Ներկա ժամանակները պահանջում են մեծ և կայուն ներդրում. Հնդկաստանի վարչապետի հոդվածը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին հոդված է հրապարակել «Նոր նպատակներ Կանյակումարիի մտահայումներից»: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հոդվածի՝ ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպանության տրամադրած թարգմանությունը:
«Իմ հայրենակից հնդիկներ,
Ժողովրդավարության ամենամեծ փառատոնը՝ 2024 թվականի Լոկ Սաբհայի ընտրություններն այսօր ավարտվում են մեր երկրում, որը Ժողովրդավարության մայրն է: Կաննյակումարիում եռօրյա հոգևոր ճանապարհորդությունից հետո ես հենց նոր նստեցի Դելի տանող ինքնաթիռ: Օրվա ընթացքում Կաշիում և բազմաթիվ այլ տեղերում քվեարկութուն էր ընթանում:
Իմ միտքը լի է այնքան փորձառություններով և զգացմունքներով... Ես զգում եմ էներգիայի անսահման հոսք իմ ներսում: 2024 թվականի Լոկ Սաբհայի ընտրություններն առաջինն են Ամրիտ Կաալում։ Ես սկսեցի իմ քարոզարշավը մի քանի ամիս առաջ Միրութից՝ 1857 թվականի Առաջին Անկախության պատերազմի վայրից: Այդ ժամանակից ի վեր ես անցել եմ մեր մեծ երկրի երկայնքով և լայնքով: Այս ընտրությունների վերջին հանրահավաքը ինձ տարավ Փենջաբում գտնվող Հոշիարպուր՝ մեծ գուրուների երկիր և վայր, որը կապված է Սուրբ Ռավիդաս Ջիի հետ: Դրանից հետո ես եկա Կաննյակումարի՝ Մայր Բհարտիի ոտքերի մոտ։
Բնական է, որ ընտրությունների եռանդն արձագանքում էր իմ սրտում ու մտքում։ Հանրահավաքներում և ռոուդ-շոուներում երևացող դեմքերի բազմությունը հայտնվեց իմ աչքի առաջ։ Մեր Նարի Շակտիի օրհնությունները… վստահությունը, ջերմությունը. այս ամենը շատ խոնարհեցնող փորձառություն էր: Աչքերս խոնավանում էին... Ես մտա «սադհանա» (մեդիտատիվ վիճակ): Եվ հետո, բուռն քաղաքական բանավեճերը, հարձակումներն ու հակահարձակումները, ընտրություններին այնքան բնորոշ մեղադրանքների ձայներն ու խոսքերը… դրանք բոլորն անհետացան դատարկության մեջ։ Անջատման զգացում առաջացավ իմ մեջ... միտքս ամբողջովին կտրվեց արտաքին աշխարհից:
Նման հսկայական պարտականությունների ֆոնին մեդիտացիան դառնում է դժվար, բայց Կաննյակումարիի երկիրը և Սվամի Վիվեկանանդայի ոգեշնչման շնորհիվ այն անջանք դարձավ: Ես ինքս՝ որպես թեկնածու, իմ քարոզարշավը թողեցի իմ սիրելի Կաշիի բնակիչների ձեռքը և եկա այստեղ։
Ես նաև շնորհակալ եմ Աստծուն, որ ի ծնե ինձ ներշնչել է այս արժեքները, որոնք ես փայփայել եմ և փորձել եմ արդարացնել այդ սպասելիքները: Ես նաև մտածում էի, թե ինչ էր զգում Սվամի Վիվեկանանդան իր մեդիտացիայի ընթացքում հենց Կաննյակումարիի այս վայրում: Իմ մեդիտացիայի մի մասն անցավ նման մտքերի հոսքի մեջ։
Այս կտրված վիճակի, խաղաղության ու լռության մեջ անընդհատ մտածում էի Բհարատի պայծառ ապագայի, Բհարատի նպատակների մասին։ Կաննյակումարիի ծագող արևը նոր բարձունքներ տվեց իմ մտքերին, օվկիանոսի լայնությունը ընդլայնեց իմ գաղափարները, և հորիզոնի լայնությունը անընդհատ ստիպեց ինձ գիտակցել տիեզերքի խորքերում ներկառուցված միասնությունը, Միասնականությունը: Թվում էր, թե տասնամյակներ առաջ Հիմալայների գրկում կատարված դիտարկումներն ու փորձառությունները վերածնվում էին:
