Ներկա ժամանակները պահանջում են մեծ և կայուն ներդրում. Հնդկաստանի վարչապետի հոդվածը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին հոդված է հրապարակել «Նոր նպատակներ Կանյակումարիի մտահայումներից»: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հոդվածի՝ ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպանության տրամադրած թարգմանությունը:
«Իմ հայրենակից հնդիկներ,
Ժողովրդավարության ամենամեծ փառատոնը՝ 2024 թվականի Լոկ Սաբհայի ընտրություններն այսօր ավարտվում են մեր երկրում, որը Ժողովրդավարության մայրն է: Կաննյակումարիում եռօրյա հոգևոր ճանապարհորդությունից հետո ես հենց նոր նստեցի Դելի տանող ինքնաթիռ: Օրվա ընթացքում Կաշիում և բազմաթիվ այլ տեղերում քվեարկութուն էր ընթանում:
Իմ միտքը լի է այնքան փորձառություններով և զգացմունքներով... Ես զգում եմ էներգիայի անսահման հոսք իմ ներսում: 2024 թվականի Լոկ Սաբհայի ընտրություններն առաջինն են Ամրիտ Կաալում։ Ես սկսեցի իմ քարոզարշավը մի քանի ամիս առաջ Միրութից՝ 1857 թվականի Առաջին Անկախության պատերազմի վայրից: Այդ ժամանակից ի վեր ես անցել եմ մեր մեծ երկրի երկայնքով և լայնքով: Այս ընտրությունների վերջին հանրահավաքը ինձ տարավ Փենջաբում գտնվող Հոշիարպուր՝ մեծ գուրուների երկիր և վայր, որը կապված է Սուրբ Ռավիդաս Ջիի հետ: Դրանից հետո ես եկա Կաննյակումարի՝ Մայր Բհարտիի ոտքերի մոտ։
Բնական է, որ ընտրությունների եռանդն արձագանքում էր իմ սրտում ու մտքում։ Հանրահավաքներում և ռոուդ-շոուներում երևացող դեմքերի բազմությունը հայտնվեց իմ աչքի առաջ։ Մեր Նարի Շակտիի օրհնությունները… վստահությունը, ջերմությունը. այս ամենը շատ խոնարհեցնող փորձառություն էր: Աչքերս խոնավանում էին... Ես մտա «սադհանա» (մեդիտատիվ վիճակ): Եվ հետո, բուռն քաղաքական բանավեճերը, հարձակումներն ու հակահարձակումները, ընտրություններին այնքան բնորոշ մեղադրանքների ձայներն ու խոսքերը… դրանք բոլորն անհետացան դատարկության մեջ։ Անջատման զգացում առաջացավ իմ մեջ... միտքս ամբողջովին կտրվեց արտաքին աշխարհից:
Նման հսկայական պարտականությունների ֆոնին մեդիտացիան դառնում է դժվար, բայց Կաննյակումարիի երկիրը և Սվամի Վիվեկանանդայի ոգեշնչման շնորհիվ այն անջանք դարձավ: Ես ինքս՝ որպես թեկնածու, իմ քարոզարշավը թողեցի իմ սիրելի Կաշիի բնակիչների ձեռքը և եկա այստեղ։
Ես նաև շնորհակալ եմ Աստծուն, որ ի ծնե ինձ ներշնչել է այս արժեքները, որոնք ես փայփայել եմ և փորձել եմ արդարացնել այդ սպասելիքները: Ես նաև մտածում էի, թե ինչ էր զգում Սվամի Վիվեկանանդան իր մեդիտացիայի ընթացքում հենց Կաննյակումարիի այս վայրում: Իմ մեդիտացիայի մի մասն անցավ նման մտքերի հոսքի մեջ։
Այս կտրված վիճակի, խաղաղության ու լռության մեջ անընդհատ մտածում էի Բհարատի պայծառ ապագայի, Բհարատի նպատակների մասին։ Կաննյակումարիի ծագող արևը նոր բարձունքներ տվեց իմ մտքերին, օվկիանոսի լայնությունը ընդլայնեց իմ գաղափարները, և հորիզոնի լայնությունը անընդհատ ստիպեց ինձ գիտակցել տիեզերքի խորքերում ներկառուցված միասնությունը, Միասնականությունը: Թվում էր, թե տասնամյակներ առաջ Հիմալայների գրկում կատարված դիտարկումներն ու փորձառությունները վերածնվում էին:
Ընկերներ,
Կաննյակումարին միշտ շատ հոգեհարազատ է եղել ինձ: Վիվեկանանդայի ժայռի հուշահամալիրը Կաննյակումարիում կառուցվել է Շրի Էկնատ Ռանադե Ջիի ղեկավարությամբ: Ես հնարավորություն ունեցա շատ ճամփորդելու Էկնատ ջիի հետ: Այս հուշահամալիրի կառուցման ժամանակ ես հնարավորություն ունեցա որոշ ժամանակ անցկացնել նաև Կաննյակումարիում։
Քաշմիրից մինչև Կաննյակումարի... սա ընդհանուր ինքնություն է, որը խորապես արմատավորված է երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացու սրտում: Սա «Շատկտի Պիթ»-ն է (Շակտիի նստավայրը), որտեղ Մայր Շակտին մարմնավորվել է որպես Կանյա Կումարի: Այս հարավային ծայրամասում Մայր Շակտին կատարեց ապաշխարություն և սպասեց Տեր Շիվային, ով բնակվում էր Հիմալայներում՝ Բհարատի ամենահյուսիսային մասերում:
Կաննյակումարին միախառնումների երկիր է: Մեր երկրի սուրբ գետերը հոսում են դեպի տարբեր ծովեր, և այստեղ հենց այդ ծովերը միանում են։ Եվ ահա մենք ականատես ենք լինում մեկ այլ մեծ միախառնման՝ Բհարատի գաղափարական միախառնմանը: Այստեղ մենք գտնում ենք Վիվեկանանդայի ժայռի հուշահամալիրը, Սուրբ Թիրուվալլուվարի, Գանդի Մանդապամի և Կամարաջար Մանի Մանդապամի մեծ արձանները: Այս հաստատակամ անձանց մտքի հոսքերը համախմբվում են այստեղ՝ ձևավորելով ազգային մտքի միաձուլում: Սա ազգաշինության մեծ ոգեշնչումներ է ծնում։ Կաննյակումարիի այս երկիրը միասնության անջնջելի ուղերձ է տալիս հատկապես ցանկացած մարդու, ով կասկածում է Բհարատի ազգայնությանը և միասնության զգացմանը:
Կաննյակումարիում գտնվող Սուրբ Թիրուվալլուվարի մեծ արձանը կարծես ծովից նայում է Մայր Բհարատիի տարածությանը: Նրա «Թիրուկկուրալ» աշխատությունը գեղեցիկ թամիլերենի գոհարներից մեկն է: Այն ընդգրկում է կյանքի բոլոր ասպեկտները՝ ոգեշնչելով մեզ տալ լավագույնը մեր և ազգի համար: Ինձ համար մեծ պատիվ էր հարգանքի տուրք մատուցել նման մեծ գործչին։
Սվամի Վիվեկանանդան մի անգամ ասել է. «Յուրաքանչյուր ազգ ունի ուղերձ, որը պետք է փոխանցի, առաքելություն, որը պետք է կատարի, ճակատագիր, որին պետք է հասնի»:
Հազարավոր տարիներ շարունակ Բհարատը առաջ է շարժվում իմաստալից նպատակի այս զգացումով: Բհարատը հազարավոր տարիների ընթացքում եղել է գաղափարների օրրան: Երբեք ձեռք բերածը մեր անձնական հարստություն չենք համարել կամ զուտ տնտեսական կամ նյութական պարամետրերով չենք չափել։ Հետևաբար, «Իդամ-նա-մաման» (սա իմը չէ) դարձել է Բհարատի բնավորության ներհատուկ և բնական մասը:
Բհարատի բարեկեցությունը օգուտ է բերում նաև մեր մոլորակի առաջընթացին: Օրինակ, վերցրեք ազատության շարժումը: Բհարատը անկախություն է ձեռք բերել 1947 թվականի օգոստոսի 15-ին: Այդ ժամանակ աշխարհի շատ երկրներ գտնվում էին գաղութատիրության տակ: Բհարատի անկախության ճամփորդությունը ոգեշնչեց և ուժ տվեց այդ երկրներից շատերին՝ հասնելու իրենց ազատությանը: Այդ նույն ոգին նկատվեց տասնամյակներ անց, երբ աշխարհը դեմ առ դեմ հանդիպեց դարի համաճարակ COVID-19-ի հետ: Երբ մտահոգություններ բարձրացվեցին աղքատ և զարգացող երկրների մասին, Բհարատի հաջողված ջանքերը քաջություն և օգնություն տվեցին շատ ազգերի:
