Հայաստանում 16 դպրոցում ներդրվել է «Արհեստական բանականություն» դասընթաց
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում նախորդ տարի մասնավորի հետ համագործակցությամբ 16 դպրոցում ներդրվել է «Արհեստական բանականություն» դասընթաց: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝այս մասին ասաց Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկմանը:
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորեց կրեդիտային համակարգի ներդրումն ավագ դասարաններում, որի շրջանակներում դպրոցների կրեդիտները ճանաչվում են բուհերի կողմից:
«Այս շրջանակում նաև մասնավորի հետ համագործակցությամբ 16 դպրոցներում «Արհեստական բանականություն» դասընթաց ենք ներդրել: Այս իմաստով մեր երկիրն աշխարհում առաջին երկրներից մեկն է, որ արդեն դպրոցական մակարդակում նման ծրագիր ունի»,-ասաց նախարարը:

YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS. In cooperation with the private sector, an "Artificial Intelligence" course was implemented in 16 schools in Armenia last year, stated by the Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan at the joint session of the NA Standing Committees during the discussion of the annual report "On the implementation of the Armenia state budget 2023".
Zhanna Andreasyan highlighted the introduction of the credit system in senior classes, within the framework of which school credits are recognized by universities.
"Within this framework, in cooperation with the private sector, we introduced an "Artificial Intelligence" course in 16 schools. In this sense, our country is one of the first countries in the world that already has such a program at the school level," said the minister.