Ընկերներ,
Կաննյակումարին միշտ շատ հոգեհարազատ է եղել ինձ: Վիվեկանանդայի ժայռի հուշահամալիրը Կաննյակումարիում կառուցվել է Շրի Էկնատ Ռանադե Ջիի ղեկավարությամբ: Ես հնարավորություն ունեցա շատ ճամփորդելու Էկնատ ջիի հետ: Այս հուշահամալիրի կառուցման ժամանակ ես հնարավորություն ունեցա որոշ ժամանակ անցկացնել նաև Կաննյակումարիում։
Քաշմիրից մինչև Կաննյակումարի... սա ընդհանուր ինքնություն է, որը խորապես արմատավորված է երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացու սրտում: Սա «Շատկտի Պիթ»-ն է (Շակտիի նստավայրը), որտեղ Մայր Շակտին մարմնավորվել է որպես Կանյա Կումարի: Այս հարավային ծայրամասում Մայր Շակտին կատարեց ապաշխարություն և սպասեց Տեր Շիվային, ով բնակվում էր Հիմալայներում՝ Բհարատի ամենահյուսիսային մասերում:
Կաննյակումարին միախառնումների երկիր է: Մեր երկրի սուրբ գետերը հոսում են դեպի տարբեր ծովեր, և այստեղ հենց այդ ծովերը միանում են։ Եվ ահա մենք ականատես ենք լինում մեկ այլ մեծ միախառնման՝ Բհարատի գաղափարական միախառնմանը: Այստեղ մենք գտնում ենք Վիվեկանանդայի ժայռի հուշահամալիրը, Սուրբ Թիրուվալլուվարի, Գանդի Մանդապամի և Կամարաջար Մանի Մանդապամի մեծ արձանները: Այս հաստատակամ անձանց մտքի հոսքերը համախմբվում են այստեղ՝ ձևավորելով ազգային մտքի միաձուլում: Սա ազգաշինության մեծ ոգեշնչումներ է ծնում։ Կաննյակումարիի այս երկիրը միասնության անջնջելի ուղերձ է տալիս հատկապես ցանկացած մարդու, ով կասկածում է Բհարատի ազգայնությանը և միասնության զգացմանը:
Կաննյակումարիում գտնվող Սուրբ Թիրուվալլուվարի մեծ արձանը կարծես ծովից նայում է Մայր Բհարատիի տարածությանը: Նրա «Թիրուկկուրալ» աշխատությունը գեղեցիկ թամիլերենի գոհարներից մեկն է: Այն ընդգրկում է կյանքի բոլոր ասպեկտները՝ ոգեշնչելով մեզ տալ լավագույնը մեր և ազգի համար: Ինձ համար մեծ պատիվ էր հարգանքի տուրք մատուցել նման մեծ գործչին։
Սվամի Վիվեկանանդան մի անգամ ասել է. «Յուրաքանչյուր ազգ ունի ուղերձ, որը պետք է փոխանցի, առաքելություն, որը պետք է կատարի, ճակատագիր, որին պետք է հասնի»:
Հազարավոր տարիներ շարունակ Բհարատը առաջ է շարժվում իմաստալից նպատակի այս զգացումով: Բհարատը հազարավոր տարիների ընթացքում եղել է գաղափարների օրրան: Երբեք ձեռք բերածը մեր անձնական հարստություն չենք համարել կամ զուտ տնտեսական կամ նյութական պարամետրերով չենք չափել։ Հետևաբար, «Իդամ-նա-մաման» (սա իմը չէ) դարձել է Բհարատի բնավորության ներհատուկ և բնական մասը:
Բհարատի բարեկեցությունը օգուտ է բերում նաև մեր մոլորակի առաջընթացին: Օրինակ, վերցրեք ազատության շարժումը: Բհարատը անկախություն է ձեռք բերել 1947 թվականի օգոստոսի 15-ին: Այդ ժամանակ աշխարհի շատ երկրներ գտնվում էին գաղութատիրության տակ: Բհարատի անկախության ճամփորդությունը ոգեշնչեց և ուժ տվեց այդ երկրներից շատերին՝ հասնելու իրենց ազատությանը: Այդ նույն ոգին նկատվեց տասնամյակներ անց, երբ աշխարհը դեմ առ դեմ հանդիպեց դարի համաճարակ COVID-19-ի հետ: Երբ մտահոգություններ բարձրացվեցին աղքատ և զարգացող երկրների մասին, Բհարատի հաջողված ջանքերը քաջություն և օգնություն տվեցին շատ ազգերի:
