Անգլիայի ափերի մոտ 84 անօրինական միգրանտների տեղափոխող նավակ է շրջվել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անօրինական միգրանտների տեղափոխող նավակը շրջվել է Անգլիայի Քենթի կոմսության ափերի մոտ՝ նրա վրա գտնվող բոլոր 84 մարդկանց նետելով ծովը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Telegraph պարբերականը՝ նշելով, որ հաջողվել է ջրից դուրս բերել բոլոր 84 ուղևորներին, այդ թվում՝ վեց ամսական երեխայի։
Միգրանտներին փրկելու գործողություններին մասնակցել են բրիտանացի և ֆրանսիացի փրկարարները։
Ըստ հրատարակության տեղեկատվության՝ մի խումբ անօրինական միգրանտներ երեխաների հետ փորձել են ռետինե նավակով Ֆրանսիայից անցնել Մեծ Բրիտանիա, սակայն Լա Մանշի նեղուցի կենտրոնում շարժիչը խափանվել է։ Նավակը կողաշրջվել է, երբ ուղևորները փորձել են այն հետ շրջել դեպի Ֆրանսիայի ափ:
Վերջին տարիներին մեծապես աճել է անօրինական միգրանտների թիվը, որոնք փչովի նավակներով Լա Մանշի ջրերով հասնում են Անգլիայի ափեր:
2018 թվականից ի վեր միայն այդ եղանակով ավելի քան 110 հազար անօրինական միգրանտներ են տեղափոխվել Մեծ Բրիտանիա՝ չնայած իշխող Պահպանողական կուսակցության՝ խնդիրը լուծելու խոստումներին։ Այս տարի ապօրինի ծովային երթուղուց արդեն օգտվել է 10 745 մարդ՝ 41,2 %-ով ավելի, քան 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածում, երբ նույն ճանապարհով Բրիտանիա էր հասել 7610 մարդ։

More than 80 migrants rescued after dinghy capsizes in the Channel
YEREVAN, JUNE 6, ARMENPRESS. A major rescue operation was launched in the Channel after a six-month-old baby was among more than 80 migrants thrown into the sea when their dinghy capsized, the Telegraph reports.
Three children including the six-month-old were said to be on the small boat whose engine failed after it had crossed the midway point in the Channel.
According to the report, witnesses said it had turned back before flipping, throwing all 84 migrants on the dinghy into the sea.
Early reports suggested that all the migrants had been rescued by the Abalone, a French navy vessel, and the UK’s Taku, a Border Force vessel.
It comes after 234 migrants crossed the Channel on Tuesday, taking the total so far this year to 10,745, up 41.2 per cent on the same period last year when 7,610 reached the UK.