։

В Мексике обнародовали официальные данные о президентских выборах
Национальный избирательный институт Мексики завершил подсчет голосов на президентских выборах, состояшихся 2 июня.
Согласно данным, опубликованным на сайте ведомства, победительница Клаудия Шейнбаум получила голоса 59,76 % избирателей, став первой женщиной-президентом страны. За нее проголосовали 35 923 969 человек. Ее самая серьезная соперница, оппозиционер Сочитль Гальвес, набрала 27,45 % голосов, занявший третье место Хорхе Альварес Мейнс набрал 10,32 %.
В голосовании приняли участие 60 114 180 граждан Мексики. Явка составила 61,04 %.
На всеобщих выборах 2 июня мексиканцы также проголосовали за новый состав Конгресса, определив губернаторов 8 штатов и мэра Мехико. Проправительственная коалиция “Продолжим вместе творить историю” получила большинство в обеих палатах парламента, также победила на выборах губернаторов в 6 штатах. На выборах мэра Мехико победила кандидат от коалиции Клара Бругада.
Инаугурация нового президента Мексики состоится через четыре месяца после выборов, 1 октября. Новый состав мексиканского конгресса проведет первую сессию за месяц до этого.
Эти выборы отличились высоким уровнем насилия. Десятки политических кандидатов и политиков были убиты преступными организациями.