Մոդիի կոալիցիան հաղթանակ է տարել Հնդկաստանի խորհրդարանական ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ազգային դեմոկրատական դաշինքը» (NDA – National Democratic Alliance)՝ վարչապետ Նարենդրա Մոդիի «Հնդկաստանի ժողովրդական կուսակցության» (BJP – Bharatiya Janata Party) գլխավորությամբ, Հնդկաստանի խորհրդարանի ստորին պալատի՝ Լոկ Սաբհայի ընտրությունների արդյունքներով ստացել է 543 տեղերից 293-ը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է The Times of India պարբերականը։
Հնդկաստանի ժողովրդական կուսակցությունն զբաղեցրել է առաջին տեղը՝ ստանալով 240 մանդատ, սակայն կուսակցությունը չի ստացել մեծամասնություն ունենալու համար անհրաժեշտ 272 ձայնը: Կառավարություն կազմելու համար BJP-ին հարկավոր կլինի իր գլխավորած NDA դաշինքի աջակցությունը։ 2019 թվականի նախորդ ընտրություններում BJP-ն ստացել էր 303 մանդատ, իսկ NDA-ը՝ 352։
Հնդկաստանում վերլուծաբանները նշում են ընդդիմության խոշոր հաջողությունը. 28 կուսակցություններից բաղկացած I.N.D.I.A. (Indian National Developmental Inclusive Alliance - «Հնդկաստանի զարգացման ազգային ներառական դաշինք») կոալիցիան ստացել է 234 տեղ: Դաշինքի առաջատար կուսակցությունը՝ «Հնդկաստանի ազգային կոնգրեսը», մեծացրել է ստորին պալատում իր ներկայացուցչությունը՝ 52-ից հասցնելով մինչև 99-ի։
Մոդին հավակնում է երրորդ անգամ անընդմեջ դառնալ Հնդկաստանի կառավարության ղեկավար։
Հնդկաստանում տեղի ունեցած ընտրություններն ամենախոշորն էին աշխարհում։ Դրանք սկսվել էին ապրիլի 19-ին և անցկացվել յոթ փուլով։ Ընտրություններին կար գրեթե 1 միլիարդ գրանցված ընտրող։

YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS. India’s Prime Minister Narendra Modi is set to retain power as his Bharatiya Janata Party (BJP)-led National Democratic Alliance (NDA) secures 293 seats in the 543-seat lower house of India’s bicameral Parliament, the Lok Sabha, according to NDTV.
The BJP, whose candidates contested in the name of Modi, won in 240 seats, falling short of the 272 majority mark and needing the support of allies in the party-led NDA for government formation, a far cry from the 303 and 282 seats it had won in 2019 and 2014, respectively, to have a majority on its own, NDTV adds.
The opposition coalition of 28 parties, I.N.D.I.A. (Indian National Developmental Inclusive Alliance), secured 234 seats. The Congress, which is part of the opposition bloc, won 99 seats compared to 52 it won in 2019.
More than640 million votes were to be counted in the world's largest election held in seven phases over six weeks. Almost a billion people were registered to vote.