Այսօր Բհարատի կառավարման մոդելը օրինակ է դարձել աշխարհի շատ երկրների համար: Ընդամենը 10 տարվա ընթացքում 25 միլիոն մարդկանց աղքատությունից վեր բարձրանալու հզորությունն աննախադեպ է: Այսօր աշխարհում քննարկվում են այնպիսի նորարարական պրակտիկաներ, ինչպիսիք են Ժողովրդամետ լավ կառավարումը, բաղձալի շրջանները և բաղձալի թաղամասերը: Մեր ջանքերը՝ հզորացնելու աղքատներին մինչև ամենահեռու կետը, ոգեշնչել են աշխարհին՝ առաջնահերթություն տալ հասարակության վերջին աստիճանում կանգնած անհատներին: Բհարատի Թվային Հնդկաստան արշավն այժմ օրինակ է ողջ աշխարհի համար՝ ցույց տալով, թե ինչպես կարող ենք օգտագործել տեխնոլոգիան աղքատներին հզորացնելու, թափանցիկություն ապահովելու և նրանց իրավունքներն ապահովելու համար: Բհարատում մատչելի տվյալները դառնում են սոցիալական հավասարության միջոց՝ ապահովելով տեղեկատվության և ծառայությունների հասանելիությունը աղքատներին: Ամբողջ աշխարհը ականատես է և ուսումնասիրում է տեխնոլոգիաների ժողովրդավարացումը, և համաշխարհային խոշոր ինստիտուտները խորհուրդ են տալիս շատ երկրներին ընդունել մեր մոդելի տարրերը:
Այսօր Բհարատի առաջընթացն ու վերելքը ոչ միայն նշանակալի հնարավորություն են հենց Բհարատի համար, այլ նաև պատմական հնարավորություն մեր բոլոր գործընկեր երկրների համար ամբողջ աշխարհում։ G-20-ի հաջողությունից ի վեր աշխարհն ավելի ու ավելի է պատկերացնում Բհարատի ավելի մեծ դերը: Այսօր Բհարատը ճանաչվում է որպես համաշխարհային հարավի ուժեղ և կարևոր ձայն: Աֆրիկյան միությունը Բհարատի նախաձեռնությամբ դարձել է G-20 խմբի մի մասը։ Սա վճռորոշ շրջադարձ է լինելու աֆրիկյան երկրների ապագայի համար:
Բհարատի զարգացման հետագիծը լցնում է մեզ հպարտությամբ և փառքով, բայց միևնույն ժամանակ այն նաև հիշեցնում է 140 միլիոն քաղաքացիներին իրենց պարտականությունների մասին: Այժմ, առանց կորցնելու ոչ մի պահ, մենք պետք է առաջ շարժվենք դեպի ավելի մեծ պարտականություններ և ավելի մեծ նպատակներ։ Մենք պետք է ունենանք նոր երազանքներ, դրանք իրականություն դարձնենք և սկսենք ապրել այդ երազանքներով:
Մենք պետք է տեսնենք Բհարատի զարգացումը գլոբալ համատեքստում, և դրա համար էական է, որ մենք հասկանանք Բհարատի ներքին հնարավորությունները: Մենք պետք է ընդունենք Բհարատի ուժեղ կողմերը, դաստիարակենք դրանք և օգտագործենք դրանք ի շահ աշխարհի: Այսօրվա համաշխարհային սցենարում Բհարատի ուժը՝ որպես երիտասարդ ազգ, հնարավորություն է, որից մենք չպետք է հետ նայենք:
