Բայդենը Կատարի էմիրի հետ քննարկել է Գազայի հատվածում համաձայնության հասնելու ուղիները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Կատարի էմիր Թամիմ բեն Համադ ալ Թանիի հետ քննարկել է Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև հրադադարի և պատանդների ազատ արձակման համաձայնագիրը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։
«Նրանք հաստատել են, որ համապարփակ զինադադարի և պատանդների ազատ արձակման մասին համաձայնագիրը, որն այժմ քննարկվում է, կոնկրետ ճանապարհային քարտեզ է առաջարկում Գազայում ճգնաժամին վերջ դնելու համար: Նախագահը հաստատել է Իսրայելի պատրաստակամությունը՝ առաջ շարժվելու ՀԱՄԱՍ-ին առաջարկված պայմաններով», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ Սպիտակ տան՝ նախագահ Բայդենը հաստատել է, որ ԱՄՆ-ն Եգիպտոսի ու Կատարի հետ միասին աշխատելու է համաձայնագրի պայմանների ամբողջական կատարումն ապահովելու վրա։
ԱՄՆ նախագահը Կատարի էմիրին կոչ է արել ձեռնարկել «բոլոր անհրաժեշտ միջոցները, որ ՀԱՄԱՍ-ը համաձայնի գործարքին»։
Բայդենը հայտնել է, որ ՀԱՄԱՍ-ը «միակ խոչընդոտն է լիակատար զինադադարի և Գազայի բնակչությանն օգնություն ցուցաբերելու ճանապարհին»։
«Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել էմիրին և նրա բարձրաստիճան թիմին Գազայում պահվող բոլոր պատանդներին ազատելու անխոնջ ջանքերի համար և համաձայնել է շարունակել սերտ համակարգումն առաջիկա օրերին», - հավելել են Սպիտակ տանը:

Байден обсудил с эмиром Катара пути достижения соглашения по Палестине
Президент США Джо Байден и эмир Катара Тамим бен Хамад Аль Тани обсудили соглашение между Израилем и ХАМАС по прекращению огня и освобождению заложников. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает пресс-служба Белого дома.
“Они подтвердили, что соглашение о всеобъемлющем прекращении огня и освобождении заложников, которое сейчас находится на рассмотрении, предлагает конкретную дорожную карту для прекращения кризиса в Газе. Президент подтвердил готовность Израиля продвигаться вперед на условиях, которые сейчас предложены ХАМАС”, - говорится в сообщении.
Согласно сообщению Белого дома, президент Байден подтвердил, что США будут работать вместе с Египтом и Катаром, чтобы обеспечить полную реализацию условий соглашения.
Президент США призвал эмира Катара принять “все необходимые меры, чтобы добиться от ХАМАС согласия на сделку”.
Байден заявил, что ХАМАС является “единственным препятствием на пути к полному прекращению огня и оказанию помощи народу Газы”.
“Президент поблагодарил эмира и его высокопоставленную команду за их неустанные усилия по освобождению всех заложников, удерживаемых в секторе Газа, и согласился продолжить тесную координацию в ближайшие дни”, - добавили в Белом доме.