ԵՄ-ում մեկնարկում են Եվրոպական խորհրդարանի ընտրությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունում հունիսի 6-ին մեկնարկում են Եվրախորհրդարանի (ԵԽ) ընտրությունները, որոնք կտևեն մինչև հունիսի 9-ը ներառյալ։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը:
Նիդեռլանդներն ընտրությունները կանցկացնի հունիսի 6-ին, Իռլանդիան` հունիսի 7-ին, Լատվիան, Մալթան, Սլովակիան` հունիսի 8-ին: Չեխիան կքվեարկի երկու օր՝ հունիսի 7-ին և 8-ին, իսկ Իտալիան՝ հունիսի 8-ին և 9-ին: ԵՄ մյուս պետություններն ընտրությունները կանցկացնեն հունիսի 9-ին։
Եվրոպայի ավելի քան 370 միլիոն քաղաքացի իրավունք ունի քվեարկել ԵՄ 27 պետություններում՝ ընտրելու Եվրախորհրդարանի 720 անդամի։
Ընտրությունները կանցկացվեն մեկ փուլով։ Քվեարկությունն անցկացվում է քաղաքական կուսակցությունների կամ կոալիցիաների կողմից առաջադրված թեկնածուների ամբողջական ցուցակներով։ Ցուցակները, որոնք չեն հավաքում ձայների 5 տոկոսը, չեն անցնում ԵԽ:
Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստը նախատեսված է հուլիսի 16-19-ը Ստրասբուրգում։ Ընտրված եվրապատգամավորները կկազմեն քաղաքական խմբակցություններ, կընտրվի Եվրախորհրդարանի ղեկավարությունը, և կբաշխվեն մյուս կազմակերպական պաշտոնները:
Դրան կհաջորդի ԵՄ երկրների ղեկավարների և Եվրախորհրդարանի կողմից Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) նախագահի ընտրությունը և ԵՀ գործադիր խորհրդի ձևավորումը` 27 եվրահանձնակատարով։
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարի պաշտոնում ընտրվելու համար թեկնածուն նախ պետք է ստանա ԵՄ 27 երկրների ղեկավարների որակյալ մեծամասնության աջակցությունը։ Դրանից հետո նա պետք է առնվազն 361 ձայն հավաքի Եվրախորհրդարանի 720 նոր պատգամավորներից։
Եվրահանձնաժողովի ներկայիս ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենն արդեն հայտարարել է նախագահական երկրորդ մանդատ ստանալու իր ցանկության մասին։ Մարտի սկզբին աջ կենտրոնամետ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը, որն ունի Եվրախորհրդարանում ամենամեծ խմբակցությունը, վեհաժողովի ժամանակ հաստատել է նրա թեկնածությունը Եվրահանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում երկրորդ ժամկետի համար։

В ЕС начинаются выборы в Европейский парламент
6 июня в Евросоюзе начинаются выборы в Европейский парламент (ЕП), которые продлятся до 9 июня включительно. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на агентство “Интерфакс”.
Нидерланды проведут выборы 6 июня, Ирландия - 7 июня, Латвия, Мальта, Словакия - 8 июня. Чехия будет голосовать два дня, 7 и 8 июня, Италия, также - 8 и 9 июня. Остальные страны ЕС проведут выборы 9 июня.
На выборах 720 членов Европейского парламента право голоса имеют более 370 миллионов европейских граждан 27 стран ЕС.
Выборы пройдут в один тур. Голосование проводится по полным спискам кандидатов, выдвинутых политическими партиями или коалициями. Списки, не набравшие 5 % голосов, в ЕП не проходят.
Сессия Европарламента в Страсбурге запланирована на 16-19 июля. Избранные депутаты Европарламента сформируют политические фракции, будет избрано руководство Европарламента и распределены другие организационные должности.
За этим последуют выборы председателя Европейской комиссии (ЕК) лидерами стран ЕС и Европейского парламента, а также формирование Исполнительной коллегии ЕК в составе 27 еврокомиссаров.
Чтобы быть избранным на должность главы Еврокомиссии, кандидат должен вначале получить поддержку квалифицированного большинства лидеров 27 стран ЕС. После этого он должен набрать не менее 361 голоса от 720 новых членов Европарламента.
Действующая глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен уже заявила о своем желании получить второй председательский мандат. В начале марта правоцентристская Европейская народная партия, имеющая самую крупную фракцию в Европарламенте, в ходе ассамблеи одобрила ее кандидатуру на второй срок на посту председателя Еврокомиссии.