21-րդ դարի աշխարհը բազմաթիվ հույսերով է նայում դեպի Բհարատ։ Եվ մենք պետք է մի քանի փոփոխություն կատարենք գլոբալ սցենարով առաջ շարժվելու համար։ Մենք նաև պետք է փոխենք մեր ավանդական մտածողությունը բարեփոխումների վերաբերյալ։ Բհարատը չի կարող բարեփոխումները սահմանափակել միայն տնտեսական բարեփոխումներով: Մենք պետք է կյանքի յուրաքանչյուր ասպարեզում առաջ շարժվենք բարեփոխումների ուղղությամբ։ Մեր բարեփոխումները պետք է նաև համապատասխանեն «Վիկսիտ Բհարատի» (զարգացած Հնդկաստան) ձգտումներին մինչև 2047 թվականը:
Մենք պետք է հասկանանք նաև, որ բարեփոխումները երբեք չեն կարող լինել միաչափ գործընթաց որևէ երկրի համար։ Հետևաբար, ես ներկայացրել եմ երկրի բարեփոխումների, կատարման և վերափոխման տեսլականը: Բարեփոխումների պատասխանատվությունը կրում է ղեկավարությունը։ Դրա հիման վրա մեր բյուրոկրատիան գործում է, և երբ ժողովուրդը միանում է Ջան Բհագիդարիի ոգով, մենք ականատես ենք լինում փոխակերպման։
Մենք պետք է գերազանցությունը դարձնենք հիմնարար սկզբունք՝ մեր երկիրը «Վիկսիտ Բհարատ» դարձնելու համար։ Մենք պետք է արագ աշխատենք բոլոր չորս ուղղություններով՝ արագություն, մասշտաբ, շրջանակ և ստանդարտներ: Արտադրությանը զուգահեռ՝ մենք պետք է կենտրոնանանք նաև որակի վրա և հավատարիմ մնանք «զրոյական թերություն-զրոյական էֆեկտ» մանտրային:
Մենք պետք է հպարտանանք ամեն պահի համար, որ Աստված օրհնել է մեզ՝ ծնունդ տալով Բհարատ երկրում: Աստված մեզ ընտրել է ծառայելու Բհարատին և կատարելու մեր դերը մեր երկրի գերազանցության ճանապարհին:
Մենք պետք է վերաիմաստավորենք մեր ժառանգությունը ժամանակակից ձևով` միաժամանակ ընդունելով հնագույն արժեքները ժամանակակից համատեքստում:
Որպես ազգ՝ մենք նույնպես պետք է վերագնահատենք հնացած մտածողությունն ու համոզմունքները: Մենք պետք է մեր հասարակությունը ազատենք պրոֆեսիոնալ հոռետեսների ճնշումից։ Պետք է հիշել, որ բացասականից ազատվելը հաջողության հասնելու առաջին քայլն է: Հաջողությունը ծաղկում է դրականության գրկում:
Իմ հավատքը, նվիրվածությունը և հավատը Բհարատի անսահման և հավերժական զորության հանդեպ օրեցօր աճում են: Վերջին 10 տարիների ընթացքում ես տեսել եմ, որ Բհարատի այս կարողությունն էլ ավելի է աճել և զգացել եմ այն անձամբ:
Ինչպես մենք օգտագործեցինք 20-րդ դարի չորրորդ և հինգերորդ տասնամյակները ազատության շարժմանը նոր թափ հաղորդելու համար, մենք պետք է հիմք դնենք «Վիկսիտ Բհարատի» համար 21-րդ դարի այս 25 տարիներին: Ազատամարտը մեծ զոհողությունների պահանջող ժամանակաշրջան էր։ Ներկա ժամանակները պահանջում են մեծ և կայուն ներդրում բոլորից:
Սվամի Վիվեկանանդան 1897թ.-ին ասել էր, որ մենք պետք է հաջորդ 50 տարիները նվիրենք բացառապես ազգին։ Այս կոչից ուղիղ 50 տարի անց Բհարատն անկախություն ձեռք բերեց 1947թ.:
Այսօր մենք ունենք նույն ոսկե հնարավորությունը։ Եկեք հաջորդ 25 տարիները նվիրենք բացառապես ազգին: Մեր ջանքերը ամուր հիմք կստեղծեն գալիք սերունդների և գալիք դարերի համար՝ Բհարատը հասցնելով նոր բարձունքների: Նայելով երկրի էներգիային ու ոգևորությանը, կարող եմ ասել, որ նպատակը հիմա հեռու չէ։ Եկեք արագ քայլեր ձեռնարկենք… եկեք հավաքվենք և ստեղծենք Վիկսիտ Բհարատ»:

