ՆԱՏՕ-ն կաջակցի Կիևին՝ անկախ ԱՄՆ-ի ընտրությունների արդյունքներից. Ստոլտենբերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը կարծում է, որ Եվրոպան և ԱՄՆ-ն կշարունակեն օգնություն ցուցաբերել Ուկրաինային նաև ԱՄՆ-ում նոյեմբերին կայանալիք նախագահական ընտրություններից հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ՆԱՏՕ-ի ղեկավարը հայտնել է Sky News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Եվրոպական դաշնակիցները և ԱՄՆ-ն կշարունակեն աջակցել Ուկրաինային, քանի որ դա բխում է մեր անվտանգության շահերից: Կարծում եմ, որ ԱՄՆ-ն նույնը կանի՝ անկախ ընտրությունների արդյունքներից», - ասել է նա։
Ստոլտենբերգն ափսոսանք է հայտնել, որ «սառը պատերազմի» ավարտից հետո Արևմուտքը բավարար ուշադրություն չի դարձրել իր ռազմական արդյունաբերության զարգացմանը։
«Համաձայն եմ, որ Ռուսաստանն իր ռազմական արդյունաբերությունն ավելի արագ է զարգացրել, քան մենք ակնկալում էինք, և ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին ավելի երկար ժամանակ է պահանջվել արտադրությունը մեծացնելու համար, քան պետք էր», - ասել է նա:
Դաշինքի գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ ներկայում իրավիճակը փոխվում է։ ՆԱՏՕ-ի բոլոր երկրները մեծացնում են զենքի արտադրության կարողությունները, իսկ «ԱՄՆ-ն կրկնապատկել է 155 միլիմետրանոց արկեր արտադրելու իր հնարավորությունները»։
Ստոլտենբերգը նաև աջակցություն է հայտնել այն բանին, որ մի շարք երկրներ վերացրել են Ռուսաստանի տարածքում օբյեկտներին հարվածներ հասցնելու համար արևմտյան զենքի օգտագործման սահմանափակումները՝ դա համարելով Ուկրաինայի ինքնապաշտպանության իրավունքը։

НАТО поддержит Киев независимо от результатов выборов в США: Йенс Столтенберг
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг считает, что Европа и США продолжат оказывать помощь Украине и после президентских выборов в США, которые пройдут в ноябре. Как передает “Арменпресс”, об этом глава НАТО заявил в интервью телеканалу Sky News.
“Европейские союзники и США продолжат поддерживать Украину, потому что это отвечает интересам нашей безопасности, поскольку это отвечает нашим интересам в области безопасности. Думаю, США поступят также вне зависимости от результатов выборов”, - сказал он.
Столтенберг выразил сожаление по поводу того, что Запад не уделял достаточного внимания развитию своей военной промышленности после окончания холодной войны.
“Согласен, что Россия развивала свою военную промышленность быстрее, чем мы ожидали, а союзникам по НАТО на увеличение производства потребовалось больше времени, чем следовало”, - заявил он.
Генеральный секретарь альянса отметил, что в настоящее время ситуация меняется. Все страны НАТО наращивают мощности по производству оружия, а “США удвоили возможности производства 155-мм снарядов”.
Столтенберг также выразил согласие снятию рядом стран ограничений на применение западного оружия для поражения целей на территории России, объяснив это правом Украины на самооборону.