Ֆրանսիան Կիևին կտրամադրի «Mirage 2000-5» կործանիչներ և կվերապատրաստի 4500 ուկրաինացի զինվորի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիան Ուկրաինային կփոխանցի «Mirage 2000-5» կործանիչ ինքնաթիռներ, ինչպես նաև ուկրաինացի օդաչուներին կվերապատրաստի դրանք կառավարելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France24 պարբերականը՝ վկայակոչելով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին։
Ֆրանսիայի ղեկավարը հայտնել է, որ հունիսի 7-ին իր ուկրաինացի պաշտոնակից Վլադիմիր Զելենսկիի հետ Ելիսեյան պալատում հանդիպման ժամանակ կառաջարկի, որ օդաչուների վերապատրաստումը սկսվի հենց այս ամռանը։
«Դրա համար հարկավոր է 5-6 ամիս։ Այնպես որ, մինչև այս տարվա վերջ օդաչուներ կլինեն։ Օդաչուները կվերապատրաստվեն Ֆրանսիայում», - ասել է Մակրոնը։
Նա չի հստակեցրել, թե քանի կործանիչ կմատակարարվի Կիևին։
Մակրոնը նաև նշել է, որ Ֆրանսիան կհանդերձի և կվերապատրաստի 4500 ուկրաինացի զինվորի, որպեսզի նրանք կարողանան Ուկրաինա վերադառնալուն պես անցնել ինքնապաշտպանության։
Մակրոնը հայտնել է, որ Ուկրաինայի նախագահը և պաշտպանության նախարարը պաշտոնական նամակում իրենց արևմտյան գործընկերներին խնդրել են ռազմական հրահանգիչներ ուղարկել և վերապատրաստել ուկրաինացի զինվորներին հենց Ուկրաինայում։
France24-ը նշում է, որ ըստ որոշ ենթադրությունների՝ Զելենսկիի հետ հունիսի 7-ին կայանալիք հանդիպումից հետո Մակրոնը կարող էր հայտարարել Ուկրաինա ֆրանսիացի հրահանգիչներ ուղարկելու մասին։ Սակայն Ֆրանսիայի նախագահը նշել է, որ աշխատում է գործընկերների հետ և իրենք կգործեն՝ «հավաքական որոշման հիման վրա»։

Франция передаст Киеву истребители “Мираж 2000-5” и обучит 4500 украинских военных
Франция передаст Украине истребители “Мираж 2000-5”, а также обучит украинских пилотов управлять ими. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает France24, со ссылкой на заявление президента Франции Эммануэля Макрона.
Макрон сообщил, что 7 июня на встрече со своим украинским коллегой Владимиром Зеленским в Елисейском дворце он предложит начать обучение пилотов этим же летом.
Он добавил, что на обучение нужно 5-6 месяцев. К концу этого года пилоты будут готовы. Они будут учиться во Франции.
Он не уточнил, сколько истребителей будет поставлено Киеву.
Макрон также отметил, что Франция обучит и 4500 украинских солдат, чтобы они могли вести самооборону, как только вернутся в Украину.
Макрон сообщил, что президент Украины и министр обороны в официальном письме попросили своих западных коллег направить военных инструкторов и обучать украинских солдат в самой Украине.
France24 отмечает, что, по некоторым предположениям, после встречи с Зеленским 7 июня Макрон может объявить об отправке французских инструкторов в Украину. Однако президент Франции отметил, что он работает с коллегами, и они будут действовать на основе коллективного решения.