Այսօր Բհարատի կառավարման մոդելը օրինակ է դարձել աշխարհի շատ երկրների համար: Ընդամենը 10 տարվա ընթացքում 25 միլիոն մարդկանց աղքատությունից վեր բարձրանալու հզորությունն աննախադեպ է: Այսօր աշխարհում քննարկվում են այնպիսի նորարարական պրակտիկաներ, ինչպիսիք են Ժողովրդամետ լավ կառավարումը, բաղձալի շրջանները և բաղձալի թաղամասերը: Մեր ջանքերը՝ հզորացնելու աղքատներին մինչև ամենահեռու կետը, ոգեշնչել են աշխարհին՝ առաջնահերթություն տալ հասարակության վերջին աստիճանում կանգնած անհատներին: Բհարատի Թվային Հնդկաստան արշավն այժմ օրինակ է ողջ աշխարհի համար՝ ցույց տալով, թե ինչպես կարող ենք օգտագործել տեխնոլոգիան աղքատներին հզորացնելու, թափանցիկություն ապահովելու և նրանց իրավունքներն ապահովելու համար: Բհարատում մատչելի տվյալները դառնում են սոցիալական հավասարության միջոց՝ ապահովելով տեղեկատվության և ծառայությունների հասանելիությունը աղքատներին: Ամբողջ աշխարհը ականատես է և ուսումնասիրում է տեխնոլոգիաների ժողովրդավարացումը, և համաշխարհային խոշոր ինստիտուտները խորհուրդ են տալիս շատ երկրներին ընդունել մեր մոդելի տարրերը:
Այսօր Բհարատի առաջընթացն ու վերելքը ոչ միայն նշանակալի հնարավորություն են հենց Բհարատի համար, այլ նաև պատմական հնարավորություն մեր բոլոր գործընկեր երկրների համար ամբողջ աշխարհում։ G-20-ի հաջողությունից ի վեր աշխարհն ավելի ու ավելի է պատկերացնում Բհարատի ավելի մեծ դերը: Այսօր Բհարատը ճանաչվում է որպես համաշխարհային հարավի ուժեղ և կարևոր ձայն: Աֆրիկյան միությունը Բհարատի նախաձեռնությամբ դարձել է G-20 խմբի մի մասը։ Սա վճռորոշ շրջադարձ է լինելու աֆրիկյան երկրների ապագայի համար:
Բհարատի զարգացման հետագիծը լցնում է մեզ հպարտությամբ և փառքով, բայց միևնույն ժամանակ այն նաև հիշեցնում է 140 միլիոն քաղաքացիներին իրենց պարտականությունների մասին: Այժմ, առանց կորցնելու ոչ մի պահ, մենք պետք է առաջ շարժվենք դեպի ավելի մեծ պարտականություններ և ավելի մեծ նպատակներ։ Մենք պետք է ունենանք նոր երազանքներ, դրանք իրականություն դարձնենք և սկսենք ապրել այդ երազանքներով:
Մենք պետք է տեսնենք Բհարատի զարգացումը գլոբալ համատեքստում, և դրա համար էական է, որ մենք հասկանանք Բհարատի ներքին հնարավորությունները: Մենք պետք է ընդունենք Բհարատի ուժեղ կողմերը, դաստիարակենք դրանք և օգտագործենք դրանք ի շահ աշխարհի: Այսօրվա համաշխարհային սցենարում Բհարատի ուժը՝ որպես երիտասարդ ազգ, հնարավորություն է, որից մենք չպետք է հետ նայենք:
21-րդ դարի աշխարհը բազմաթիվ հույսերով է նայում դեպի Բհարատ։ Եվ մենք պետք է մի քանի փոփոխություն կատարենք գլոբալ սցենարով առաջ շարժվելու համար։ Մենք նաև պետք է փոխենք մեր ավանդական մտածողությունը բարեփոխումների վերաբերյալ։ Բհարատը չի կարող բարեփոխումները սահմանափակել միայն տնտեսական բարեփոխումներով: Մենք պետք է կյանքի յուրաքանչյուր ասպարեզում առաջ շարժվենք բարեփոխումների ուղղությամբ։ Մեր բարեփոխումները պետք է նաև համապատասխանեն «Վիկսիտ Բհարատի» (զարգացած Հնդկաստան) ձգտումներին մինչև 2047 թվականը:
