Բայդենը Եվրոպայում գտնվելու ժամանակ երկու անգամ կհանդիպի Զելենսկիի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Եվրոպայում գտնվելու ընթացքում երկու հնարավորություն կունենա Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ շփվելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը։
«Նախագահը շաբաթվա ընթացքում երկու էական հնարավորություն կունենա Զելենսկիի հետ շփումների համար», - ասել է նա լրագրողներին, որոնք Եվրոպա ուղևորության ժամանակ Բայդենին ուղեկցում էին Ֆրանսիա մեկնող ինքնաթիռում:
Սալիվանը պարզաբանել է, որ նման հնարավորություններ կլինեն Ֆրանսիայում գտնվելու ընթացքում՝ Նորմանդիայում դաշնակիցների զորքերի ափհանման 80-ամյակին նվիրված միջոցառումների և Իտալիայում G7-ի գագաթնաժողովի ժամանակ, որին ներկա կլինեն երկու նախագահները։

Biden to meet with Zelensky in France and at G7 in Italy
YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS. US President Joe Biden will meet with Ukraine's Volodymyr Zelensky in Normandy, France, this week and then again at the G7 meeting in Italy, Barron’s reports citing the White House National Security Advisor Jake Sullivan.
While in Normandy for the 80th anniversary of the World War II D-Day landings this week, Biden will "have the opportunity to sit down with President Zelensky" Sullivan told reporters traveling to Paris.
"He'll have an engagement with him to talk about the state of play in Ukraine and how we can continue and deepen our support for Ukraine," Sullivan said.
Biden is also set to see Zelensky again at the meeting of the Group of Seven leading economies in Bari, Italy, from June 13-15, which will focus on using frozen Russian funds to support Ukraine's war effort, he said.
"So, in the course of a little more than a week, the president will have two substantive engagements with President Zelensky," Sullivan said.