Իսրայելը Լիբանանում սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող զինամթերք է օգտագործել. Human Rights Watch
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպությունը հայտարարել է, որ Իսրայելը 2023 թ. հոկտեմբերից ի վեր սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող զինամթերք է օգտագործել Լիբանանի հարավում՝ «լուրջ վտանգի տակ դնելով քաղաքացիական անձանց և նպաստելով նրանց տեղահանմանը»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին իրավապաշտպան կազմակերպությունը հայտարարություն է տարածել իր կայքում:
«Human Rights Watch-ը հաստատել է 2023 թ. հոկտեմբերից ի վեր իսրայելական զորքերի կողմից սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող զինամթերքի օգտագործումը Լիբանանի հարավային առնվազն 17 մունիցիպալիտետներում, այդ թվում՝ հինգ մունիցիպալիտետում, որտեղ օդում պայթող զինամթերքն անօրինական կերպով կիրառել են բնակելի շրջաններում», - ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ։
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նման եզրակացությունների է հանգել հարավային Լիբանանի ութ բնակիչների հետ հարցազրույցներ անցկացնելուց հետո, ինչպես նաև դիտարկելով երկրի այս հատվածից արված շուրջ հինգ տասնյակ լուսանկարներն ու տեսանյութերը:
Նշվում է, որ հինգ մունիցիպալիտետներում օդում պայթած ֆոսֆոր պարունակող զինամթերքն ընկել է բնակելի շենքերի տանիքներին։ Բնակավայրերից մեկի ղեկավարը հայտնել է, որ արդյունքում երկու մարդ շնչահեղձությամբ տեղափոխվել է հիվանդանոց։ Կազմակերպության տվյալներով՝ սպիտակ ֆոսֆորի կիրառման պատճառով Լիբանան-Իսրայել սահմանի մի շարք գյուղերի բնակիչներ ստիպված են եղել լքել իրենց մշտական ​​բնակության վայրերը։
Կազմակերպությունը մեջբերում է Լիբանանի առողջապահության նախարարության տվյալները, որոնց համաձայն՝ մայիսի 28-ի դրությամբ սպիտակ ֆոսֆորի ներգործությունից առնվազն 173 մարդ է տուժել 2023 թ. հոկտեմբերից ի վեր:

Израиль использовал в Ливане боеприпасы, содержащие белый фосфор: Human Rights Watch
Правозащитная организация “Human Rights Watch” заявила, что Израиль с октября 2023 года на юге Ливана применял боеприпасы с белым фосфором, подвергая серьезному риску гражданское население и способствуя его перемещению. Как передает “Арменпресс”, правозащитная организация опубликовала заявление об этом на своем сайте.
“Human Rights Watch подтвердила использование израильскими войсками боеприпасов с белым фосфором, по меньшей мере, в 17 муниципалитетах на юге Ливана с октября 2023 года, включая пять муниципалитетов, где взрывающиеся в воздухе боеприпасы были незаконно применены над населенными жилыми районами, говорится в заявлении организации.
К таким выводам правозащитная организация пришла после проведения интервью с восемью жителями южного Ливана, а также просмотра около пяти десятков фотографий и видео, сделанных из этой части страны.
Отмечается, что в пяти муниципалитетах взорвавшиеся в воздухе боеприпасы, содержащие фосфор, упали на крыши жилых домов. Глава одного из населенных пунктов сообщил, что в результате два человека были доставлены в больницу с удушьем. По данным организации, из-за применения белого фосфора жители ряда деревень на ливано-израильской границе были вынуждены покинуть места постоянного проживания.
Организация приводит данные Министерства здравоохранения Ливана, согласно которым по состоянию на 28 мая от воздействия белого фосфора с октября 2023 года пострадали, по меньшей мере, 173 человека.