ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է, որ Ուկրաինա զինվորականներ ուղարկելու պլաններ չկան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը, մեկնաբանելով Ֆրանսիայի կողմից Ուկրաինա ռազմական հրահանգիչներ ուղարկելու հնարավորության հարցը, հայտարարել է, որ դաշինքն ուկրաինական տարածքում զինվորականներ տեղաբաշխելու պլաններ չունի, սակայն դաշինքի անդամներն իրավունք ունեն Կիևին «բազմակողմ աջակցություն» ցուցաբերել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ստոլտենբերգը հայտարարել է Ֆինլանդիայում այդ երկրի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Ուկրաինան, միջազգային իրավունքին համապատասխան, ինքնապաշտպանության իրավունք ունի: Մենք իրավունք ունենք աջակցություն ցուցաբերել Ուկրաինային: Դաշնակիցները տարբեր ձևերով օգնություն են ցուցաբերում Ուկրաինային: ՆԱՏՕ-ն Ուկրաինայում ուժեր տեղաբաշխելու պլաններ չունի», - ասել է նա։
Ստոլտենբերգի խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ն աշխատում է Ուկրաինային կայուն, երկարաժամկետ աջակցություն և անհրաժեշտ երկարաժամկետ ֆինանսավորում ապահովելու ուղղությամբ։
Ըստ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ղեկավարի՝ Ուկրաինային տրվող օգնության ընթացքում դադարները չպետք է կրկնվեն, իսկ ռազմական աջակցության առումով Ուկրաինային հարկավոր է «կանխատեսելիություն և հաշվետվողականություն»։

Генеральный секретарь НАТО заявил, что не планирует отправлять военных в Украину
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг, говоря о вероятности отправки Францией военных инструкторов в Украину, заявил, что у альянса нет планов размещения войск на территории Украины, однако члены альянса имеют право оказывать Киеву “разностороннюю поддержку”.
Как передает “Арменпресс”, Столтенберг заявил об этом в Финляндии на совместной пресс-конференции с президентом этой страны Александром Стуббом.
“Украина в соответствии с международным правом имеет право на самооборону. Мы имеем право оказывать Украине поддержку. Союзники оказывают помощь Украине разными способами. У НАТО нет планов на размещение сил на Украине”, - сказал он.
По словам Столтенберга, НАТО работает над предоставлением Украине стабильной, долгосрочной поддержки и необходимого долгосрочного финансирования.
По мнению главы Североатлантического альянса, паузы в помощи Украине не должны повторяться, а в плане военной поддержки Украина нуждается в предсказуемости и подотчетности.