Нынешние времена требуют от всех огромного и постоянного вклада: статья премьер-министра Индии
Премьер-министр Индии Нарендра Моди опубликовал статью под названием «Новые цели: из размышлений в Каньякумари». Арменпресс представляет перевод предоставленнօй посольством Индии в Армении статьи։
Сегодня в нашей стране, матери демократии, завершается крупнейший праздник демократии - выборы в Лок Сабху 2024 года. После трехдневного духовного путешествия в Каньякумари я только что сел на самолет в Дели. Голосование проходило в течение всего дня в Каши и многих других местах.
Меня переполняют впечатления и эмоции. Я чувствую безграничный поток энергии внутри себя. Выборы в Лок Сабху 2024 года - первые в Амрит Каале. Я начал свою кампанию несколько месяцев назад в Мируте, на земле Первой войны за независимость 1857 года. С тех пор я исколесил всю нашу великую страну вдоль и поперек. Заключительный митинг этих выборов привел меня в Хошиарпур в Пенджабе, землю великих Учителей и землю, связанную с Сант Равидасом Джи. После этого я приехал в Каньякумари, к подножию Маа Бхарти.
Естественно, что предвыборный ажиотаж отдавался эхом в моем сердце и сознании. Множество лиц, увиденных на митингах и роуд-шоу, предстали перед моими глазами. Благословения от нашей Нари Шакти... Доверие, привязанность - все это было просто невероятным опытом. Мои глаза начали становиться влажными... Я вошел в «садхану» (медитативное состояние). А затем жаркие политические дебаты, атаки и контратаки, голоса и слова обвинений, которые так характерны для выборов... все это растворилось в пустоте. Во мне росло чувство отрешенности... Мой разум стал полностью отрешенным от внешнего мира.
Медитация становится сложной задачей среди такой огромной ответственности, но земля Каньякумари и вдохновение Свами Вивекананды сделали ее легкой. Будучи кандидатом, я оставил свою кампанию в руках моих любимых жителей Каши и приехал сюда.
Я также благодарен Богу за то, что Он с самого рождения привил мне эти ценности, которые я бережно хранил и старался воплотить в жизнь. Я также думал о том, что, должно быть, испытывал Свами Вивекананда во время своей медитации в этом самом месте в Каньякумари! Часть моей медитации прошла в таком же потоке мыслей.
Среди этой отрешенности, среди покоя и тишины я постоянно думал о светлом будущем Бхарата, о целях Бхарата. Восходящее солнце в Каньякумари придавало новые высоты моим мыслям, просторы океана расширяли мои представления, а размах горизонта постоянно заставлял меня осознавать единство, Единство, заложенное в глубинах Вселенной. Казалось, что наблюдения и опыт, приобретенные десятилетия назад на лоне Гималаев, возрождаются.