Մենք պետք է հասկանանք նաև, որ բարեփոխումները երբեք չեն կարող լինել միաչափ գործընթաց որևէ երկրի համար։ Հետևաբար, ես ներկայացրել եմ երկրի բարեփոխումների, կատարման և վերափոխման տեսլականը: Բարեփոխումների պատասխանատվությունը կրում է ղեկավարությունը։ Դրա հիման վրա մեր բյուրոկրատիան գործում է, և երբ ժողովուրդը միանում է Ջան Բհագիդարիի ոգով, մենք ականատես ենք լինում փոխակերպման։
Մենք պետք է գերազանցությունը դարձնենք հիմնարար սկզբունք՝ մեր երկիրը «Վիկսիտ Բհարատ» դարձնելու համար։ Մենք պետք է արագ աշխատենք բոլոր չորս ուղղություններով՝ արագություն, մասշտաբ, շրջանակ և ստանդարտներ: Արտադրությանը զուգահեռ՝ մենք պետք է կենտրոնանանք նաև որակի վրա և հավատարիմ մնանք «զրոյական թերություն-զրոյական էֆեկտ» մանտրային:
Մենք պետք է հպարտանանք ամեն պահի համար, որ Աստված օրհնել է մեզ՝ ծնունդ տալով Բհարատ երկրում: Աստված մեզ ընտրել է ծառայելու Բհարատին և կատարելու մեր դերը մեր երկրի գերազանցության ճանապարհին:
Մենք պետք է վերաիմաստավորենք մեր ժառանգությունը ժամանակակից ձևով` միաժամանակ ընդունելով հնագույն արժեքները ժամանակակից համատեքստում:
Որպես ազգ՝ մենք նույնպես պետք է վերագնահատենք հնացած մտածողությունն ու համոզմունքները: Մենք պետք է մեր հասարակությունը ազատենք պրոֆեսիոնալ հոռետեսների ճնշումից։ Պետք է հիշել, որ բացասականից ազատվելը հաջողության հասնելու առաջին քայլն է: Հաջողությունը ծաղկում է դրականության գրկում:
Իմ հավատքը, նվիրվածությունը և հավատը Բհարատի անսահման և հավերժական զորության հանդեպ օրեցօր աճում են: Վերջին 10 տարիների ընթացքում ես տեսել եմ, որ Բհարատի այս կարողությունն էլ ավելի է աճել և զգացել եմ այն անձամբ:
Ինչպես մենք օգտագործեցինք 20-րդ դարի չորրորդ և հինգերորդ տասնամյակները ազատության շարժմանը նոր թափ հաղորդելու համար, մենք պետք է հիմք դնենք «Վիկսիտ Բհարատի» համար 21-րդ դարի այս 25 տարիներին: Ազատամարտը մեծ զոհողությունների պահանջող ժամանակաշրջան էր։ Ներկա ժամանակները պահանջում են մեծ և կայուն ներդրում բոլորից:
Սվամի Վիվեկանանդան 1897թ.-ին ասել էր, որ մենք պետք է հաջորդ 50 տարիները նվիրենք բացառապես ազգին։ Այս կոչից ուղիղ 50 տարի անց Բհարատն անկախություն ձեռք բերեց 1947թ.:
Այսօր մենք ունենք նույն ոսկե հնարավորությունը։ Եկեք հաջորդ 25 տարիները նվիրենք բացառապես ազգին: Մեր ջանքերը ամուր հիմք կստեղծեն գալիք սերունդների և գալիք դարերի համար՝ Բհարատը հասցնելով նոր բարձունքների: Նայելով երկրի էներգիային ու ոգևորությանը, կարող եմ ասել, որ նպատակը հիմա հեռու չէ։ Եկեք արագ քայլեր ձեռնարկենք… եկեք հավաքվենք և ստեղծենք Վիկսիտ Բհարատ»:

The present times call for great and sustained contributions from everyone- India’s Prime Minister publishes article
YEREVAN, JUNE 4, ARMENPRESS. PrimeMinister of India Narendra Modi has published an article titled “New Sankalps from the Sadhana in Kanniyakumari”.
