Լիտվան հայտարարել է Բալթիկ ծովում ՆԱՏՕ-ի երկրների խոշոր զորավարժությունների մեկնարկի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բալթիկ ծովում hունիսի 5-ին մեկնարկում են ՆԱՏՕ-ի BALTOPS 24 լայնածավալ զորավարժությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հաղորդագրություն են տարածել Լիտվայի զինված ուժերը:
Լիտվական կողմը Կլայպեդայի նավահանգստում զորավարժություններին նախապատրաստվելու շրջանակներում սպասում է ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների ավելի քան 30 ռազմանավի, ավելի քան 4 000 զինվորական նավաստիների, ծովային հետևակների, ռազմածովային ավիացիայի և ռազմածովային ուժերի այլ մասնագետների։
Հունիսի 5-6-ին Կլայպեդա ժամանող նավերի ներկայացուցիչները կմասնակցեն ծովում գործողությունների համակարգման խորհրդաժողովին։ Լիտվայում այն անցկացվում է երկրորդ անգամ:
Զորավարժությունների ընթացքում կիրականացվեն ծովային դեսանտի ափհանում, կրակային աջակցություն, հակասուզանավային պայքար, հակաօդային պաշտպանություն, ականների որոնում և վնասազերծում, վերջրյա և ստորջրյա հեռակառավարվող սարքերի գործողություններ և այլն։
Լիտվայի ռազմածովային ուժերի հրամանատար Գեդրյուս Պրեմենեցկասն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ռազմավարական զորավարժությունների նպատակներից մեկը «ՆԱՏՕ-ի միասնությունը, ագրեսորներին ցանկացած հակահարված տալու վճռականությունը ցուցադրելն է»:
Շվեդիան որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ առաջին անգամ է մասնակցում զորավարժություններին։ Սակայն երկիրը BALTOPS-ի անդամ է 1990 թվականից։
Զորավարժությունները կազմակերպվում են Եվրոպայում և Աֆրիկայում ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի հրամանատարության և ԱՄՆ 6-րդ նավատորմի կողմից: Զորավարժությունների հրամանատարությունն ու ղեկավարումը կապահովի ՆԱՏՕ-ի հարվածային ուժերի և աջակցության շտաբը

Литва объявила о начале крупных военных учений стран НАТО на Балтийском море
Широкомасштабные военные учения стран НАТО BALTOPS 24 начались 5 июня на Балтийском море. Сообщение об этом, как передает «Арменпресс», распространили Вооруженные силы Литвы.
В рамках подготовки к военным учениям в Клайпедском порту литовская сторона ожидает более 30 боевых кораблей союзников по НАТО, более 4000 военных моряков, морских пехотинцев, морской авиации и других специалистов военно-морских сил.
5-6 июня представители прибывающих в Клайпеду кораблей примут участие в совещании по координации действий на море. В Литве оно проводится во второй раз.
В ходе учений будут осуществляться высадка морского десанта, огневая поддержка, противолодочная борьба, противовоздушная оборона, поиск и обезвреживание мин, работа надводных и подводных дистанционно управляемых устройств и т.д.
Командующий ВМС Литвы Гедрюс Пременецкас ранее заявил, что одна из целей стратегических учений – «продемонстрировать единство НАТО, решимость дать любой отпор агрессорам».
Швеция в качестве члена НАТО впервые принимает участие в военных учениях. Однако членом BALTOPS страна является с 1990 года.
Учения организуются командованием ВМС США в Европе и Африке и 6-м флотом США. Командование и управление учениями будет обеспечивать штаб Ударных сил и поддержки НАТО.