Друзья,
Каньякумари всегда был очень близок моему сердцу. Мемориал «Скала Вивекананды» в Каньякумари был построен под руководством Шри Экнатха Ранаде-джи. У меня была возможность много путешествовать с Экнатхом-джи. Во время строительства этого мемориала у меня была возможность провести некоторое время и в Каньякумари.
От Кашмира до Каньякумари... Это общая идентичность, которая глубоко укоренилась в сердце каждого гражданина страны. Это «Шакти Пит» (место Шакти), где Маа Шакти воплотилась как Канья Кумари. На этой южной оконечности Маа Шакти совершала покаяние и ждала Бхагвана Шиву, который жил в Гималаях на самом севере Бхарата.
Каньякумари - земля слияний. Священные реки нашей страны впадают в разные моря, а здесь эти самые моря сходятся. И здесь мы становимся свидетелями еще одного великого слияния - идеологического слияния Бхарата! Здесь находятся мемориал Вивекананды, величественная статуя святого Тируваллувара, Ганди Мандапам и Камараджар Мани Мандапам. Потоки мыслей этих выдающихся людей сходятся здесь, образуя слияние национальной мысли. Это порождает великое вдохновение для строительства нации. Эта земля Каньякумари дает неизгладимое послание единства, особенно тому, кто сомневается в государственности Бхарата и чувстве единства.
Величественная статуя святого Тируваллувара в Канниякумари, кажется, смотрит на просторы Маа Бхарати с моря. Его произведение «Тируккурал» - одна из жемчужин прекрасного тамильского языка. Она охватывает все аспекты жизни, вдохновляя нас отдавать все силы для себя и для нации. Мне посчастливилось отдать дань уважения столь великому деятелю.
Свами Вивекананда однажды сказал: «У каждого народа есть послание, которое он должен передать, миссия, которую он должен выполнить, судьба, которую ему суждено достичь».
На протяжении тысячелетий Бхарат двигался вперед с этим чувством значимой цели. На протяжении тысячелетий Бхарат был колыбелью идей. Мы никогда не рассматривали приобретенное как свое личное богатство и не измеряли его исключительно экономическими или материальными параметрами. Поэтому «идам-на-мама» (это не мое) стало неотъемлемой и естественной частью характера Бхарата.
Благополучие Бхарата способствует прогрессу и на нашей планете. Возьмем в качестве примера движение за свободу. Бхарат обрел независимость 15 августа 1947 года. В то время многие страны находились под колониальным владычеством. Путь Бхарата к независимости вдохновил многие из этих стран на достижение собственной свободы. Тот же дух проявился спустя десятилетия, когда мир столкнулся с пандемией СОУТ-19, событием, случающемся раз в столетие. Когда возникли опасения по поводу бедных и развивающихся стран, успешные усилия Бхарата придали мужества и помогли многим государствам.
Сегодня модель управления Бхарата стала примером для многих стран мира.
Предоставить 250 миллионам людей возможность подняться над бедностью всего за 10 лет - беспрецедентный случай. Такие новаторские методы, как эффективное управление с учетом интересов населения, перспективные районы и перспективные кварталы, сегодня обсуждаются во всем мире. Наши усилия - от расширения прав и возможностей бедных до доставки товаров на последнюю милю - вдохновили весь мир, поскольку приоритет отдается людям, стоящим на последней ступеньке общества. Кампания «Цифровая Индия» в Бхарате стала примером для всего мира, показывая, как можно использовать технологии для расширения прав и возможностей бедных, обеспечения прозрачности и соблюдения их прав. Недорогая мобильная связь в Бхарате становится средством достижения социального равенства, обеспечивая доступность информации и услуг для бедных. Весь мир наблюдает и изучает демократизацию технологий, а крупнейшие мировые институты советуют многим странам перенять элементы нашей модели.