Armenpress presents the article:
“My fellow Indians,
The biggest festival of democracy, the 2024 Lok Sabha Elections, are concluding today in our nation, the Mother of Democracy. After a three-day spiritual journey in Kanniyakumari, I have just boarded the plane for Delhi. Through the day, Kashi and numerous other seats have been in the midst of voting.
My mind is filled with so many experiences and emotions... I feel a boundless flow of energy within myself. The 2024 Lok Sabha elections are the first in the Amrit Kaal. I began my campaign a few months ago from Meerut, the land of the First War of Independence of 1857. Since then, I have traversed across the length and breadth of our great nation. The final rally of these elections took me to Hoshiarpur in Punjab, the land of the great Gurus and a land associated with Sant Ravidas Ji. After that, I came to Kanniyakumari, at the feet of Maa Bharti.
It is natural that the fervour of the elections was echoing in my heart and mind. The multitude of faces seen in rallies and road shows came in front of my eyes. The blessings from our Nari Shakti…the trust, the affection, all of this was a very humbling experience. My eyes were getting moist... I entered into a ‘sadhana’ (meditative state). And then, the heated political debates, the attacks and counter-attacks, the voices and words of accusations which are so characteristic of an election…they all vanished into a void. A sense of detachment came to grow within me...my mind became completely detached from the external world.
Meditation becomes challenging amidst such huge responsibilities, but the land of Kanniyakumari and the inspiration of Swami Vivekananda made it effortless. As a candidate myself, I left my campaign in the hands of my beloved people of Kashi and came here.
I am also grateful God for instilling me with these values from birth which I have cherished and tried to live up to. I was also thinking about what Swami Vivekananda must have experienced during his meditation at this very place in Kanniyakumari! A part of my meditation was spent in a similar stream of thoughts.
Amidst this detachment, amidst the peace and silence, my mind was constantly thinking about the bright future of Bharat, the goals of Bharat. The rising sun at Kanniyakumari gave new heights to my thoughts, the vastness of the ocean expanded my ideas, and the expanse of the horizon continuously made me realize the unity, the Oneness, embedded in the depths of the universe. It seemed as if the observations and experiences undertaken in the lap of the Himalayas decades ago were being revived.
Friends,
Kanniyakumari has always been very close to my heart. The Vivekananda Rock Memorial in Kanniyakumari was built under the leadership of Shri Eknath Ranade ji. I had the opportunity to travel extensively with Eknath ji. During the construction of this Memorial, I had the opportunity to spend some time in Kanniyakumari as well.
From Kashmir to Kanniyakumari... this is a common identity that is deeply ingrained in the heart of every citizen of the country. This is the ‘Shakti Peeth’ (seat of Shakti) where Maa Shakti incarnated as Kanya Kumari. At this Southern tip, Maa Shakti performed penance and waited for Bhagwan Shiva, who was residing in the Himalayas at the northernmost parts of Bharat.
Kanniyakumari is the land of confluences. The sacred rivers of our country flow into different seas, and here, those very seas converge. And here, we witness another great confluence—the ideological confluence of Bharat! Here, we find the Vivekananda Rock Memorial, a grand statue of Saint Thiruvalluvar, Gandhi Mandapam, and Kamarajar Mani Mandapam. These streams of thought from these stalwarts converge here to form a confluence of national thought. This gives rise to great inspirations for nation-building. This land of Kanniyakumari gives an indelible message of unity, especially to any person who doubts Bharat’s nationhood and the sense of unity.
The grand statue of Saint Thiruvalluvar in Kanniyakumari seems to be looking at the expanse of Maa Bharati from the sea. His work Thirukkural is one of the crown jewels of the beautiful Tamil language. It covers every aspect of life, inspiring us to give our best for ourselves and for the nation. It was my great fortune to pay my respects to such a great figure.
Swami Vivekananda once said, 'Every nation has a message to deliver, a mission to fulfil, a destiny to reach.'
For thousands of years, Bharat has been moving forward with this sense of meaningful purpose. Bharat has been a cradle of ideas for thousands of years. We have never considered what we have acquired as our personal wealth or measured it purely by economic or material parameters. Therefore, 'Idam-na-mama' (this is not mine) has become an inherent and natural part of the character of Bharat.
