Ֆրանսիան Կիևին կտրամադրի «Mirage 2000-5» կործանիչներ և կվերապատրաստի 4500 ուկրաինացի զինվորի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիան Ուկրաինային կփոխանցի «Mirage 2000-5» կործանիչ ինքնաթիռներ, ինչպես նաև ուկրաինացի օդաչուներին կվերապատրաստի դրանք կառավարելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France24 պարբերականը՝ վկայակոչելով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին։
Ֆրանսիայի ղեկավարը հայտնել է, որ հունիսի 7-ին իր ուկրաինացի պաշտոնակից Վլադիմիր Զելենսկիի հետ Ելիսեյան պալատում հանդիպման ժամանակ կառաջարկի, որ օդաչուների վերապատրաստումը սկսվի հենց այս ամռանը։
«Դրա համար հարկավոր է 5-6 ամիս։ Այնպես որ, մինչև այս տարվա վերջ օդաչուներ կլինեն։ Օդաչուները կվերապատրաստվեն Ֆրանսիայում», - ասել է Մակրոնը։
Նա չի հստակեցրել, թե քանի կործանիչ կմատակարարվի Կիևին։
Մակրոնը նաև նշել է, որ Ֆրանսիան կհանդերձի և կվերապատրաստի 4500 ուկրաինացի զինվորի, որպեսզի նրանք կարողանան Ուկրաինա վերադառնալուն պես անցնել ինքնապաշտպանության։
Մակրոնը հայտնել է, որ Ուկրաինայի նախագահը և պաշտպանության նախարարը պաշտոնական նամակում իրենց արևմտյան գործընկերներին խնդրել են ռազմական հրահանգիչներ ուղարկել և վերապատրաստել ուկրաինացի զինվորներին հենց Ուկրաինայում։
France24-ը նշում է, որ ըստ որոշ ենթադրությունների՝ Զելենսկիի հետ հունիսի 7-ին կայանալիք հանդիպումից հետո Մակրոնը կարող էր հայտարարել Ուկրաինա ֆրանսիացի հրահանգիչներ ուղարկելու մասին։ Սակայն Ֆրանսիայի նախագահը նշել է, որ աշխատում է գործընկերների հետ և իրենք կգործեն՝ «հավաքական որոշման հիման վրա»։

Macron to supply Ukraine with Mirage 2000-5 warplanes and train pilots and troops in France
YEREVAN, JUNE 7, ARMENPRESS. France will transfer Mirage 2000-5 fighter jets to Ukraine and train their Ukrainian pilots as part of a new military cooperation with Kyiv, President Emmanuel Macron announced on Thursday, France24 reports.
“Tomorrow we will launch a new cooperation and announce the transfer of Mirage 2000-5” fighter jets to Ukrainemade by French manufacturer Dassault and train their Ukrainian pilots in France,” Macron told French TV.
Macron said he would offer Ukrainian President Volodymyr Zelenskywhen the two meet for talks at the Elysee Palace in Parison Friday that the pilots be trained from this summer.
“You need normally between five-six months. So, by the end of the year there will be pilots. The pilots will be trained in France,” France24 cites him as saying.
He did not specify how many of the fighter jets would be delivered.
He said France would equip and train an entire brigade of 4,500 Ukrainian soldiers so they can defend themselves when they return to Ukraine from training.
Macron said Ukraine has asked its Western allies to send military instructors to train its forces on its soil to meet the growing challenge to build up troop numbers, the report adds.
“The Ukrainian president and his minister of defence asked all the allies - 48 hours ago in an official letter - saying ‘we need you to train us quicker and that you do this on our soil’,” Macron said.
According to France24, there had been speculation that Macron could swiftly announce the sending of French instructors to Ukraine, even after his talks with Zelensky on Friday. But he said France and its allies would come together and decide and also emphasized that he did not believe any such moves by Paris were “escalatory”.