Сегодня прогресс и подъем Бхарата - это не только значительная возможность для одного Бхарата, но и историческая возможность для всех наших стран-партнеров по всему миру. После успеха председательства Бхарата в «Большой двадцатке» мир стал все чаще представлять себе более значительную роль для нашей страны. Сегодня Бхарат признан сильным и важным голосом Глобального Юга. Африканский союз стал частью группы С-20 по инициативе Бхарата. Это станет решающим поворотным моментом для будущего африканских стран.
Траектория развития Бхарата наполняет нас гордостью и славой, но в то же время она напоминает 1,4 миллиардам граждан об их ответственности. Сейчас, не теряя ни минуты, мы должны сделать шаг вперед к большим обязанностям и большим целям. Мы должны рисовать себе новые мечты, воплощать их в реальность и начинать жить этими мечтами.
Мы должны рассматривать развитие Бхарата в глобальном контексте, а для этого нам необходимо понимать его внутренние возможности. Мы должны признать сильные стороны Бхарата, развивать их и использовать на благо всего мира. В сегодняшнем флобальном сценарии сила Бхарата как молодой нации - это Возможность, от которой мы не должны отворачиваться.
Мир ХХI века возлагает на Бхарат большие надежды. И нам нужно будет сделать несколько изменений, чтобы двигаться вперед в глобальном сценарии. Нам также необходимо изменить наше традиционное мышление в отношении реформ. Бхарат не может ограничивать реформирование только экономическими реформами. Мы должны двигаться вперед во всех сферах жизни в направлении реформ. Наши реформы также должны соответствовать стремлению к созданию «Виксит Бхарат» (развитой Индии) к 2047 году.
Мы также должны понимать, что реформа не может быть односторонним процессом для любой страны. Поэтому я изложил видение реформирования, функционирования и преобразования для страны. Ответственность за реформы лежит на руководстве. На основе этого наша бюрократия выполняет свою работу, а когда народ присоединяется к духу Джан Бхагидари, мы становимся свидетелями преобразований.
Мы должны сделать совершенство основополагающим принципом, чтобы превратить нашу страну в «Виксит Бхарат». Мы должны работать быстро во всех четырех направлениях: Скорость, Масштаб, Охват и Стандарты. Наряду с производством мы должны сосредоточиться на качестве и придерживаться мантры «ноль дефектов - ноль эффекта».
Мы должны гордиться каждым моментом, когда Бог благословил нас рождением на земле Бхарата. Бог выбрал нас, чтобы мы служили Бхарату и выполняли свою роль на пути нашей страны к совершенству.
Мы должны переосмыслить наше наследие в современном ключе и принять древние ценности в современном контексте.
Как нация, мы Также должны пересмотреть устаревшее мышление и убеждения.
Мы ДОЛЖНЫ освободить наше общество от давления профессиональных пессимистов.
Мы ДОЛЖНЫ ПОМНИТЬ, ЧТО свобода от негатива - это первый шаг к достижению успеха.
Успех расцветает на лоне позитива.
Моя вера, преданность и убежденность в бесконечной и вечной силе Бхарата растет с каждым днем. За последние 10 лет я видел, как эта способность Бхарата еще больше возросла, и испытал ее на собственном опыте.
Подобно тому, как мы использовали четвертое и пятое десятилетия ХХ века для придания нового импульса движению за свободу, мы должны заложить основу для «Виксит Бхарата» в эти первые 25 лет ХХГ века. Борьба за свободу была временем, которое требовало больших жертв. Нынешние времена требуют от всех огромного и постоянного вклада.
В 1897 году Свами Вивекананда сказал, что следующие 50 лет мы должны посвятить исключительно нации. Ровно через 50 лет после этого призыва Бхарат обрел независимость в 1947 году.
Сегодня у нас есть такая же уникальная возможность. Давайте посвятим следующие 25 лет исключительно нации. Наши усилия создадут прочный фундамент для следующих поколений и грядущих веков, вознеся Бхарат на новые высоты. Глядя на энергию и энтузиазм страны, я могу сказать, что цель уже не за горами. Давайте предпримем быстрые шаги... Давайте объединимся и создадим Виксит Бхарат».