Bharat’s welfare benefits our planet’s journey to progress as well. Take the freedom movement as an example. Bharat gained independence on August 15, 1947. At that time, many countries around the world were under colonial rule. Bharat’s independence journey inspired and empowered many of those countries to achieve their own freedom. That same spirit was seen decades later when the world came face to face with the once in a century COVID-19 pandemic. When concerns were raised about the poor and developing countries, Bharat’s successful efforts provided courage and assistance to many nations.
Today, Bharat’s governance model has become an example for many countries around the world. Empowering 25 crore people to rise above poverty in just 10 years is unprecedented. Innovative practices such as Pro-People Good Governance, aspirational districts, and aspirational blocks are being discussed globally today. Our efforts, from empowering the poor to last-mile delivery, have inspired the world by prioritizing individuals standing at the last rung of society. Bharat’s Digital India campaign is now an example for the entire world, showing how we can use technology to empower the poor, bring transparency, and ensure their rights. Inexpensive data in Bharat is becoming a means of social equality by ensuring the reach of information and services to the poor. The whole world is witnessing and studying the democratization of technology, and major global institutions are advising many countries to adopt elements from our model.
Today, Bharat’s progress and rise are not just a significant opportunity for Bharat alone, but also a historic opportunity for all our partner countries around the world. Since the success of the G-20, the world has been increasingly envisioning a bigger role for Bharat. Today, Bharat is being acknowledged as a strong and important voice of the Global South. The African Union has become a part of the G-20 group at the initiative of Bharat. This is going to be a crucial turning point for the future of African countries.
The development trajectory of Bharat fills us with pride and glory, but at the same time, it also reminds the 140 crore citizens of their responsibilities. Now, without wasting a single moment, we must step forward towards greater duties and larger goals. We need to dream new dreams, convert them into reality and begin living those dreams.
We must see Bharat’s development in a global context, and for this, it is essential that we understand Bharat’s internal capabilities. We must acknowledge Bharat’s strengths, nurture them, and utilize them for the benefit of the world. In today's global scenario, Bharat’s strength as a youthful nation is an opportunity from which we must not look back.
The world of the 21st century is looking towards Bharat with many hopes. And we will need to make several changes to move forward in the global scenario. We also need to change our traditional thinking regarding reform. Bharat cannot limit reform to just economic reforms. We must move forward in every aspect of life towards the direction of reform. Our reforms should also align with the aspirations of a ‘Viksit Bharat’ (developed India) by 2047.
We must also understand that reform can never be a unidimensional process for any country. Therefore, I have laid out the vision of reform, perform, and transform for the country. The responsibility of reform lies with leadership. Based on that, our bureaucracy performs, and when the people join in with the spirit of Jan Bhagidari, we witness a transformation taking place.
We must make excellence the fundamental principle to make our country a ‘Viksit Bharat’. We need to work quickly in all four directions: Speed, Scale, Scope, and Standards. Alongside manufacturing, we must also focus on quality and adhere to the mantra of 'zero defect-zero effect'.
We should take pride in every moment that God has blessed us with birth in the land of Bharat. God has chosen us to serve Bharat and fulfil our role in our country’s journey towards excellence.
We must redefine our heritage in a modern way while embracing ancient values in a modern context.
As a nation, we also need to reassess outdated thinking and beliefs. We need to free our society from the pressure of professional pessimists. We must remember that freedom from negativity is the first step towards achieving success. Success blossoms in the lap of positivity.
My faith, devotion, and belief in the infinite and eternal power of Bharat are growing day by day. Over the past 10 years, I have seen this capability of Bharat grow even more and have experienced it firsthand.
Just as we utilized the fourth and fifth decades of the 20th century to impart a new momentum to the freedom movement, we must lay the foundation for a ‘Viksit Bharat’ in these 25 years of the 21st century. The freedom struggle was a time that called for great sacrifices. The present times call for great and sustained contributions from everyone.
Swami Vivekananda had said in 1897 that we must dedicate the next 50 years solely for the nation. Exactly 50 years after this call, Bharat gained independence in 1947.
Today, we have the same golden opportunity. Let's dedicate the next 25 years solely for the nation. Our efforts will create a strong foundation for the coming generations and the coming centuries, taking Bharat to new heights. Looking at the energy and enthusiasm of the country, I can say that the goal is not far away now. Let us take swift steps...let us come together and create a Viksit Bharat”.